طرح‌های زمخت : ۱۰ اشتباه رایج در طراحی داخلی خانه

نوشته

در قسمتی از کتاب تاریخ هنر ارنست گامبریج به هنر چیست اشاره می‌شود و – به نقل از ایشان – می‌گویند که «هنر شاید همان «آها! این درسته»ای باشد وقتی که میزمان، یا اتاقمان را آنگونه که بنظرمان باید همه اجزایش درست قرار گیرد، می‌گوییم»
همان تک لحظه‌ای که متوجه می‌شویم همه‌ی اجزای تشکیل دهنده صحنه‌ در متناسبترین حالت ممکن در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. یک هارمونی در حالت کلی طرح‌مان و در جزییات آن.
به طراحی داخلی برگردیم. هنر چیست؟ چگونه این زیبایی‌ را پیاده‌سازی کنیم؟ اگر برای اولین بار بخواهیم به انتخاب خودمان طرح خانه یا اتاقمان را عوض کنیم چه نکاتی را باید پس ذهنمان رعایت کنیم؟ از کجا بدانیم چی کجا قرار گیرد و کجا باشد؟
به همین خاطر اگر برای اولین بار تصمیممان را گرفتیم، آستین‌ها را بالا زدیم و قصد کردیم که خودمان طرحمان را اجرا کنیم بد نیست به ۱۰ نکته‌ی زیر نیز یک نیم نگاهی  داشته باشیم. البته راه‌های آسان‌تری نیز وجود دارد – مثلاً می‌توانید طراحی داخلی استخدام کنید –

عکس از st.hzcdn

۱. اشیای ریز، اشیای درشت

باید قبل از هر کاری بدانیم کدام قسمت‌ها نیاز به تغییر دارند و با چه اجزایی باید آن‌ها را پر کنیم. نه آنقدر به جزییات ریز بپردازیم و نه آنقدر به سمت اجزای بزرگ برویم که قسمت‌های مهم طراحی را از یاد ببریم. اتاق پر از اشیاء کوچک آدم را گیج می‌کند، از طرفی هم به صورت کلی جلو رفتن هم باعث می‌شود که نتوانیم ایده‌ی موردنظرمان را به بهترین شکل اجرا کنیم.

ترکیب‌ها را رعایت کنید. ماه در کنار ستاره‌ها زیباست.

 

۲. اندازه‌ها

قبل از خرید از کالاها و اشیایی که نیاز دارید مطمئن باشید. فضایی که قصد پر کردنش دارید را اندازه‌گیری کنید و متناسب با آن خرید کنید. بودجه‌ی‌تان را مشخص کنید. چقدر حاضر هستید برای این فضا خرج کنید؟ حواستان باشد. پس دادن یک میزناهارخوری مثل پس دادن یک کاپشن نیست.

 

۳. مشورت با دوستان

از نظرات عزیزانتان بهره بگیرید. این کار باعث می‌شود که فضای موردنظرتان را با دیدگاه‌های مختلف ببینید. شاید  پر کردن فضا با اشیاء بزرگ  مناسب نباشد، شاید با هزینه‌ی کمتری بتوانید فضای قشنگ‌تری درست کنید. این دیدگاه‌ها را به تنهایی نمی‌توانید کسب کنید و نظرات بقیه در این دیدگاه به شما کمک می‌کند

شما می‌توانید از یک طراح داخلی نیز ایده‌ بگیرید و نظر آن‌ها را برای فضایتان بپرسید. معمولاً این متخصصین با صرف یکی دو ساعت می‌توانند ایده‌های مناسبی برای فضایتان بدهند.

طراحی داخلی خانه
عکس از hdfreefoto

۴. نقاشی :‌به عنوان گزینه‌ی آخر

ست کردن اشیا با رنگ‌های دیوار بسیار آسان‌تر از حالت برعکسش است. ساعت‌ها  وقت و هزینه‌های گزافی برای نقاشی باید بپردازید، در حالی که با صرف وقت و انرژی خیلی کمتر می‌توانید طرح‌های موردنظرتان را  با استفاده از اشیای مختلف تغییر دهید. برای طراحی داخلی اتاق خواب شما نیاز نیست

۵.  همه‌ی بودجه‌تان را در یکجا خرج نکنید

طرح‌های ارائه شده در فروشگاه‌ها وسوسه انگیزند ولی یادتان باشد: شما طرح خودتان را می‌خواهید پیاده‌سازی کنید. قدم به قدم خرید کنید و طرح‌های  موردنظرتان را به این صورت پیاده‌سازی کنید تا طرح موردنظرتان پیاده سازی شود. طراحی داخلی منزل، طراحی داخل ساختمان یا طراحی داخلی آشپزخانه‌ تان همه در دست شماست.

عکس از architecturaldigest

۶. نقطه کانونی

طراحی هال تقریباْ مشخص است. مبلمان بگونه‌ای در کنار هم قرار گیرند که تلویزیون نقطه‌ی کانونی اتاق باشد. حال همین ایده‌ را می‌توانید برای اتاق‌های دیگر نیز پیاده‌سازی کنید. می‌خواهید آن نقاشی نقطه‌ی کانونی‌ اتاقتان باشد؟ کتابخانه‌ی که همه‌ی کتاب‌های از زمان کودکی‌تان در آن قرار دارد؟ هر آنچه که برای شما مهم است می‌تواند نقش نقطه‌ کانونی اتاقتان را داشته باشد.

 

۷. ساعت ایستاده پدربزرگ

بعضی اشیاء عزیزند و حضورشان یادآور خاطرات خوش با بعضی نفرات است. ولی از طرف دیگر بعضی از اشیای دیگر نه خوشی برای شما می‌آورد و از طرفی هم فضای قابل توجهی از خانه‌تان را گرفته‌اند. این اشیا را به عزیز دیگری بدهید که عمیقاً از آن لذت می‌برد. ساعت ایستاده‌ی پدربزرگ شاید خاطره‌ی برای شما نداشته باشد ولی شاید برای خواهرتان با ارزش باشد.

 

۸. فضا را پر پر نکنید

برای فضایتان کمی جا بگذارید. پر پر نکنید.  جا برای نفس کشیدن در این فضایتان بگذارید. اگر واقعاً نه فضایتان را آنطور که دوست دارید دلنشین نمی‌کند و صرفاً فضا را پر کرده است، رهایش کنید. بگذارید فضایی برای راحتی شما بماند. مثلاً برای طراحی داخلی مغازه پرپر کردن فضایتان چندان ایده‌ی مناسبی نباشد.

عکس از freshpalace

۹. نور طبیعی

نور طبیعی خورشید به فضای شما جان می‌دهد. خودتان را از این نعمت محروم کنید. از طرفی حواستان باشد که نور داخلی خانه‌تان بیش از حد زیاد نباشد. اگر قصد طراحی داخلی آپارتمان دارید این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

 

۱۰. همه‌ی مبلمان را در کنار دیوار‌ها نگذارید

بجای اینکار مبلمان‌تان را در جایی برای صحبت‌های طولانی قرار دهید. جایی که نورپردازی‌اش مناسب باشد و به فضای‌تان حالت دوستانه بدهد.

 

برگرفته از : https://www.thumbtack.com/blog/10-interior-design-mistakes-to-avoid/

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , طراحی داخلی

سرزندگی:‌ ۱۰ گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه و محل کار

گیاهان آپارتمانی در فضای بسته و در محیط کار باعث سرزندگی می‌شود. از تصفیه هوا گرفته تا زیبا‌تر کردن خانه، چند ده فواید مختلف برای گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کار  می‌توانیم متصور...