سرزندگی:‌ ۱۰ گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه و محل کار

نوشته

گیاهان آپارتمانی در فضای بسته و در محیط کار باعث سرزندگی می‌شود. از تصفیه هوا گرفته تا زیبا‌تر کردن خانه، چند ده فواید مختلف برای گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کار  می‌توانیم متصور بشویم. تحقیقات هم نشان داده است که گیاهان ما را خوشحال‌تر می‌کنند  و بازدهی کاری مارا بیشتر می‌کند. علاوه بر فواید گیاهان آپارتمانی، از نظر طراحی داخلی و بصری یک جلوه‌ی دلنشینی  می‌دهند. در طراحی داخلی خانه یکی از ارزان‌ترین تغییراتی که می‌توانید در خانه یا فضای بسته‌ی‌تان ایجاد کنید، استفاده از این گیاهان آپارتمانی است.  البته اگر از فواید و خوبی‌های حضور گیاهان آپارتمانی در محل کار یا آپارتمان و فضاهای بسته بگذریم، باید دقت کنیم که نگه داری گیاهان آپارتمانی در این گونه فضاها‌ی بسته‌ کار نه چندان آسانی است.

ما در این مقاله در مورد ده گیاه مناسب برای محل کار و فضاهای بسته صحبته خواهیم کرد و اهمیت آن‌ها را در طراحی داخلی و طراحی محل کار خواهیم گفت. علاوه بر آن برای اینکه بهتر بتوانید این گیاهان را نگه دارید چند نکته‌ در مورد نگهداری بعضی از گیاهان آپارتمانی خواهیم گفت.

طراحان داخلی خوش سلیقه اهمیت گل و گیاه در فضای خانه را می‌دانند و می‌توانند به شما در انتخاب گیاه مناسب و متناسب کمک کنند. همانطور که خواهیم دید تنوع این گیاهان بسیار زیاد است و ممکن است بخاطر ذیق وقت یا هر دلیلی نتوانید به طور کامل آن ها را بررسی کنید. اگر به هر دلیلی احساس کردید به کمک نیاز دارید می‌‌توانید از متخصصین کارین استفاده کنید.

به سمت کارین و طراحی داخلی

۱. گیاه پوتوس

برگ‌های سبز پررنگ این گیاهان آپارتمانی سرزندگی‌ای تازه به خانه می‌دهند. یکی از ویژگی‌های جالب از نظر ظاهری و طراحی داخلی تبدیل و تغییرات سریع  این گیاهان آپارتمانی  می‌باشد.

در ابتدا با چند برگ کوچک شروع به رشد می‌کنند و بعد از گذر مدتی به شکل شاخه‌های فراوان و سبز تیره می‌شوند و نگهداری آن‌ها هم نسبتا آسان است. با توجه به کشیدگی زیاد این گیاهان و ظاهر خاصشان ، همانطور که اشاره کردیم،  گزینه‌ی مناسبی برای تغییری در طراحی داخلی خانه یا محل کار هم  می‌باشند. این گیاهان به فضای خانه طراوت و صفای بیشتری می‌دهد.همچنین بخاطر ویژگی‌های تصفیه کننده آن باعث می‌شود که مواد سمی و مضر خانه و محل کار را کمتر کند. یکی از این مواد مضر فرمالدهید می‌باشد که در وسایل معمول خانگی وجود دارد مثل فرش‌ها و موکت‌ها وجود دارد. این گیاهان آپارتمانی را می‌توان  در شرایط مختلف نوردهی نگه‌داری کرد.

این گیاهان نباید نور مستقیم آفتاب به آن‌ها بخورد و هر ۵ تا ۷ روز باید یکبار آبیاری شود.

 

طراحی داخلی
عکس از apartmenttherapy

 

۲. زبان مادر شوهر

یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی زبان مادر شوهر می‌باشد. این گیاهان آپارتمانی  با توجه به ظاهرشان برای طراحی داخلی خانه یا آپارتمان گزینه‌ی جالبی می‌باشند.  این گیاهان می‌توانند هفته‌ها در شرایط سخت زندگی کنند بدون اینکه طراوت و تازگی خودشان را از دست بدهند و مناسب افرادی هستند که به تازگی قصد نگهداری گیاه دارند و تا حالا این کار را انجام نداند. یکی دیگر از ویژگی این گیاهان آپارتمانی این است که در فضاهای با نور  و آب کم هم می‌توانند رشد کنند در نتیجه گیاهی مناسب برای محیط کار و خانه‌های آپارتمانی می‌باشد. این گیاه همانند پوتوس امکان تصفیه مواد مضر مثل فرمالدهید و بنزن را دارد.

این گیاهان بین ۸ الی ۱۲ اینچ رشد می‌کنند و نباید در نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. دقت کنید که به این گیاهان بیش از حد آب ندهید.

 

گیاهان آپارتمانی
عکس از whiteflowerfarm

 

۳. زامیفولیا یا جواهر زنگ بار

این گیاه یک نوع گیاه آفریقایی می‌باشد، در منطقه‌ی زنزیبار رشد می‌کند و هم رده‌ی گیاه پوتوس می باشد.

در انتخاب گیاه مناسب برای محل کار یا خانه ظاهر و استقامت گیاه اهمیت بالایی دارد و این گیاه از این دو نظر گیاه بسیار مناسبی است. این گیاهان می‌توانند به عنوان یک عنصر جدید در طراحی داخلی و محل کار  باشد و یک گیاه رومیزی مناسبی هستند.  این گیاه با کمترین میزان نوردهی ممکن می‌توانند رشد کنند.

ارتفاع این گیاهان به ۳-۴ اینچ می‌رسد و سرعت‌ رشد‌شان چندان سریع نیست. کافی است تنها سه بار در ماه به این گیاه آب بدهید تا مثل هر گیاه دیگر به خوبی و با طراوت بسیار رشد کند. این گیاهان گلی نمی‌دهند و نسبت به حشرات هم مقاومند.

 

طراحی داخلی
عکس ازthesill

 

۴.برگ عبایی

این گیاه یک نوع گیاه جان سخت می‌باشد با برگ‌های سبز تیره که یک زیبایی خاصی به گوشه‌  کنار‌های خانه یا محیط کار آپارتمانی می‌دهد.  ترکیب رنگ سبز تیره این گیاهان آپارتمانی مناسب گوشه‌های تاریک می‌باشد. این گیاه همانند گیاهان آپارتمانی قبلی در طراحی داخلی خانه یا طراحی محل کار سرسبزی بیشتری می‌دهد.

این گیاهان به نور و آب کمی نیاز دارند و فقط کافی است که سطح خاک مرطوب بماند. در تابستان بهتر است که این گیاهان آپارتمانی را در نیم سایه قرار دهید.

گیاهان آپارتمانی
عکس از pinimg

 

۵. کاکتوس‌ها

اگر بدنبال تنوع در بین گیاهان خانگی یا محل کارتان هستید، کاکتوس‌ها به اندازه‌ی کافی به شما این امکان را می‌دهند که با توجه به سلیقه  و وقتی که می‌توانید برای نگه‌داری این گیاهان‌ آپارتمانی بگذارید یک نوع کاکتوس مطابق نیازهایتان انتخاب کنید. کاکتوس‌ها در سایز و ظواهر مختلف پیدا می‌شوند. این گیاهان حتی در کویر هم زنده می‌مانند و رشد می‌کنند. در خلاصه‌ترین حالت ممکن فقط کافی است که این گیاه را در کنار پنجره بگذارید و هر چند وقت یکبار به آن‌ها آب بدهید. آن‌ها به خوبی رشد خواهند کرد.

 از جایی که این گیاهان تنوع زیادی دارند،  فقط به صورت کلی می‌توانیم صحبت کنیم. همانطور که گفتیم کاکتوس‌هایی که به عنوان گیاهان آپارتمانی در خانه قرار می گیرند، به آب و نور بسیار کمی احتیاج دارند.

 

طراحی داخلی
عکس از hoxtonstore

 

۶. گیاه گوشتی یا ساکولنت

این گیاهان آپارتمانی با برگ‌های کشیده و بلندشان و استقامت بسیار بالای آن‌ها در محیط سخت، یکی از گزینه‌های مناسب برای طراحی داخلی و برای محیط آپارتمانی و کار می‌باشد. هم طراوت بالای‌ دارند و هم استقامتشان قابل مقایسه با کاکتوس‌ها است. این گیاهان همانند کاکتوس‌ها هر چند وقت یکبار در ماه به آب نیاز دارند و کمی نور خورشید.

به طور دقیق‌تر برای آبیاری این گیاهان آپارتمانی می‌توانید تا یک هفته بعد از آخرین باری که سطح خاک مرطوب ماند به این گل آب ندهید. ارتفاع این گیاهان در حدود چند اینچ می‌باشد.

 

گیاهان آپارتمانی
عکس از succulentsandsunshine

 

۷. گیاه عنکبوتی

گیاهان عنکوبی همانند گیاهان قبلی در دسته‌ی گیاهانی است که به نور بسیار کم احتیاج دارند. با توجه به ظاهر خاص‌شان قرار دادن ‌ان‌ها در کنار  گیاهان دیگر می‌تواند یک ترکیب جالب و مناسبی برای طراحی داخلی و محل کار در آپارتمان‌ها باشد. این گیاهان با سرعت بالایی رشد می‌کنند و برگ تازه می‌دهند. این گیاهان گل هم می‌دهند.

اگر از ویژگی‌های ظاهری بگذریم، این گیاهان ویژگی‌های تصفیه‌کنندگی بسیاری هم دارند و آلودگی‌های مضر مثل بنزن و مونوکسید کربن و زایلین را دفع  می‌کنند.

بهتر است که این گیاهان را در دمای بین ۱۳ الی ۲۰ درجه قرار دهید و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد. همانند بسیاری از گیاهان در صورتی که به این گیاه آپارتمانی به اندازه کافی آب ندهید نوک آن می‌سوزد.

 

طراحی داخلی
عکس از amazon

 

۸. بامبو

بامبو‌ها فقط به آب و سایه برای زنده ماندن نیاز دارند. بابمو‌ها  زیبایی و برگ‌های ریز و زیادشان که برای طراحی داخلی خانه و آپارتمان گزینه‌های مناسبی حساب می‌شوند. این گیاهان ویژگی تصفیه کنندگی خیلی خاصی ندارند و از نظر فرهنگی یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب فرهنگ چین می‌باشد.

راحت‌ترین روش کشتن یک گیاه بامبو آب دادن بیش از حد آن است. ترجیحا هفته‌ای یکبار به آن‌ها آب بدهید. نور غیرمستقیم خورشید دوست بامبو‌ها است و دمای ترجیحی برای رشد این گیاهان بین ۱۸ – ۳۲ درجه سانتیگراد می‌باشد.

 

گیاهان آپارتمانی
عکس از homedepot

 

۹. انجیر برگ ریز

اگر یک اتاق بزرگ برای نگهداری گیاه دارید این گیاهان آپارتمانی می‌توانند یک گزینه‌ی مناسب باشد. از شکل زیر می‌توانید ببینید که شکل و شمایل بسیار خاصی دارد و نگه‌داری آن آسان است. این گیاهان می‌توانند تا ۵۰ فوت ارتفاع رشد کنند.

در نگهداری این گیاه باید دقت کنید که رطوبت اطراف این گیاه بالا باشد. از طرفی این ریشه‌ی این گیاهان نباید بیش از حد تر باشد.  به همین خاطر قبل از آبیاری گیاه حتما  به خشک بودن سطح خاک گیاه مطمئن باشید.

 

گیاهان آپارتمانی
عکس از hgtv

 

۱۰. گل چمچمه‌ای

برگ قاشقی یا گل چمچمه‌ای، گل سفید رنگ به شکل قاشق دارد و برگ‌های آن سبز تیره است. این گیاه گزینه‌ی بسیار مناسبی برای فضاهای کوچک است و نور خورشید بسیار کمی نیاز دارد. از نظر طراحی داخلی و محل کار این گیاهان برای میز‌های کوچک مناسبند. این گیاهان به آب کمی نیاز دارند و نور مستقیم خورشید می‌تواند به آن‌ها ضرر برساند. ارتفاع آن‌ها به ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. آن‌ها به آب زیادی نیاز ندارند و وقتی که کم آب شدند می‌توانید با دیدن افتادگی برگ‌ها متوجه این قضیه شوید.

برای تاکید بیشتر برای آبیاری فقط کافی است به افتادگی گیاه دقت کنید ولی به طور معمول کافی است هفته‌ای یکبار به این نوع گیاهان آپارتمانی آب بدهید. اگر احیانا برای مدتی طولانی به این گیاه آب ندادید و متوجه افتادگی کاملش شدید، کافی است که دوباره به آن آب بدهید. با سرعت بسیار بالایی دوباره به حالت اولیه بر می‌گردند.

 

طراحی داخلی
عکس از shopannarose

 

برگرفته از:

۶sqft

Gardening Know How

Pro Flowers

Wiki How

Succulents and Sunshine

bhg

Joy Us Garden

 

مطالب مرتبط