چهارچوبی برای کارد و چنگال: ۱۰ ایده برای طراحی آشپزخانه

نوشته

لامپ‌های آویزان بالای میزناهار خوری یا شاید هم میزناهارخوری نباید در آشپزخانه باشد . البته که یخچال هم باید در جای بهتری قرار گیرد، احتمالا قرار بود ماشین ظرف شویی جای دیگر باشد؟ …. این مکالمه برای کسی که قصد تغییر طراحی آشپزخانه‌اش دارد به همین منوال ادامه پیدا می‌کند

ولی باید به چه نکاتی دقت کنیم؟ چه جزییاتی اهمیت دارد؟ چه نکات کاربردی را باید بدانیم؟‌

اگر شما نیز درگیر این مسائل هستید  و قصد طراحی آشپزخانه دارید به خواندن ادامه دهید  ما به ۱۰ نکته‌ی مهم اشاره می‌کنیم..

عکس از decoraid

۱. به کاربرد و کارایی فکر کنید

در طراحی آشپزخانه به هدف غایی فکر کنید: این طراحی باید در بهبودی کارایی آشپزخانه‌تان کمک کند.

طراحی و اجرای این طرح باید به شما آزادی عمل بیشتر دهد و کارایی بیشتری در اختیارتان بگذارید تا در نهایت بتوانید بهترین کارها را در این چهارچوب انجام دهید.

۲. فضا برای نگهداری وسایل

معمولا افراد در طراحی آشپزخانه یک نکته‌ی مهم را از یاد می‌برند: جا به اندازه کافی برای کابینت و نگهداری باید وجود داشته باشد.

طبقه‌های کابینت‌ها را به اندازه‌ کافی بزرگ انتخاب کنید. تا راحتتر به قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها دسترسی داشته باشید و کابینت ‌های بالای گاز به سقف وصل باشند تا از نشستن گرد و خاک جلوگیری شود.

عکس از saffroniabaldwin

۳. نور و نورپردازی

برعکس اتاق‌های دیگر نور بالاسر برای آشپزخانه کافی نیست. شما می‌خواهید تمام جزییات را ببینید و به هیچ وجه سایه انداختن لامپ‌ها به شما در این زمینه کمک نمی‌کند.

لامپ‌ها باید بگونه‌ای تنظیم شود که در جلوی شما قرار گیرند. به همین خاطر نور‌های کابینت در کارایی شما بسیار موثرند.

۴. پریز‌های مناسب در جاهای درست

دقت کنید که برای تمام وسایل الکتریکی موردنظرتان پریز مناسبش بدرستی قرار گرفته باشد. شاید این نکته بدیهی بنظر برسد ولی عدم رعایت این نکته‌ی به ظاهر کوچک باعث می‌شود بعد از اجرا دوباره به یک طراحی دیگر فکر کنید

۵. فضا برای کار

برای خرد کردن غذا آماده کردن و دیگر کارهای مهم آشپزخانه، هر چقدر فضا بیشتر در نظر بگیرید بیشتر لذتش را در آینده خواهید برد. ترجیحاْ از سطحی استفاده کنید که تمام چوب باشد و کاشی مانند نباشد. این نکته در نگهداری آن کمک می‌کند.

عکس از nandtec

۶.  در صورتی که تغییر جدید می‌دهید: از وسایل جدید استفاده کنید

ماشین ظرف شویی را کنار بگذارید، یخچال نو بخرید. شاید به نظر برسد که با عدم تعویض وسایل قدیمی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کردید، ولی در واقعیت قدیمی بودن وسایل‌تان در فضای جدید و نوی‌تان به چشم می‌آید. شما می‌توانید به روش‌های دیگری هزینه‌ها را کمتر کنید. مثلاْ بعضی از کابینت‌ها  کارایی بسیار نزدیکی دارند ولی قیمت‌هایشان بشدت متفاوت است. شما در این جاها می‌توانید اقتصادی فکر کنید.

عکس از gostarry

۷. اول امنیت

یادتان باشد: هیچ مسئله‌ای مهم‌تر از امنیت در آشپزخانه نیست. این نکته بیشتر از  همه برای فرزندانتان اهمیت پیدا می‌کند. شما می‌توانید این نکات را در سایت Safe Kids دریافت کنید

۸. نقش هود

هود مثل آچار فرانسه است: در همه جا کاربرد دارد. ولی با توجه به چشم‌گیر بودن کارایی آن، همواره دنبال یک هود با صدای کم و قوی باشید.

عکس از khabars

۹. زمانی برای دور ریختن

در مورد سطل آشغال‌های آشپزخانه و نحوه‌ی قرارگیری آن‌ها می‌توانید خلاقیت خرج دهید. البته این به شرط آن است که جایی هم برای آن از قبل در نظر گرفته باشید.

۱۰.در مورد کف آشپزخانه

مهمترین نکته در مورد کف آشپزخانه نگهداری آن است. از موادی استفاده کنید که دوام زیادی داشته باشد. مثلا نگهداری چوب بسیار سختتر از نگهداری کف سنگی است.

 

برگرفته از : https://www.rd.com/home/improvement/top-10-kitchen-design-tips/

مطالب مرتبط

article-image
طراحی داخلی

ایده‌های طراحی محل کار: چگونه محل کار دوستانه و بهتری داشته باشیم؟

ما می‌خواهیم بیشترین بازدهی را در محل کار داشته باشیم تا هم از این زمان باقی‌مانده به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم و هم اینکه  کارایی بیشتری در این مدت داشته باشیم. از طرفی...
article-image
طراحی داخلی

نور، پرتو، بارقه: ۹ ایده برای نورپردازی خانه

نقل قولی بین دکوراتور‌ها وجود دارد: نور فقط نقش زیبایی در فضای اتاق/خانه ندارد، نورپردازی مناسب کارایی فضا را بهتر می‌کند. نورپردازی مناسب هم قول فضای دلنشین را می‌دهد و هم وعده‌ی کارایی بهتر...