۵ نکته برای تعهد بیشتر به اهدافمان در عید نوروز و سال جدید

نوشته

حکایت قول و قرار‌های هر ساله‌ی‌مان، «امسال جوری دیگر خواهد بود، چالش‌های جدید، تنوعی دیگر، زندگی‌ای ‌دلشنین‌تر»، حرف‌هایی که هر سال روز‌های آخر سال، عید نوروز، سیزده به در و هر روز اطراف سال جدید به خودمان می‌زنیم و در خلوت خودمان سررسید را بر می‌داریم و می‌گوییم سال ۹۷ سال متفاوتی خواهد بود. سالی تازه نفسی تازه می‌طلبد و بهترین موقعیت برای این تصمیمات ماست. موقعیتی برای ترک عادت‌های بدمان تا جای بیشتری برای رشد روحی، فیزیک و روانی برای خودمان درست کنیم.

 ولی من و شما خوب می‌دانیم آخر هر سال لیست کارهای انجام نشده خیلی طولانی‌تر از همه کارهایی که امسال انجام داده‌ایم است. به هر حال برای هر آدمی گفتن آسان‌تر از انجام دادن است.

طبق یک نظرسنجی تنها ۹ درصد افراد به تعهدات هر ساله‌ی‌شان پایبند می‌مانند. بیشترین تعهدات مربوط به کاهش وزن، تصمیمات مالی بهتر، ترک سیگار و سپری کردن زمان بیشتر با خانواده بود.

البته اگر از نکات تاریک این حرف‌ها بگذریم، طبق یک تحقیقات دیگر افرادی که اول هر سال تصمیم می‌گیرند تغییری در زندگی‌شان درست کنند،  ۱۰ برابر بیشتر از افراد دیگر تحولی هر چند ریز در زندگی‌شان بوجود آوردند.

حال با همه‌ی این حرف‌ها چه راهکاریی را در سال جدید و عید نوروز سال ۹۷ برای تعهد بیشتر به حرف‌هایمان باید انتخاب کنیم؟

عکس از michaelhyatt

۱. یک هدف مشخص انتخاب کنید

این هدف می‌تواند یادگیری زبان جدید، مانند آلمانی،‌فرانسوی یا اسپانیایی باشد. شاید هم یادگیری هنری مثل عکاسی باشد. شاید هم قصد کاهش وزن را دارید و یا وضعیت مالی‌تان را تا آخر سال چندبرابر کنید؟ هر کاری که در نظر گرفتید سعی کنید واقع‌بینانه باشد.

اهدافتان را به صورت گنگ رها نکنید، «کاهش وزن» یک هدف حساب نمی‌شود ولی «کم کردن ۲۰ کیلو وزن»  یک هدف مشخص و در دسترس است.

گذاشتن اینگونه هدف‌ها باعث می‌شود که برنامه‌ریزی بهتری برای این کارها داشته باشیم و قدم به قدم جلو برویم و راهمان را شفاف‌تر کنیم.

در هر صورت این تصمیمات، تصمیمات کوچکی نیستند و می‌تواند در زندگی‌مان اثری قابل ملاحظه‌ای بگذارید. یادمان باشد که در این مسیر از افرادی که راه را طی کرده‌اند و بهتر می‌دانند که چطور باید برنامه ریزی کنیم و فوت و فن‌ها را از آن‌ها یاد بگیریم.   مثلاً برای یادگیری عکاسی و مهارتی جدید رفتن به کلاس مدرسینی که بیشتر از همه با ویژگی شما مطابق است، شاید گزینه‌ی سریعتر و بهینه‌تری باشد.

عکس از mindspace

۲. برروی یک تغییر تمرکز کنید

شاید لیستی که برای امسال در نظر گرفتید بیشتر شبیه یک طومار باشد. ترجیحاً این کار را نکنید، بجای این کار تمرکزتان برروی یک هدف خیلی مشخص و مهم بگذارید. در حالت اول تغییراتتان به اندازه کافی عمیق نخواهد بود و به چشم خودتان نمی‌آید ولی در حالت دوم اغلب تمرکزتان برروی یک تغییر خواهد بود و در نتیجه به صورت محسوس‌تری می‌توانید نتیجه‌ی زحمات یک ساله‌ی‌تان را ببینید.

انجمن روانشناسی آمریکا نیز در یک مقاله پیشنهاد کرده است که تمرکز برروی یک رفتار احتمال موفقیت بیشتری در بلند مدت می‌دهد. به قول معروف با یک دست نمی‌توانیم چند هندوانه برداریم. ساختن رفتار‌های زمان می‌برد و کار یک روزه نیست به همین خاطر پایبندی به تنها یک هدف حالت چندین هدف داشتن نتایج در دسترس‌تری  به شما می‌دهد

عکس از kpodnar

۳.  لحظه‌ی آخر نیاندازید

برنامه‌‌ریزی یکی از اساسی‌‌ترین قسمت‌های رسیدن به هر هدفی است. متخصصین پیشنهاد می دهند که وقتی را برای برنامه‌ ریزی و بررسی تغییری که می‌خواهید ایجاد کنید بگذارید.

در غیر این صورت بدون داشتن برنامه و هدف مشخصی احتمال رها کردن این تغییر برای شما بیشتر می‌شود و راحتتر دست از کار می‌کشید. سختی‌ها قرار نیست به این آسانی ما را از پا در بیاورند، این طور نیست؟

در وهله‌ی اول می‌توانید هدفتان را بنویسید و لیست کارهایی که برای رسیدن به آن هدف باید انجام دهید را ذکر کنید.  همچنین سد‌هایی که احتمالا به آن بر خواهید خورد را هر بنویسید. با انجام اینکار آمادگی بیشتری خواهید داشت و خودمان را در بین فشار‌های ممکن گم نمی‌کنیم.

به همین خاطر تصمیمات را دقیقه‌ای نودی نگیریم و در بین زمانی که در اختیار ماست تقسیمش کنیم.

عکس از goalcast

۴. قدم‌های کوچک بردارید

قدم به قدم جلو بروید. لقمه‌ی بیش از حد بزرگتر از دهان کار هیچ آدمی نیست. ورزش بیش از حد،  رژیم‌های بی‌وقفه که به بدن ضرر می‌رساند یا هر تغییری که بیش از حد با حالت عادی‌تان تفاوت دارد، همه‌ی این تغییرات اثرات سوی بیشتری از سود دارند. بجای اینکار قدم‌های کوچکتر و منظم بردارید.

مثلاً اگر تصمیم گرفتید که تا آخر سال یک ماراتن شرکت کنید، اول با دو الی سه بار دویدن در هفته شروع کنید. اگر می‌خواهید سالم‌تر تغذیه کنید، ابتدا غذاهای فست فود را کنار بگذارید. هر چند که این تغییرات کوچک هستند ولی باعث می‌شود که راحتتر به آن‌ها پایبند باشید و به آن‌ها تکیه کنید.

به هر حال برای رسیدن به هر جایی باید اولین قدم را برداریم و با تداوم این قدم‌ها می‌توانیم به اهدافمان برسیم.

عکس از fluentin3months

۵. از اشتباهات سال‌های پیش پرهیز کنید

یک تغییری که سال پیش به نتیجه نرسیدید را دوباره امسال تکرار نکنید. به خودتان این قول را دوباره در عید نوروز ندهید. دلیلش این است که نمی‌توانید چندین سال این کار را پشت سر هم این کار را تکرار کنید. در یک مقاله از گاردین به این صورت آمده است: «افرادی که فکر می‌کنند کاری را می‌توانند انجام دهند احتمالاً می‌توانند آنرا به نتیجه برسانند ولی کسی که یک «بار آنکار را انجام داده ولی نتیجه نگرفته است، اعتمادش به خودش برای آنکار کمتر شده است.
ولی اگر تصمیم گرفتید که دوباره همین تغییر را در خودتان بوجود بیاورید،‌ قبل از هر کاری ببینید چرا آنطور که شما می‌خواستید پیش نرفت؟ چه استراتژی‌هایی بیشتر از همه کمکتان کرد؟ چه کاری را باید می کردید در حالی که آنرا پشت گوش انداختید؟ چه نکاتی را بالکل در نظر نگرفتید؟ با مشخص کردن این جزییات بهتر می‌توانید برای سال جدید و هدف جدیدتان برنامه‌ریزی کنید و به سمت اهدافی بروید که بیشتر بدردتان می‌خورد و از همه مهمتر می‌توانید از تجربه‌ی گذشته‌ی‌تان برای مشخص کردن مسیر‌های بعدی و جلوگیری از اشتباهات آینده استفاده کنید.

برگرفته از : https://www.verywellmind.com/how-to-keep-your-new-years-resolutions-2795719

 

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , سال نو

قسمت دوم: ۱۰ ایده برای عکاسی کودک در بهار

    حال‌وهوای بهار حال‌وهوای زندگی است. تابیدن نور از پشت برگ‌های سبز تازه‌روییده، برگ‌های سبزی که هنوز گرمای تابستان آن‌ها را نسوزانده است، شکوفه‌های صورتی و شاخه‌های تازه، آسمان آبی وسبزه‌زارهای تازه روییده...