دو چشم، دو ابرو: چگونه عکس پرتره بهتری بگیریم؟

نوشته

همانطور که قبلا در پست مربوط به عکاسی‌مان اشاره کردیم. سعی ما این است که هر چند وقت یکبار به  موضوعات مهم در عکاسی بپردازیم و در این پست به یکی از انواع عکاسی، عکاسی پرتره، می‌پردازیم.

یک عکس پرتره خوب، توجه به جزییات،  پیدا کردن بهترین پرسپکیور و یک دل بزرگ می‌خواهد. بخصوص اگر  فرد مقابل را از نزدیک نمی‌شناسید ( مانند عکاسی خیابانی)  در هر صورت اگر قصد عکاسی پرتره دارید، منتظر نمانید، دوربین را در دستتان بگیرید و از این لذت خودتان را محروم نکنید. دوربین مهم نیست چه باشد مهم این است که به چند نکته‌ی ریز و جزییات دقت کنیم. البته که راه‌های دیگری برای یادگیری عکاسی پرتره هم وجود دارد، مثلا استفاده از تجارب افرادی که این مسیر را طی کرده‌اند.

 

 در این پست نیز سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که «چگونه می‌توانیم عکس پرتره بهتری بگیریم؟»

عکاسی پرتره
عکس از flickr

 

۱. استفاده از نور طبیعی در عکاسی پرتره

  اگر  در فضای بسته عکاسی پرتره می‌کنید، دقت کنید که فرد در نزدیکی پنجره بزرگ  یا جایی که نور طبیعی در اختیارتان است قرار داشته باشد. نور طبیعی از سایه‌های تند ناشی از نور فلاش در عکاسی  جلوگیری می کند. سعی کنید شخص روبرو به نور قرار گرفته باشد تا سایه‌های اضافی‌ای ایجاد نشود. همچنین چراغ‌های داخلی را خاموش کنید.

 

عکاسی پرتره
عکس از clickinmoms

 

۲. برای یک پرتره خوب، شخص  را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید

نور مستقیم خورشید به دل هیچ کسی نمی‌شنید. نه برای شما و نه برای شخصی که از او عکس می‌گیرید. در اغلب موارد نور مستقیم باعث اذیت شدن شخصی که از او عکس می‌گیرید و اخم کردن اون می‌شود و  سایه‌های نامطلوبی در اطراف چشم می‌شود.

بهترین زمان برای عکاسی در فضای باز، روزهای ابری و یا زمانی است که خورشید در ارتفاع نه چندان بالایی قرار دارد. تا این مشکلات برای شما پیش نیاید.

اگر باید در روز آفتابی عکاسی کنید، حتما مخاطبتان را جایی که سایه دارد هدایت کنید.

 

عکاسی پرتره
عکس از adorama

 

  ۳. در عکاسی پرتره نور مستقیم را پخش کنید

در مواقعی که نمی توانید سایه‌ی مناسبی پیدا کنید  و یا عکاسی در سایه‌ی مطلوب شما نیست، می‌توانید از Diffuser ها استفاده کنید. Diffuser باعث می‌شود که نور تابیده شده برروی صورت فرد به صورت متقارن پخش شود و از سایه‌های تند جلوگیری می‌کند.

شما به صورت دستی هم می‌توانید یک Diffuser درست کنید. برای این کار تنها کافی است که یک ورق یا پارچه‌ی سفید استفاده کنید. کارایی یک پارچه‌ی سفید کتانی تا حدی شبیه یک ‌Diffuser است.

 

عکاسی پرتره
عکس از pinimg

۴. دهانه لنز دوربین را تا حد امکان باز کنید

البته این ویژگی بستگی به نوع لنز شما دارد ولی با باز کردن دهانه‌ی لنز‌تان می‌توانید یک حالت تار مانند برای پس‌زمینه‌ی عکس پرتره‌ی‌تان درست کنید. گوشی‌های مختلف با استفاده از دو لنز این حالت را هم می‌توانند وجود بیاورند. اگر گوشی‌تان این قابلیت را ندارد، تعدادی از اپلیکشین‌ها این قابلیت را بوجود می‌آورند.

 

عکاسی پرتره
عکس از digital-photography-school

 

۵. از لنز‌های واید برای پرتره استفاده نکنید

لنز‌های واید با توجه به ماهیت کارشان برای عکس پرتره مناسب نیستند زیرا در اغلب موارد مخاطبتان را به صورت غیرعادی نشان می‌دهد. به همین خاطر ترجیحاً از لنز‌های واید‌تر از ۵۰ میلیمیتر برای عکاسی پرتره استفاده نکنید.

یک استثنا وقتی است که از فاصله‌ی دور می‌خواهید از مخاطبتان عکس بگیرید، مثلا در فاصله ی چند متری فرد، در این صورت این حالت غیر عادی شدن فرد رفع میشود.

 

عکس از tomsguide

۶. استفاده از Reflector

این صفحه نیز مانند یک Diffuser می‌تواند سایه‌های شدید را روشن‌تر کند و همچون یک Diffuser در سایز و ابعاد مختلف درست می‌شود. اگر می‌خواهید از وسایل دم دست برای  روشن کردن سایه‌ها در عکاسی پرتره استفاده کنید، از آلومینیوم فویل یا یک تخته وایت برد هم می‌توانید استفاده کنید.

 

عکاسی پرتره
عکس از chantalbrownphotography

۷. از زوایای مختلف استفاده کنید

از زوایای مختلف و حتی زاویه‌هایی که معمولا از افراد عکس نمی‌گیرند، عکس بگیرید. امتحان کنید ببینید چه زاویه‌ی مناسب‌ترین زاویه برای پرتره شما می‌باشد.

می‌توانید از قانون یک سوم‌ها استفاده کنید و یا مخاطبتان را در یک گوشه قرار دهید و تفاوت‌ها را ببینید. همانطور که گفتیم، آزمایش کنید و ببینید کدام گزینه مناسب‌ترین حالت برای پرتره شما می‌باشد.

 

عکس از ytimg

۸. نزدیکی به مخاطب

اگر عکاسی خیابانی می‌خواهید بکنید و یا شخصی که از او عکس می گیرید فرد آشنایی نیست، سعی کنید که کمی به او نزدیک‌تر شوید، او را بشناسید و احساس راحتی در بین‌تان ایجاد کنید.  در این حالت بهتر می‌توانید با مخاطبتان ارتباط برقرار کنید و درنتیجه یک پرتره مناسبی بگیرید.

هنگام عکاسی مخاطبتان را هدایت کنید و بهترین حالت ممکن را با همکاری همدیگر درست کنید.

یکی از بهترین مثال‌ها از این نظر Humans of New York است که بهتان پیشنهاد می کنم حتما کارش را ببینید.

 

عکس از psu

۹. پس‌زمینه‌ی مخاطب را درست انتخاب کنید

پس زمینه‌ی مخاطبتان را هوشمندانه انتخاب کنید به گونه‌ای که مخاطبتان در عکس شاخص باشد. نمونه‌های مختلفی از عکس‌های پرتره را می توانید در سایت‌هایی مانند ‌۵۰۰px، اینستاگرام ، فلیکر ببینید و از آن‌ها الهام بگیرید.

 

عکس از andrewfaulkphotography

 

۱۰. از موقعیت‌های مختلف استفاده کنید

عکاس‌های معروف مانند Steve McCurry، Marry Ellen Mark، Lauren Greenfield همه برای استفاده از موقعیت‌های تصادفی و غیرمعمولی برای عکاسی معروفند. از افراد مختلفی که برایتان جالب است بپرسید و از آن‌ها عکس بگیرید. موقعیت‌های اینگونه را شما باید ایجاد کنید و از این طریق می‌توانید ببینید که چه موقعیت‌هایی می‌توانند باعث ایجاد بهترین پرتره‌ها می‌شوند.

 

عکاسی پرتره
عکس از photophique

۱۱. بدنبال افراد جالب برای عکاسی باشید

عکس جالب به مخاطب جالب وابسته است. اگر می‌خواهید پرتفولیو‌ی خوبی برای خودتان درست کنید بدنبال افرادی باشید که ظاهر شاخص، فوتوجنیک و خاصی دارند.

 

عکاسی پرتره
عکس از nolisoli

 

۱۲. RAW و سیاه سفید

فقط به صورت رنگی عکس نگیرید، از حالت سیاه سفید برای عکاسی پرتره استفاده کنید. بعضی از ماندگار‌ترین عکس ها در حالت سیاه سفید گرفته شده‌اند.

از طرفی عکاسی در حالت RAW باعث می‌شود که بتوانید در مرحله‌ی ویرایش عکس دستتان باز‌تر شود و  جزییات زیادی از عکس را تغییر دهید. مثلا می‌توانید عکس‌هایی که بیش از حد روشن شده‌اند را ویرایش کنید

 

عکاسی پرتره
عکس از pinterest

۱۳. انتخاب فردی که می‌تواند خوب عکاسی کند

بعضی از ایده‌ها و راه و روش‌های عکاسی و عکاسی پرتره  فرد به فرد منتقل می‌شود و می‌توانید این تجارب را از افرادی که این مسیر را طی کرده‌اند بهره ببرید. بعضی از عکاسان کلاس های مختلفی ارائه می دهد، در بعضی مواقع هم ورکشاپ‌های مختلف ارائه می‌کنند. از طرفی افراد مختلف نیز به صورت خصوصی و نیمه خصوصی کلاس برگزار می‌کنند. شما از این طریق می‌توانید از مهارت‌هایشان بهره ببرید و در عکس های آتی‌تان پیاده کنید.

 

عکس از shopify

برگرفته از:

adorama

techradar

tomsguide

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

شکوفه‌های صورتی و آی‌کی‌دو : هنری رزمی برای دفاع شخصی

آیکیدو یک ورزش رزمی است که در بین ایرانیان به اندازه کاراته، تکواندو و ووشو شناخته‌شده نیست.  در این متن به معرفی خوبی‌ها و تاثیرات این هنر رزمی پرداختیم. به سمت کارین وآموزش آی‌کی‌دو...