بِ ماژور: ۱۰ نکته در مورد یادگیری گیتار

نوشته

هر چند وقت یکبار حرف‌هایی مثل «اگر یک روزی نومِ تو …» و «گل‌های اطلسی از دیدن تو رنگ می‌بازند» این هوس برداشتن گیتار را به تن ما می‌اندازند. از کجا این قصه را شروع کنیم؟ آموختن و آموزش گیتار از ابتدا کار آسانی نیست و بیشتر از هر عامل دیگری به پیوستگی نیاز دارد.

اگر شما هم بدنبال آموزش گیتار از صفر تا صد هستید، ما در این متن به ۱۰ نکته در این مورد می‌پردازیم تا با هم یاد بگیریم  چگونه گیتار بزنیم.

 

همچنین در صورتی که بدنبال مدرس گیتار هستید می‌توانید با ساختن پروژه گیتار  در کارین پیشنهاد‌های مدرسین برای آموزش گیتار را دریافت کنید .

 

آموزش گیتار
عکس از videoblocks

۱. تمرین و پیوستگی

یکبار در ماه گیتار زدن به مدت چند دقیقه نتایج خوبی را برای ما نمی‌آورد. مگر اینکه این یکبار در ماه را به هر روز در هفته و چند دقیقه را به نیم ساعت در روز تبدیل کنیم. آنموقع با یک شیب قابل توجهی پیشرفت خواهیم کرد و ‌کم‌کم به نتایج مطلوب می‌رسیم. همچنین علاوه برا این باید پیوستگی را رعایت کنیم و وقفه در تمرین‌هایمان ایجاد نکنیم.

علاوه بر این باید نرمش‌های کششی برای دستانتان انجام دهید، گرفتن بعضی از آکورد‌ها برای کسی که تازه گیتار را شروع می‌کند کار آسانی نیست به همین خاطر حتماً باید دستتان را به این کشش عادت دهید. مهم نیست گیتار دستتان باشد یا خیر شما  هر جایی می‌توانید این نرمش‌ها را انجام دهید.

عکس از pinterest

۲. آماده‌سازی فضا

محلی که تمرین می‌کنید را از قبل آماده کنید. از صندلی بدون دسته استفاده کنید و از قبل سه‌پایه‌تان را آماده کنید. گیتارتان را ترجیحاً بجای گذاشتن در داخل کاور، برروی سه‌پایه قرار دهید تا برای تمرین بعدی‌تان آماده و حاضر جلوی چشمتان باشد.

شما می‌توانید از خودتان در حین گیتار زدن فیلم‌برداری کنید تا نحوه‌ی گرفتن گیتار و فیگورتان را ببینید و ارزیابی کنید.

۳. یک تیونر الکتریک بخرید

یک تیونر الکتریک بخرید و فقط سیم اول را با استفاده از این تیونر کوک کنید. بقیه سیم‌ها را بااستفاده از گوش خودتان کوک کنید

۴. با آهنگ‌های ساده شروع کنید

یک تم خاص را انتخاب کنید و قدم‌قدم با آهنگ‌های ساده آن تم را یادبگیرید. هدف این است که ملودی‌ها و آکورد‌ها را کم‌کم یادبگیرید و متوجه‌ تفاوتشان بشوید. با سعی و خطا می‌توانید هر کدام از این موارد را تشخیص دهید.

۵. در مورد سفت شدن سر انگشتان

بعد از مدتی که گیتار را شروع کردید سر انگشتانتان سفت و زمخت می‌شود و باعث می‌شود که راحتتر آکورد و فرت‌ها را بگیرید. برای تسریع این فرآیند می‌توانید دو کار انجام دهید :انگشتانتان را قبل از شروع در آب نمک قرار دهید و زیاد تمرین کنید. هَمِرآن و هَمرآف‌های زیاد نیز در این فرآیند کمک می‌کنند.

۶. وقتی که خسته و تمرکز ندارید: موضوع جدید یادنگیرید

زمان‌هایی که کلافه شدید موضوع جدیدی یادنگیرید. به خودتان استراحت بدهید و فردا دوباره برروی این موضوع کار کنید. یک ربع قبل از خوب تمام مطالبی که یادگرفتید را مرور کنید و یکبار روی گیتارتان اجرا کنید. اصراری برای اجرای ایده‌آل نداشته باشید. فقط یکبار آنرا اجرا کنید. در بلندمدت نتیجه‌اش را خواهید دید.

عکس از npr

۷. برنامه‌ریزی و جلوگیری از حواس پرتی

نیم ساعت. فقط نیم ساعت در روز باید تمرین کنید ولی باید حداکثر تلاشتان برای استفاده از این نیم ساعت بکنید. از عواملی که باعث حواس‌پرتی‌تان می‌شود جلوگیری کنید پس موبایلتان را جایی دور قرار دهید، تبلتان را کنار بگذارید و تمرین تمرین تمرین کنید.

۸. معاشرت با بقیه گیتار نوازان

صحبت کنید. بحث کنید و به چالش بکشید. شما می‌توانید از افراد دیگر نکات زیادی یادبگیرید. بگویید که قصد یادگرفتن گیتار را دارید و از حرف‌هایشان حداکثر بهره را ببرید. اغلب افراد خوشحال می‌شوند که شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

هر چند وقت یکبار با بقیه گیتار نوازان جم کنید. ترجیحاْ در این موارد از آهنگ‌های ساده‌تر استفاده کنید.

۹. توقع معجزه نداشته باشید

یک روزه نمی‌توانید راه چندساله را طی کنید. گیتار زدن یک مهارت است و مانند هر مهارت دیگری به وقت و انرژی نیاز دارد. گفته می‌شود برای بوجود آوردن سبک خودتان و حرفه‌ای شدن در هر حرفه‌ای باید بالغ بر ۱۰۰۰۰ ساعت وقت برای آنکار بگذارید.

هر چقدر جلو بروید بیشتر متوجه می‌شوید که چقدر دنیای موسیقی گسترده است و چقدر بیشتر باید یادبگیرید. به همین خاطر هر چقدر بیشتر وقت بگذارید در این دنیای وسیع کماکان ناچیز است.

 ۱۰. تصور کردن

وقتی که گیتار نمی‌زنید، از گوش و تصورتان استفاده کنید. وقتی آهنگ گوش می‌کنید سعی کنید به آکورد‌ها دقت کنید و تغییرات آن‌ها را متوجه شوید.. هر چند وقت یکبار آکورد‌ها را تصور کنید موسیقی را در ذهنتان مرور کنید و..

برگرفته از :https://gorehound1313.wordpress.com/10-things-i-wish-my-guitar-teacher-told-me-on-day-one/common-beginner-mistakes/

مطالب مرتبط