زبان شرق و غرب برلین: ۱۰ نکته‌ در مورد آموزش آلمانی

نوشته

زبان آلمانی، زبان سرزمینی که مردمانشان از نظم حرف می‌زنند،‌ چندین جنگ تمام عیار جشیده،  با خودش فلاسفه‌، هنرمندان، دانشمندان و…  مطرح زیادی به جای گذاشته است و به چگالی زیاد «ش» و«چ»  و واژگان نه چندان ظریف معروف است.

برای همه‌ی این مسائل و برای هیچ‌کدامشان می‌توانیم علاقمند به یادگیری این زبان بشویم.  حال اگر عزم را جزم کردیم چگونه شروع کنیم؟ چه نکاتی را باید بدانیم؟ چه کارهایی مناسب هستند؟

 در این متن ۱۰ نکته‌ی آموزش آلمانی می‌پردازیم تا بدانیم چگونه و چطور با این زبان قدم‌قدم جلو برویم.

عکس از motivationalspeakersdaily

۱. انگیزه، انگیزه

نکته اول و این را آرام می‌گویم: تداوم انگیزه در این راهِ طولانی به شما نتایج پررنگی می‌دهد. این مسئله احتمالاً در یادگیری صبحت بیشتر از همه مشهود است.

از یک هدف مشخص استفاده کنید. چه دلیلی برای یادگیری آلمانی دارید؟ به این خاطر که چند مدتی در آلمان خواهید بود؟ دوستی آلمانی دارید؟‌ و…

 البته این موقعیت برای همه وجود ندارد و برای افراد دیگر باید از روش‌های «خلاقانه‌تری» استفاده کنیم، از اهدافی استفاده کنیم که بیشتر از همه به ما خوش می‌گذراند. علاقمند به گرامر آلمانی هستید؟ بدنبال قواعد جالب باشید. فرهنگ آلمانی را دوست دارید؟ با استفاده از کتاب، موسیقی، هنر آلمانی با این زبان بیشتر آشنا بشوید. میل دارید با دوستی که زبان مادری‌اش آلمانی است هم صحبت بشوید؟ روابطتان را با اشتراکتان در زبان محکم کنید.و ..

 مهم‌ترین عنصر در حرف‌هایمان هدف است. هدف را برای خودتان مشخص کنید و آلمانی را در چهارچوب این هدف بگذارید.

۲. یادگیری آلمانی کار یک شب نیست

سوال اینگونه مطرح می‌شود: «می‌توانیم در طی سه ماه زبان آلمانی را کامل یاد بگیریم؟» طبق آمار‌هایی که وجود دارد در اکثر مواقع جواب به صورت خلاصه نه است.

دلیل منطقی‌ای برای این جواب وجود دارد: زبان آلمانی زبانی گسترده است. گرامر، کلمات، صحبت و… برای تسلط کامل برروی تک‌تک این بخش‌ها باید زمان بگذارید. برای خودتان حتماً یک برنامه‌ی منظم بگذارید و طبق آن عمل کنید. در بلند مدت نتیجه‌اش را خواهید گرفت ولی عجله نکنید.

نیاز نیست چندین ساعت در روز برای این کار اختصاص دهید. کافی است روزی در حد ۱۰ دقیقه وقت بگذارید، هفته‌ای یکبار یک فیلم آلمانی ببینید، در راه محل‌کار/دانشگاه‌تان به آهنگ آلمانی گوش دهید. یا در حالتی ایده‌آل‌تر یک هم صحبت آلمانی پیدا کنید که ما را به نکته‌ی سوم می‌برد.

عکس از ytimg

۳. از سایت‌های تبادل زبان استفاده کنید

تبادل زبان بکنید. به یک آلمانی، فارسی یاد بدهید و شخص آلمانی زبان به شما آلمانی یاد بدهد. سایت و اپلیکشین‌های زیادی برای اینکار وجود دارد.

بجای استفاده از روش‌های منفعلانه‌ی یادگیری مانند کتاب‌خواندن به صورت فعال با این افراد هم صحبت بشوید. از این روش‌ متوجه نقاط ضعف و قوتتان می‌شوید.

برای چند نمونه می‌توانید از سایت‌های زیر استفاده کنید:

conversationexchange.com

tandempartners.org

https://www.reddit.com/r/LanguageBuds/

۴. آلمانی گوش دهید

همانطور که صحبت کردیم از روش‌هایی که بیشتر از همه شما را سرگرم می‌کند استفاده کنید. مثلاً‌ موسیقی و آهنگ آلمانی

مزیت موسیقی آلمانی و در کل موسیقی در ملودی خلاصه شده است. احتمالاً  تعدادی از کلماتی که از آهنگ‌ها می‌شنوید برایتان اصلاً آشنا نیست ولی ملودی آهنگ باعث می‌شود که آنرا به یاد داشته باشید

از این روش با کلمات بیشتری آشنا می‌شوید،‌ نکات گرامری بدست می‌آورید که یحتمل از قبل برای شما مشخص نبود و لحنی که برای ادای کلمات استفاده می‌شود برایتان روشن‌تر می‌شود.

می‌توانید به «پادکست‌»های مختلف آلمانی گوش بدهید یا از رادیو و اخبار آلمانی بهره ببرید.

برای نمونه پادکست Slow German برای شروع گزینه‌ی مناسبی است

شما می‌توانید در سایت زیر از انواع پادکست موجود دیگر استفاده کنید.

www.fluentu.com

همچنین رادیوی آلمانی نیز روش دیگری است:

www.listenlive.eu/germany.html

عکس از youtube

۵. فیلم و سریال آلمانی ببینید

دیدن و شنیدن شاید برای شما گزینه‌ی بهتری باشد. انواع سریال آموزشی، تفریحی، ورزشی و… وجود دارد.
شما می‌توانید در حین دیدن هر کدام از این فیلم‌ و سریال‌ها زیرنویس‌شان را هم قرار دهید. با این روش تمام ساختارها، کلمات و لحن‌ها برایتان مرور می‌شود. هم از فیلم‌تان لذت می‌برید هم سوادتان بیشتر می‌شود.
شما حتی می‌توانید سریال‌های محبوب‌تان را با زیر نویس آلمانی ببینید. بعضی از سکانس‌های جالبی که دیده بودید {با چاشنی آلمانی} دوباره مرور می‌شوند.

۶. کانال‌های یوتیوب آلمانی برای یادگیری آلمانی

اگر کماکان دنبال روش مناسب دیگری برای یادگیری هستید، پیشنهاد دیگری روی میز داریم: دنیای وسیع یوتیوب.
احتمالاً در این فضا می‌توانید هر مطلب مورد نیازتان را پیدا کنید.
شما می‌توانید از چندین روش مختلف از این رسانه استفاده کنید:
شما می‌توانید از فیلم‌های آموزشی استفاده کنید. کانال‌های مختلفی وجود دارد که از الف تا ز زبان آلمانی را پوشش می‌دهند
روشی دیگر استفاده از کانال‌های آلمانی زبان است. در این حالت با زبان اصیل آلمانی روبرو می‌شوید و باید پابه‌پای صحبت‌هایشان جلو بروید. سخت ولی موثر‌تر است.
برای اینکار می‌توانید قسمت «محل جغرافیایی»  یوتیوب را به آلمان یا اتریش تغییر دهید و وارد جمع دوستانه‌ی این عزیزان بشوید.

۷. سایت‌ و بلاگ‌های ‌آلمانی

 sprachheld.de  منابعی مناسب برای یادگیری زبان آلمانی می‌باشند.  بلاگ‌های غیز آموزشی زبان نوشتاری آلمانی را به شما نشان می‌دهد. روشی که معمولاً‌ آلمانی‌ها در قالبش قرار می‌دهند. سایت‌هایی مانند
یک سایت دیگر است که روزانه پست‌های مناسبی برای یادگیری می‌گذارد. yourdailygerman.com

۸. کلاس‌های آنلاین آلمانی

های زیادی برای آموزش آلمانی به صورت آنلاین وجود دارد. بعضی از آن‌ها رایگان هستند. مثل:
 این سایت/اپلیکشین‌ها بی‌عیب و نقض نیستند ولی برای یادگیری واژگان و جملات یکی از راه‌های بسیار مناسب هستند.

۹. در یادگیری آلمانی به خودتان خوش بگذرانید!

جزییات ریز زندگی‌تان را به رنگ آلمانی در بیاورید. زبان شبکه‌های اجتماعی‌های‌تان را به آلمانی تغییر دهید، با دوستانی که علاقمند به این زبانند، آلمانی صحبت کنید، کلمات مهم را روی کاغذ‌های چسبی در جاهای مختلف برای مرور قرار دهید.
در آخر اگر بازی‌های رایانه‌ای از سرگرمی‌های اصلی شما می‌باشد می‌توانید زبان این بازی‌ها را به آلمانی تغییر دهید.

۱۰. کلاس آلمانی بروید

راه کلاسیک همشیگی هم همواره وجود دارد: رفتن به کلاس .
البته یادگیری فرد با فرد فرق می‌کند ولی برای صحبت و شنیدن زبان آلمانی در حالتی که گزینه‌های قبل برای شما میسر نیست، کلاس رفتن گزینه‌ی مناسب بعدی است.
می‌توانید از کلاس‌های موجود در دانشگاه‌تان استفاده کنید یا مثلاً به یک موسسه‌ی نسبتاً‌ معروف مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , گفت‌وگو

همراه با دو قهرمان: درباره کیک‌بوکسینگ بیشتر بدانیم!

رشته کیک بوکسینگ هوادارهای خودش را بین مردم پیدا کرده است با این وجود هنوز به اندازه رشته‌های دیگر مثل تکواندو و کاراته شناخته شده نیست. «حمزه مرادیان» و «حسین دلشاد» دو تن از...
article-image
آموزش , طراحی داخلی

سرزندگی:‌ ۱۰ گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه و محل کار

گیاهان آپارتمانی در فضای بسته و در محیط کار باعث سرزندگی می‌شود. از تصفیه هوا گرفته تا زیبا‌تر کردن خانه، چند ده فواید مختلف برای گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کار  می‌توانیم متصور...