پاستل صورتی: ۱۰ دلیل برای آموزش هنر به کودکان

نوشته

«هنر نوری‌ست که رنگ ندارد» و مثل نور،  همانقدر بر زندگی‌ من و شما تاثیر می‌گذارد و برعکس نور، از دیدگان ما دور است و هرچند وقت یکبار از آن یادی می‌کنیم. نور بی‌رنگ ما، برای کودکان نقش رنگ خوش روز‌های کودکی و  بازی و خوشگذرانی را دارد و باید یادمان باشد که هنر بیشتر از هر گروه سنی دیگری برروی کودکان اثر می‌گذارد.

ولی چه اثراتی؟ رنگ‌های پاستل چه نقشی در تربیت و رشد کودکان دارد؟ چگونه می‌تواند در توانایی‌های آن‌ها نقش ایفا کند؟

 

در ادامه به ۱۰ نکته در مورد نقش و اهمیت آموزش هنر به کودکان اشاره می‌کنیم

 

آموزش هنر به کودکان
عکس از wesa

۱. خلاقیت

چی بهتر از خلق یک اثر هنری در تخیل و خلاقیت کودک می‌تواند تاثیرگذار باشد؟‌   آفریدن ساده‌ترین نقش‌هایی که کودک در پس ذهن خود دارد، سعی در به نقش کشیدن افکارش و نشان دادن آن‌ها و تلاش دوباره برای نزدیک‌تر شدن به ایده‌آل‌هایش، همه در  بروز خلاقیت کودک نقش مهمی ایفا می‌کنند.

فرزندتان در این فضا شاید یک مونولوگ را به ۶ صورت مختلف ادا کند، سعی کند خاطره‌اش را بکشد یا یک ریتم کاملاً نویی را پیاده کند.

یادمان باشد برای خلاقیت بیشتر باید سعی کنیم که به وجود بیاوریم و هر چقدر که بیشتر در معرض این کار قرار گیرد، در آینده انجام اینگونه کارها برایش آسان‌تر می‌شود.

۲. پیشرفت تحصیلی کودک

آمار‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد اثر یادگیری موسیقی، نقاشی و در کل هنر در پیشرفت تحصیلی کودک محسوس است. این مسئله صرفاً بخاطر تقویت خلاقیت کودک نیست. هنر و نظم در شرکت و اجرای هنر باعث ایجاد مهارت‌هایی در کودک می‌شود که در قسمت‌های مختلف زندگی تحصیلی‌اش نمایان می‌شود.

عکس از contentop

۳. تقویت مهارت‌های ماهیچه‌ای

حتی ساده‌ترین فعالیت‌ها در تقویت‌ مهارت‌های ماهیچه‌ای کودک اثر گذارند. گرفتن پاستل و کشیدن نقش‌های بی‌معنی، کشیدن اشکال ساده مانند دایره. همه‌ی این فعالیت‌ها در مهارت‌های تصوری کودک تاثیرگذارند. به همین دلایل قیچی ایمنی را  درست کرده‌اند تا این نقش‌‌ها ساخته شوند.

۴. اعتماد به نفس

تسلط بر هر کاری باعث ایجاد اعتماد به نفس در کودک می‌شود ولی ذات هنر  فراتر از این می‌رود و کودک را با یک اتفاق جدید آشنا می‌کند: در معرض دید قرار گرفتن مثلاً  بالای سن آوازی را خواندن. این کار باعث می‌شود که کودک از حبابی که برای خودش ساخته بیرون بیایید و در معرض اشتباه کردن و کنار آمدن با این قضیه قرار گیرد. این عنصری است که در ذات هنر قرار گرفته است و به هیچ‌ عنوان نمی‌توان از آن فرار کرد.

۵. مهارت‌های تصوری

همه‌ی فعالیت‌هایی مثل نقاشی، طراحی و مجسمه در به نقش کشیدن ایده‌های کودک برروی کاغذ اثر گذارند. این فعالیت‌ها به کودکان یاد می‌دهد که فراتر از ارقام و اعداد بروند و دنیا را با اشکال مختلف ببیند.

عکس از permiekids

۶. مهارت تصمیم‌گیری

هنر به کودک یاد می‌دهد که تصمیم بگیرد. چگونه این نقش را بکشم؟‌ از چه نمایی بهره ببرم؟‌  چگونه در قالب این شخصیت قرار بگیرم؟ و قص‌علی‌الهذا

تصمیم‌گیری و چگونگی انتخاب تصمیم درست قطعاْ در آینده در زندگی بزرگسالی کودک پررنگ می‌شود.

۷. ثابت قدمی و پیوستگی

هر روز نیم ساعت وقت برای اجرای  یک قطعه که بارها نتیجه نداده است طاقت‌فرساست. بارها کشیدن طرحی و نزدیک نبودن به انچه که در فکرتان بود طاقت فرساست ولی شیرینی کار را زمانی می‌گیریم که آنقدر ادامه می‌دهیم و می‌بینیم که قطعه‌ی‌مان بی‌نقص اجرا می‌شود،طرح‌مان همان نقشی می‌شود که در فکرمان بود و این مهارت و ثابت قدمی را در هنر می‌توانیم بیابیم. ما می‌توانیم همین مهارت را در تمامی جنبه‌های زندگی‌مان اضافه کنیم و احتمالاً بیشتر از هر مهارت دیگر در زندگی‌مان بدرد خواهد خورد.

۸. تمرکز

ثابت قدمی و پیوستگی به تمرکز نیاز دارد. به تمرکزی که باعث نشود از شاخه‌‌ای به شاخه‌ای دیگر نپریم و حواسمان به کارمان باشد. این تمرکز را در این فعالیت‌ها می‌توانیم پیدا کنیم. همین تمرکز در درس، در کار  و… به کار می‌آید.

۹. همکاری

گروه کر، اجرای تئاتر همه همراه با همکاری و هم‌دلی است. در این‌گونه فعالیت‌ها همکاری چند نفر اهمیت پیدا می‌کند و در این موارد افراد با کمک یکدیگر دست به خلق اثری می‌زنند و خوب می‌دانیم که امروز بسیاری از کارها نمی‌توانیم دیگر تنهایی انجام دهیم و این مهارت دیر یا زود خودش را نشان می‌دهد.

عکس از startribune

۱۰. مسئولیت‌پذیری

کودکان در این فعالیت‌ها یاد می‌گیرند که حضور هر فرد در گروه مهم است. یاد می‌گیرند اشتباه‌شان را برعهده بگیرند. تعهد، قبول کردن اشتباه به عنوان یک واقعیت گریزناپذیر در زندگی و سعی در پای‌بندی به کارها. همه‌ی این‌مهارت‌ها را در هنر‌های دسته‌جمعی می‌توان یافت.

برگرفته از: https://www.learningliftoff.com/10-reasons-arts-in-education-important-kids/

مطالب مرتبط