۱۰ کارد و چنگال:‌ مهم در آموزش آشپزی و اشپزی

نوشته

عید نوروز، سال نو، سال جدید. بهانه‌ای برای دور هم بودن. جمع دوستان و عزیزان، موقعیتی دیگر برای عهدهای جدید و مرور خاطرات. مناسب‌ترین وقت برای این گونه کارها. البته از یک موضوع مهم در تمام این دورهمی‌ها نگذریم: غذای خوب.

  بوی خوش آویشن، بوی آشی که دورهمی درست کرده‌ایم با کمک دوستان و نزدیکان. همه به ما یادآوری می‌کند که آشپزی و هنر آشپزی عنصر مهمی در زندگی ماست و اگر می‌خواهیم غذاهای خوشمزه درست کنیم با آموزش آشپزی و یادگیری آشپزی عجین شویم.

ولی ما چگونه می‌توانیم بهتر آشپزی کنیم؟ می‌گویند «هر کسی که بتواند بخواند، می‌تواند آشپزی کند» یا به  طریقی دیگر، مهم این است که بتوانیم در اول کار دستورات اولیه را رعایت کنیم.

از بریدن درست پیاز، تا نحوه‌ی درست کردن استیک. همه‌ی این موارد فوت و فن‌های خاص خودشان را دارند و برای یادگیری آن‌ها باید از منابع مختلف استفاده کنیم، ساعت‌ها وقت باید بگذاریم تا از این منابع استفاده کنیم. البته راه‌های آسان‌تری وجود دارد و می توانیم از مدرسین این زمینه استفاده کنیم.

به سمت کارین و آموزش آشپزی

در این قسمت در مورد مهارت‌های مهمی که باید در آشپزی یادبگیریم صحبت می‌کنیم و کم‌کم در رسیدن به دست پخت مادر و مادربزرگ‌هایمان قدم بر می‌داریم

آموزش آشپزی
عکس از thegreatcoursesdaily

۱. نحوه‌ی درست بریدن پیاز

بن‌مایه‌ی هر بشقابی به پیاز خلاصه می‌شود و باید نحوه‌ی درست بریدن آنرا در آشپزی بدانیم. این مهارت باعث می‌شود که سرعت آماده‌سازی بشقاب بیشتر شود و از اشک‌های احتمالی جلو‌گیری می‌کند. ظاهراً با مکیدن یک قاشق چای‌خوری هنگام بریدن پیاز از تر شدن چشم‌تان جلوگیری می‌کند..

در کلیپ زیر به نحوه‌ی درست بریدن پیاز می‌پردازیم

https://www.bbcgoodfood.com/videos/techniques/how-chop-onion

آموزش آشپزی
عکس از thepioneerwoman

۲. مهارت‌های مقدماتی استفاده از چاقو

پس از کسب مهارت‌های لازم بریدن پیاز باید برای یادگیری آشپزی مهارت‌هایمان در استفاده از چاقو را گسترده‌تر کنیم. باید با مهارت‌های درست بریدن گوشت، با برش‌های مختلف آشنا شویم و  قص‌علی‌هذا. فیلم آموزش استفاده از چاقو به ما نشان می‌دهد که چگونه چاقو‌ی‌مان را تیز کنیم، چاقو را درست در دستمان بگیریم. از طرفی فیلم مربوط به آناتومی چاقو به ما یاد می‌دهد که چگونه بیشترین بازدهی از چاقوی‌مان را داشته باشیم.

آموزش آشپزی
عکس از inspiredtaste

۳. مهارت جوشاندن تخم مرغ

زمان‌بندی، زمان‌بندی و زمان‌بندی. هر چقدر در مورد زمان‌بندی حرف بزنیم، کم گفتیم. مدت پخت تخم مرغ به میزان سفت بودنی که موردنظرمان است مربوط می‌شود . در آموزش این مهارت در آشپزی، برای شروع ابتدا دمای پخت را دمای اتاق قرار دهید  کم‌کم این میزان را افزایش دهید. برای یک تخم مرغ عسلی، تخم مرغ را در قابلمه آب قرار دهید و آن را بمدت سه الی پنج دقیقه بجوشانید. برای تخم مرغ سفت، تخم مرغ را در یک آب سرد قرار دهید و کم‌کم آنرا گرم کنید، سپس به مدت هفت الی ده دقیقه صبر کنید، هر چقدر بیشتر صبر کنید، محکم‌تر می‌شود. وقتی به اندازه کافی داغ شد آنرا در آب سرد قرار دهید تا بیش از حد نجوشد. همچنین می‌توانید کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی درست پختن تخم مرغ مقاله‌های مختلف بخوانید. 

آموزش آشپزی
عکس از seriouseats

۴. مهارت درست کردن املت

در دسترس‌ترین و بعضاً از خوشمزه‌ترین وعده‌ها املت ست.در سال نو املت در روز‌های طولانی و دلنشین، به خوبی به دل آدم می‌نشینند. قدر آنرا بدانیم و مهارت درست کردن املت را یادبگیریم. تخم مرغ‌ها را در ماهیتابه هم بزنید. سپس مخلفات مختلف را برروی این ترکیب بریزید. برای یادگیری بهتر از فیلم زیر استفاده کنید:

https://www.bbcgoodfood.com/videos/techniques/how-make-perfect-omelette-video

آموزش آشپزی
عکس از seriouseats

۵. مهارت درست کردن سیب‌زمینی

درست کردن سیب‌زمینی در آموزش آشپزی، کار سختی نیست و با کسب مهارتی هر چند کوچک می‌توانید از درست کردن یک سیب‌زمینی عادی، به درست کردن بهترین سیب‌زمینی سال برسید. برای درست کردن سیب‌زمینی پخته از دستورعمل‌های معتبر می‌توانید استفاده کنید و برای اطلاعات بیشتر  می‌توانید از نحوه‌های مختلف از کلکسیون عکس سیب‌زمینی پخته استفاده کنید.

آموزش آشپزی
عکس از thereadystore

۶. مهارت درست کردن برنج

برنج. از چلو‌کباب‌های مختلف، تا تقریباً هر غذایی که یک ایرانی به آن علاقه دارد، در همه‌ی این غذا‌ها برنج قرار گرفته است. در فیلم زیر می‌توانید نحوه‌ی درست، پخت برنج را یادبگیریم:

https://www.bbcgoodfood.com/technique/how-cook-rice

آموزش آشپزی
عکس از realfood.tesco

۷. مهارت درست کردن گوشت

به مهارت خوشرنگ و لعاب کردن گوشت در آموزش آشپزی می‌رسیم. برای دلچسب شدن غذا باید در وهله‌ی اول باید حتماً ماهیتابه را ببنیدید. قهوه‌ای‌تر شدن گوشت یک طعم دلچسب‌تری به غذا می‌دهد. از یک نمونه از یک غذا دلچسب بهره ببرید. 

عکس از kirchheimerhof

۸. مهارت درست کردن استیک

غذای شیک و سخت پخت میزغذاخوری. استیک در آشپزی و در کل در آموزش آشپزی از غذاها نه چندان آسان است. در درست کردن استیک باید به چند نکته دقت کنید: زمان پخت که وابسته به نحوه‌ی پختی که دوست دارید است. ول دان؟ میدیوم؟ چه سبکی مورد پسند شماست؟ همچنین مدت زمان پخت به ضخامت برش و جنس استیک هم می‌شود. می‌توانید از دستورعمل چگونه درست کردن یک استیک استفاده کنید و همچنین از فیلم زیر استفاده کنید:

https://www.bbcgoodfood.com/videos/techniques/how-fry-perfect-steak

عکس از recipetineats

۹. مهارت درست کردن سالاد

درست کردن سالاد از مهارت‌های مهمی است که باید در آموزش آشپزی و در کل آشپزی یادبگیریم. وینیگرانت یک نوع سالاد فرانسوی است که در آن از  روغن و سرکه در وهله‌ی اول استفاده شده است. در این فیلم نحوه‌ی درست کردن این سالاد را می‌توانیم ببینیم، سالادی برای جمع دوستان و عزیزان.  آنرا تغییر دهید و آبلیمو، خردل و دیگر مخلفات دیگر به آن اضافه کنید. آزمایش کنید وببینید چه ترکیبی بیشتر از همه به شما می‌خورد.

آموزش آشپزی
عکس از womaninreallife

۱۰. امنیت و نگهداری در آشپزخانه

نگهداری درست ادویه‌ها و مواد غذایی مانند مرغ خام اهمیت بالایی دارند و این مسئله در آموزش آشپزی پررنگ‌تر می‌شود. از طرفی حتماً در وهله‌ی اول باید دستمان را قبل از آشپزی و قبل از دست زدن به گوشت خام بشوریم. از تخته‌های مختلف برای گوشت و سبزیجات استفاده کنید. ادویه‌ها را در جاهای خنک قرار دهیم و از بستن بودن در‌هایشان اطمینان داشته باشیم. این خرده نکات هر چند واضح هستند ولی باید آن‌ها را رعایت کنیم.

مقاله‌های مخلتفی برای نگه ‌داری مرغ خام، پختن گوشت روی باربیکیو و نگهداری غذا وجود دارد. همچنین مقاله‌ای کلی در مورد نگهداری در آشپزخانه بخوانید.

برگرفته از :

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/25-skills-every-cook-should-know

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , سال نو

قسمت دوم: ۱۰ ایده برای عکاسی کودک در بهار

    حال‌وهوای بهار حال‌وهوای زندگی است. تابیدن نور از پشت برگ‌های سبز تازه‌روییده، برگ‌های سبزی که هنوز گرمای تابستان آن‌ها را نسوزانده است، شکوفه‌های صورتی و شاخه‌های تازه، آسمان آبی وسبزه‌زارهای تازه روییده...
article-image
آموزش

شکوفه‌های صورتی و آی‌کی‌دو : هنری رزمی برای دفاع شخصی

آیکیدو یک ورزش رزمی است که در بین ایرانیان به اندازه کاراته، تکواندو و ووشو شناخته‌شده نیست.  در این متن به معرفی خوبی‌ها و تاثیرات این هنر رزمی پرداختیم. به سمت کارین وآموزش آی‌کی‌دو...