رخش سپید: ۵ نکته در مورد آموزش اسب‌ سواری

نوشته

نفس‌ها را بگیرید و حواستان باشد که جای‌پایتان محکم باشد. به اطرافتان نگاه کنید، خم شوید که مسیر طولانی‌ای در پیش دارید. این شمایید و اسب‌تان به همراه چندین سازش که هرکس دراینجا باید به آن وفادار باشد. از درست نزدیک شدن به اسب‌تان تا نحوه‌ی نگه‌داشتن افسار اسب‌تان. همه‌ی این موارد نیازمند مصالحه و توافق است تا در نهایت بتوانید این کار را به یک همکاری تمام عیار تبدیل کنید. یادگرفتن زبان یکدگیر کار ساده‌ای نیست و به تمرین و وقت زیادی نیازمند است.

اسب سواری علاوه بر لذتی که به همراه خودش می‌آورد مزیت‌های زیادی دارد. تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که این ورزش باعث آرامش خاطر بیشتری می‌شود و در فرآیند‌های روانشناختی و شناختی اثری مثبت دارد. اگر تصمیم گرفتید که اسب سواری را یاد بگیرید – یا حداقل به فکرتان خطور کرده است – ادامه دهید. در این مقاله‌ به قسمت‌های مختلف اسب سواری می‌پردازیم و در مورد نکاتی که باید در آموزش و یادگیری اسب سواری بدانیم حرف می‌زنیم.

عکس از alchetron

۱. اگر اسبم وحشی بنظر می‌رسید و غیرقابل نزدیک شدن بود، چه کاری باید انجام دهم؟

بعضی از اسب‌ها از اینکه فردی مستقیم به آن‌ها نزدیک می‌شود مضطرب می‌شوند. به همین خاطر هنگام نزدیک شدن به اسب برروی یک کمان حرکت کنید و آرام آرام به اسب‌تان نزدیک شوید. هدف این است که اسب از حضور شما مطلع باشد. از ارتباط چشمی مستقیم خودداری کنید و  از جلو به اسبتان نزدیک شوید. به هیچ عنوان طوری نزدیک نشوید که اسب از حضورتان باخبر نشود.

وقتی به اسب نزدیک شدید، دستتان را به نشان رفاقت  به اسب نزدیک کنید تا آن را بو کند. قبل از سوار شدن برروی اسبتان کمی نوازشش کنید. از این طریق اسب متوجه می‌شود که می‌تواند به شما اعتماد کند.

۲.  سوار شدن بروی اسب برایم مشکل است،‌ چه کاری انجام دهم؟

به طور معمول سوارکاران از سمت چپ سوار اسب می‌شوند. این مسئله به نحوه‌ی آموزش اسب‌ها بر می‌گردد.

اگر اسب شروع به حرکت می‌کند به او اجازه‌ دهید که یک نقطه‌ی مناسب برای سوار شدن شما پیدا کند تا تعادلش را حفظ کند. اصرار نکنید اسبتان بایستید،  به جای اینکار سعی کنید جهت حرکت اسب را کنترل کنید.

هنگام سوار شدن وزنتان را به صورت متوازن برروی اسب پخش کنید. به همین خاطر برروی هردو شانه‌ی اسبتان فشار وارد کنید و سعی نکنید تمام وزنتان برروی یک سمت اسب قرار داهید.

عکس از snaffletravel

۳. وقتی بروی اسب قرار گرفتم،‌ نمی‌توانم توازنم را حفظ کنم

قسمت عمده‌ی این مسئله به نحوه‌ی نشستن شما برروی اسب بر می‌گردد.

این قانون را ملکه‌ی ذهنتان کنید: باید بگونه‌ای بنشینید که گوش‌تان با کمر و شانه‌ی‌تان همگی برروی یک خط راست قرار گیرد. شانه‌ و پشتتان باید صاف باشد و پهن‌ترین قسمت پایتان باید برروی رکاب قرار گرفته باشد.

۴. هنگامی که افسار اسب را می‌کشم نمی‌ایستد،‌چه کاری انجام دهم؟

ایستادن اسب صرفاً با کشیدن افسار میسر نمی‌شود. ایستادن جمع تنشانه‌‌های کلامی، نحوه‌ی نشستن و حرکت افسار  است. اسب باید «متوجه» شود که قصد ایستادن دارید.

عکس از vividscreen

۵. اسب بشدت سریع می‌دود و به نشانه‌های ایستادن عکس‌العملی نشان نمی‌دهد،‌ چگونه جلوی سرعتش را بگیرم؟

در این مواقع باید به قول معروف «ترمز دستی»  را بکشید ولی به آرامی.

در این صورت، افسار اسب را محکم‌تر در دستتان بگیرید و آن را به یک سمت بکشید. کشیدن را تا جایی ادامه دهید تا سر اسب بچرخد. در این حالت اسب ناچار می‌شود که در  یک مسیر دایروی قرار گیرد و سرعتش در این حالت کاهش یابد. از این طریق می‌توانید از سرعت اسبتان بکاهید و کنترل اسب را دوباره در دستتان بگیرید.

 اگر اسب بالکل از کنترل‌تان خارج شد و با سرعت بسیار زیادی در یک مسیر مستقیم حرکت کرد از کشیدن ناگهانی افسار خودداری کنید. این کار بشدت خطرناک است.

اسب‌های مختلف مانند افراد مختلف شخصیت‌های متفاوتی دارند. باید حواسمان باشد که با چه نوع اسبی طرفیم ولی به عنوان یک قانون سرانگشتی با آرام بودن، رفتار مناسب و مراعات اسب می‌توانید بخوبی از پس این قضیه برآیید.

اسب‌ها حیوانات بشدت باهوشی هستند. آن‌ها ذاتاً خجالتی هم هستند و به همین خاطر براحتی می‌ترسند. یک اسب سوار ماهر با کسب تجربه توازن بین مهارت‌های لازم برای اسب‌ سواری و رفتاری که باید با اسب داشته باشد را یاد می‌گیرد.

برگرفته از : https://www.petful.com/misc/horseback-riding-tips-for-beginners/

مطالب مرتبط