برای نوای خوش: ۵ نکته که باید قبل از شروع آموزش ویولن بدانید

نوشته

 چهار فصل ویوالدی، قطعه‌های باخ یا شاید سونات برامز، شاید هم علاقه‌ی‌تان بیشتر سمت قطعات ایرانی باشد؟

اگر صدای ساز ویولن برای شما خوشآیند است یا صرفا علاقه دارید که این ساز را در دستتان بگیرید و نواختنش را آغاز کنید به جمع بزرگ علاقمندانی که قصد شروع اینکار را دارند خوش آمدید. در هر صورت قبل از هر کاری باید به چند نکته دقت کنید تا بدانید بعضی از سختی‌ها و احساساتی که در ابتدای کار تجربه می‌کنید تنها مختص به شما نیست. بسیاری از افراد در ابتدا این احساسات را داشته‌اند و  این سختی‌ها را چشیده‌اند.

 اگر شما تصمیم گرفتید این مسیر را آغاز کنید به خواندن متن زیر ادامه دهید تا با ۵ عدد از نکات مهم قبل از شروع نواختن ویولن  بیشتر آشنا شویم.

عکس از nccdn

۱. برای مدتی صدای ویولن‌تان شباهتی با کارهایی که در تلویزیون و رادیو می‌شنوید ندارد

برای هر مهارتی بیشتر از هر وسیله‌ی دیگر به زمان محتاجید. به خودتان اجازه‌ی اشتباه کردن بدهید و با اینکه در ابتدا به نتایج مورد علاقه‌ی‌تان نمی‌رسید ادامه بدهید. تمرین و زمان هر دو در آسا‌ن‌تر شدن این فرآیند به شما  کمک می‌کند.

به همین خاطر جواب «آموزش ویولن چقدر طول می‌کشه» در اینجا نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کند و کاملاً به شخص و میزان انرژی‌ای که می‌خواهد صرف کند مربوط است

احتمالاً در ابتدا نحوه‌ی قرارگیری ویولن برای شما آسان نباشد و عادت کردن به این وضعیت زمانی زیادی ازتان بگیرد. این روند برای چند روز (شاید هم چند هفته) ادامه پیدا می‌کند.  این  روند عادی است. همه این حس را تجربه خواهند کرد وقسمتی از رشدتان در یادگیری این ساز است. به نواهای نه چندان دلنشین اولیه توجهی نکنید. این نیز  بعد از مدتی مثل نوشتن برای شما یک کار عادی می‌شود.

شما در مرحله آموزش ویولن مبتدی در راستای آموزش ویولن ایرانی یا آموزش ویولن کلاسیک می‌توانید از نظرات و آموزش اساتید مجرب نیز استفاده کنید تا بهتر بتوانید در این ساز مهارت پیدا کنید.

۲. ویولن‌تان هر چند وقت یکبار صدای خش‌دار خواهد داشت

 حتی حرفه‌ای‌ترین ویولن‌ نوازان هر چند وقت یکبار در حین اجرا درگیر این صدا‌های خش‌دار ویولن‌شان می‌شوند ولی در آینده بعد از آشنایی بیشتر با سازتان می‌توانید شدت این صداها را تنظیم کنید به طوری که   تماشاچیان بویی از آن نمی‌برند و فقط نوای خوش آن را می‌شنوند.

عکس از amazon

۳. ویولن‌تان به مراقبت منظم نیاز دارد

این یک نکته در ادامه‌ی کارتان اهمیت پیدا می‌کند: قسمتی از وقت و زمان شما صرف نگهداری سیم‌ها و بدنه‌ی سازتان می‌شود ولی نگران نباشید،‌ در طولانی مدت برای شما به یک عادت تبدیل می‌شود.
هر ویولنیست در ابتدای هر اجرایش سیم‌های کمان را سفت می‌کند و یک ماده‌ روی آن می‌زند. کمان حالتی قوسی شکل دارد و برای نگه‌داشتن این حالت باید کمان بعد از هر اجرا شل شود..

برای اینکار کافی است که دستگیره انتهایی کمان را بچرخانید. یک طرف برای سفت کردن و طرف دیگر برای شل  کردن. به همین سادگی می‌توانید در ابتدای کار از مشکلات آتی جلوگیری کنید. ماده‌ای که برروی کمان می‌زنند رزین نام دارد و برای اصطکاک بیشتر برروی سیم‌ها استفاده می‌شود. در آخر دقت کنید که بعد از اجرا قسمتی از این ماده برروی سیم‌های ویولنتان باقی می‌ماند و باید انرا پاک کنید.

علاوه بر این باید هر چند وقت یکبار سیم‌ ویولنتان و موی کمان‌تان را تعویض کنید.

۴.  در هر لحظه {مستقل از مهارت شما} یک فردی وجود دارد که از شما خیلی بهتر می‌نوازد

این شخص می‌تواند یک کودک چهارساله باشد. ولی این مسئله نباید شما را دلخور کند همین اتفاق در همه‌ی مهارت‌های دیگر در سرتاسر دنیا اتفاق می‌افتد ولی اساساً مهم نیست.

نواختن یک مسابقه نیست. نواختن یک راهی برای بروز عمیق‌ترین احساستمان است.

۵. شما تنها نیستید: به جمع ویولن نوازان خوش آمدید

شما می‌توانید در جمع بزرگی از افرادی که ویولن می‌نوازند قرار بگیرید. اشتراک کارتان شما را به یکدیگر نزدیک می‌کند، حرف همدیگر را در این زمینه بیشتر متوجه می‌شوید و می‌توانید در طولانی کارهای جمعی بزرگ‌تری انجام دهید و در کوچکترین حالت جمع دوستانه‌ای تشکیل می‌دهید و تجربیاتتان را تقسیم کنید.

برگرفته از :http://artistworks.com/blog/5-things-youll-need-know-learning-violin 

مطالب مرتبط

article-image
موسیقی

۴ پرسش پیش از شروع یادگیری پیانو در بزرگسالی

 یادگیری یک هنر در بزرگسالی، در اوج مشغله می‌تواند آغاز یک تغییر در روزمرگی زندگی شما باشد. تصمیم به نواختن ساز می‌تواند اثرات مثبتی در زندگی افراد بگذارد.برخی به خاطر دغدغه‌ها و روزمرگی‌ها یادگیری...