۵ نکته‌ی دیگر برای تعهد بیشتر در سال جدید و سال نو

نوشته

 در پست قبلی به تعهد بیشتر به اهدافمان صحبت کردیم. اینکه چگونه با وجود هزاران سدی که در جلوی  پایمان قرار دارد، محکم بایستیم و  دو دستی به حرف‌هایی که به خودمان در عید نوروز سال ۹۷ می‌زنیم بچسبیم. پنج نکته‌ی مهم را در آنجا گفتیم و این بار ۵ نکته‌ی تکمیلی دیگر را می‌گوییم تا دست پر‌تر و با آمادگی بیشتر با لشکر مشکلات سال جدید و سال نو روبرو شویم.

احتمالاً‌ هر کسی در یک قسمتی از زندگی‌اش تصمیم می‌گیرد با وقتی که در اختیارش است قمار کند. قمارهایی که در نهایت یا خاطره می‌شوند یا تجربه‌ای که دیگر تکرار نمی‌شود. به هر حال در این دوران چند ساله حیف نیست که این راه‌های ممکن را محک نزنیم؟

سال جدید موقعیتی خوبی برای اینگونه تعهدات است و بیشتر از هر موقع دیگر می‌توانیم همت‌مان را در چند روز جمع کنیم و قصد کنیم کارهای مهم انجام دهیم.

عکس از matthewneuman

۶. یادتان باشد: تغییر یک راه طولانی است

تغییر یک راه طولانی است. هر چند بعضی از عادت‌ها سریعتر از بقیه در ما نهادینه می‌شوند ولی ذات تغییر و ایجاد عادت همراه با صرف زمان است. همین عادت‌های بدی که قبلتر یک اشاره کوچکی بهشان کردیم در سال جدید و عید یک دفعه‌ای ناپدید نمی‌شوند. همین رفتار‌های بد را سال‌ها با خودتان یدک کشیده‌اید و نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که در طی یک روز یا چند ماه همه‌ی این رفتار‌ها یک دفعه‌ای از یاد و خاطرمان پاک می‌شوند. عید نوروز و سال جدید موقعیت خوبی برای این تغییرات است ولی به تنهایی کافی نیست.  زندگی مسابقه نیست صرفاً پایبندی ما به این تصمیمات است که باعث پیشرفتمان می‌شود نه تصمیم‌های مقطعی.

وقتی تصمیم گرفتید که یک تغییری در خودتان ایجاد کنید، یادتان باشد که این تغییر برای تمام طول زندگی‌تان است.

عکس از elawyer

۷. به سختی‌های جدید سلامی دوباره بگویید

در مسیرتان قطعاً به مشکلات زیادی بر خواهید خورد. این قول و قرار‌های جدید در عید نوروز برای سال جدید حرف از مسیری طولانی می‌زنند.  این یک اتفاق عجیبی نیست و باید قبول کنیم که به هر حال قسمتی از رشدتان وابسته به این زمین خوردن و خاکی شدن است. به هر حال آستین بالا زدن کار هر کسی نیست و نباید بخاطر چند خراش کوچک، جنگ را رها کنیم.

اگر در مسیرتان در بعضی مقاطع دچار کمکاری شدید، نا امید نشوید و دوباره خودتان را به اوجتان برسانید. همه‌ی‌مان درگیر این وضعیت‌ می‌شویم. این مسیری که انتخاب کردید همواره با چالش عجیبن شده است.

سعی کنید یک دفتری برای روند فعالیتتان داشته باشید. اطلاعات مهم روند پیشرفتتان را در این دفتر بنویسید و به خودتان یادآوری کنید که این مسیر در نهایت برای شما ارزش‌های فراوانی خواهد داشت همانطور که  گفتیم، ما باید آماده‌ی چالش‌هایی که با آن‌ها بر خواهیم خورد باشیم.

عکس از steemit

۸. از دوستان‌تان حمایت دریافت کنید

بله، پند کلیشه‌ای که هزاران بار در سال نو و روز‌های اولیه عید نوروز تکرار شده است. ولی هر چقدر هم این حرف را بزنیم کم گفتیم. کمک بگیرید. بپرسید و حمایت دریافت کنید. عزیزانتان بیشتر از هر کس دیگر دوست دارند شما در مسیرتان موفق شوید. این اجازه را به آن‌ها بدهید که در قسمتی از مسیرتان با شما هم مسیر باشند. این را به دید یک لذتی که  برایشان درست می‌کنید نگاه کنید. عید، موقعیتی خوبی برای دریافت این حمایت است.

حمایت بیشتر باعث می‌شود که انگیزه‌‌ای بیشتری داشته باشید. اهدافتان را به دوستان بسیار نزدیک‌تان و اعضای خانواده بگویید و از آن‌ها حمایت بخواهید. نه راه چاره نه مسئله حل کردن صرفاً حمایت. اینکه ما در کنار هم این مسیر را طی می‌کنیم و تنها نیستی. همین تک حس دلنشین می‌تواند در سال جدید تمام این مسیر نقش یک چراغ پرنور را داشته باشد.

علاوه بر اینکار می‌تواند عضو گروه‌هایی شوید که قصد انجام این کار را دهند. یادمان باشد که در کنار هم می‌توانیم به جاهای بسیار بسیار جالبی برسیم.  یا از نظرات متخصصینی که در زمینه‌ی مشاوره سابقه دارند ومجرب هستند استفاده کنید. 

عکس از karendominique

۹. انگیزه‌ی‌تان را شلعه‌ور نگه دارید

آدم تا گرم است نمی‌داند تا کجا می‌تواند ادامه دهد. روز‌های اول بعد از قول و قرار‌های سال جدید حس اعتماد به نفس فراوانی خواهیم داشت و انگیزه‌ از هر طرف ما را به رسیدن اهدافمان هل می‌دهد. هنوز با سختی‌ها مواجه نشدیم و فکر می‌کنیم که براحتی می‌توانیم از پس این سختی‌ها بربیاییم.

بعد از اینکه فهمیدید باید ساعت ۶ صبح خودتان را به باشگاه برسانید، یا ناچار باشید تا دیروقت بعد از کارتان سراغ یادگرفتن برنامه‌نویسی/زبان جدید/هر مهارتی که برای شما مهم است بروید متوجه می‌شویم که این مسیر،‌ به هیچ وجه راه آسانی نیست.

در این مواقع به خودتان یادآوری کنید که چرا این کارها را می‌کنید؟ چرا سال جدید در عید نوروز تصمیم گرفتید اینکار را بکنید؟  چرا این هدف برای شما مهم است؟ چه چیزی را کسب می‌کنید؟‌حسرت چی را می‌خورید؟

در جای جای مختلف بدنبال انگیزه باشید. بعضی از جاها می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

عکس از ted

۱۰. پیوستگی را نگه دارید

زندگی به تلاش‌های کوتاه مدت مقطعی ارزشی قائل نیست. با پایبندی به اهدافمان در سال جدید  می‌توانیم جلو برویم. بعد از  یک ماه از شروع سال جدید اغلب افراد از اهدافشان دست می‌کشن ولی ما همه‌ی این حرف‌ها را بزنیم چون نمی‌خواهیم جزو این افراد باشیم.

این انگیزه را نگه دارید. همواره سعی کنید قدمی کوچک به سمت این هدفتان بردارید. اگر سرتان به سنگ می‌خورد راه حل‌هایتان را ارزیابی کنید و ببینید کجا می‌توانستید بهتر عمل کنید؟ دوباره برنامه‌ریزی کنید و خوب فکر کنید که کجا را می‌توانید بهبود ببخشید.

از ابزارهای مختلف استفاده کنید. مثلاً‌ یک دفتر انتخاب کنید و پیشروی‌تان را برروی آن بنویسید. ببینید کجاها دارید کمکاری می‌کنید و چه زمانی وقت آن است که یک تغییری در رفتار‌تان ایجاد کنید.

دلایلتان برای انجام اینکار را بنویسید تا همواره جلوی‌ چشم‌تان باشد. این کار باعث می‌شود که در زمان‌های سخت بدانید چرا این کار را می کنید. یک یادآوری برای نتیجه‌‌ای که می‌توانید از تمام این سختی‌ها دریافت کنید.

با پایبندی به این اهداف می‌توانید از معدود افرادی باشید که تا آخر سال به نتایج درخشانی می‌رسید. به همان نتایجی که در اول سال،‌ در عید نوروز سال ۹۷ در خلوت خودتان می‌گذارید.

برگرفته از :https://www.verywellmind.com/how-to-keep-your-new-years-resolutions-2795719

مطالب مرتبط

article-image
سال نو

۵ نکته برای تعهد بیشتر به اهدافمان در عید نوروز و سال جدید

حکایت قول و قرار‌های هر ساله‌ی‌مان، «امسال جوری دیگر خواهد بود، چالش‌های جدید، تنوعی دیگر، زندگی‌ای ‌دلشنین‌تر»، حرف‌هایی که هر سال روز‌های آخر سال، عید نوروز، سیزده به در و هر روز اطراف سال...
article-image
آموزش , سال نو

قسمت دوم: ۱۰ ایده برای عکاسی کودک در بهار

    حال‌وهوای بهار حال‌وهوای زندگی است. تابیدن نور از پشت برگ‌های سبز تازه‌روییده، برگ‌های سبزی که هنوز گرمای تابستان آن‌ها را نسوزانده است، شکوفه‌های صورتی و شاخه‌های تازه، آسمان آبی وسبزه‌زارهای تازه روییده...