کلید‌های شطرنجی: ۱۰ نکته در مورد آموزش پیانو به کودک

نوشته

آموزش پیانو مبتدی به کودکان از سخت‌ترین کارهای ممکن است. صبر، حوصله، وقت، تلاش و … همه‌ی این موارد برای ادامه دادن و اجرای قطعه‌‌های نه چندان آسان نیاز است. البته همه‌ی این موارد با قدم به قدم جلو رفتن بهتر می‌شود و کودک در این فرآیند علاوه بر لذت بردن از جادوی پیانو‌اش، مهارت‌هایی کسب می‌کند که در آینده بیش از پیش به کار زندگی‌اش می‌آیند.

 در ادامه به ۱۰  نکته در مورد آموزش پیانو اشاره می‌کنیم

 

علاوه بر این نقش معلم پیانو یا معلم هر ساز موسیقی دیگری نقش مهمی در یادگیری فرزندتان ایفا می‌کند.

 

عکس از acemusic

۱. پیانو بخرید

حضور پیانو در خانه به فرزند شما کمک می‌کند که در بین تمرین‌هایش بتواند مشغول اجرای دوباره قطعات شود. مهم نیست پیانوی‌تان دیجیتال یا آکوستیک باشد. مهم این است که پیانو در خانه‌تان حضور داشته باشد و پیشنهاد می‌شود تا قبل از خریدن پیانو تمرینات را شروع نکنید.

پیانوی آکوستیک قابلیت‌های خاص خودش را به همراه دارد. با این پیانو می‌توانید هارمونیک‌ها را بهتر اجرا کنید، ظرافت کلید‌ها  و  ذات تار‌ها صدای منحصر به فرد پیانو را به وجود می‌آورند.

از طرفی پیانوی دیجیتال امکان ضبط اجراها را به ما می‌دهد. می‌توانیم در فضای آپارتمانی که صدای ساز امکان ایجاد مزاحمت برای بقیه وجود دارد از هدفون استفاده کنیم، کوچکتر است ولی لز طرف دیگر  ویژگی‌های منحصر به فرد پیانوی آکوستیک را ندارد. همچنین در انتخاب پیانوی دیجیتال به صدایش دقت کنید. یادمان باشد که ما می‌خواهیم پیانوی‌مان حداکثر امکان شبیه پیانوی آکوستیک باشد.

۲. پیانو را در فضایی بسیار خلوت و یا فضایی که تلویزیون قرار دارد نگه ندارید

دو دلیل بزرگ برای عدم تمرین کودکان وجود دارد: قرار دادن پیانو در جایی که به شدت خلوت است و کسی به آن آنقدر‌ها اهمیت نمی‌دهد و یا قرار دادن پیانو در فضایی در جایی که پیانو قرار دارد و بیشتر توجه اعضای خانواده به تلویزیون است.

قرار دادن پیانو در فضای بسیار خلوت این حس را می‌دهد که با ارزش نیست و کارایی ندارد.  قرار دادن پیانو در جایی که تلویزیون قرار دارد غیر مستقیم می‌تواند باعث دعوا در بین اعضای خانواده شود.

عکس از pianosricard

۳. اگر پیانوی آکوستیک دارید: آن را همواره کوک کنید

اگر پیانوی‌تان کوک نباشد، لذت بردن از نوا وصدای پیانو مثل قبل برای فرزند‌ و خودتان دلنشین نیست و در کیفیت صدا تاثیر و نت‌ها تاثیر قابل توجهی می‌گذارد.

۴. پیانو را ماه‌ها – یا حتی سال‌ها- قبل از شروع کلاس در خانه‌تان بگذارید

این باعث می‌شود که حضور پیانو در خانه‌تان عادی باشد. کودکتان ماه‌ها است که با پیانو آشنا است و هر چند وقت یکبار هم می‌تواند نت‌های بی‌معنی بزند. همه‌ی این موارد باعث می‌شود که کودک‌تان برای کلاس‌ها بیشتر آماده باشد که ما را به نکته‌ی بعدی می‌برد…

عکس از aspiringmormonwomen

۵. کودکتان را تشویق کنید قبل از شروع کلاستان با پیانو بازی کند

پیانو‌ی زدن تفننی کودکتان هیچوقت هیچ ضرری نمی‌رساند (‌نه به شما و نه به پیانوی‌تان، تا حالا پیانویی به علت استفاده خراب نشده است) با کلید‌های مختلف آشنا می‌شوید، صداهای نت‌ها وقتی آرامتر برروی کلید‌ها می‌زنید.

این کار باعث می‌شود که فرزندتان با یک آمادگی بیشتر سر کلاس حاضر می‌شود، ،کلاس‌های ابتدایی کمتر وقت صرف آشنا شدن با ساز شود و از مهم‌تر با اعتماد به نفس بیشتری سر کلاس حضور پیدا می‌کنند. تا آموزش پیانو به زبان ساده برای کودکتان جا بیافتد..

۶. صندلی مناسب برای پیانو

یادتان باشد، راحتی صندلی و قرار دادن آن در ارتفاع مناسب بسیار مهم است. ارتفاع نامناسب باعث می‌شود که پیانیست در شرایطی قرار گیرد که نتواند به خوبی اجرا کند و در نتیجه اذیت شود.

۷. به جزییاتی که فرزندتان برایش مهم است دقت کنید

آیا یک ریتم را بار‌ها تکرار می‌کند؟‌ آیا علاقه‌ دارد از صدایی به صدای دیگر برود و می‌خواهد انواع صدا‌های مختلف را امتحان کند؟  از تمام طیف‌ کلید‌ها استفاده می‌کند یا خودش را به قسمت خاصی محدود می‌کند؟

اینکه فرزندتان با چه صداهایی آزمایش می‌کند، چه نواهایی مورد علاقه‌اش هستند و.. این سئوالات مواردی هستند که فرزندتان برایش ارزشمند است و دقت به این نکات به شما در آشنا شدن با علایق فرزندتان کمک می‌کند و می‌توانید بهتر و کاراتر در فرآیند یادگیری پیانو کمکش کنید.

درک مفاهیمی که از هر کدام از این سئوالات بدست می‌آید به شما و فرزندتان برای ابراز این گونه احساسات و درک آن‌ها بشدت کمک می‌کند.

عکس از lynda

۸. تفاوت بین سمت راست و سمت چپ پیانو

استفاده از دو دست نقش مهمی در یادگیری درست پیانو دارد. استفاده از دو دست به مهارت‌های فضایی-فیزیکی فرزندتان کمک می‌کند و بهتر می‌تواند هارمونی و پیوستگی لازم را ایجاد کند. از تمرین‌هایی استفاده کنید که این مهارت را در او تقویت می‌کند.

۹. آلفابت موسیقی

شما می‌توانید قبل از شروع کلاس به فرزندتان آلفابت موسیقی در حد ابتدایی و فقط در حد ترتیبشان به او یاد بدهید. صرفاْ اینکه بداند چه ترتیبی دارد و چندتا هستند.

A B C D E F G A B C D E F G , وبه همین صورت ادامه دارد

یاد دادن این ترتیب و برعکس آن می‌تواند حداقل یک جلسه فرزندتان را جلو بیاندازد.

۱۰. تفاوت کلید‌های بم و زیر

فرزندتان را با شکل و شمایل نت‌ها و کلید‌های بم و زیر آشنا کنید. در کل آشنا شدن فرزندتان با نت‌ها و سمبل‌ها هم کنجکاوی فرزندتان را می‌انگیزد و هم در جلسات اول درک این مسایل برایش آسان‌تر می‌شود

برگرفته از: https://elissamilne.wordpress.com/2011/08/10/10-things-you-should-do-before-your-child-begins-piano-lessons/

مطالب مرتبط

article-image
موسیقی

برای نوای خوش: ۵ نکته که باید قبل از شروع آموزش ویولن بدانید

 چهار فصل ویوالدی، قطعه‌های باخ یا شاید سونات برامز، شاید هم علاقه‌ی‌تان بیشتر سمت قطعات ایرانی باشد؟ اگر صدای ساز ویولن برای شما خوشآیند است یا صرفا علاقه دارید که این ساز را در...