‌راه‌هایی برای فرار حال‌وهوایِ روزهایِ گرفته

نوشته

روزهایی با حس‌وحالِ گرفته ، برای همه ما می‌آیند و می‌روند. بعضی وقت‌ها نمی‌دانیم که چرا امروز گرفته‌ایم و بعضی روزها می‌دانیم. فرقی ندارد به هر حال یک روز از عمر ما به راحتی به دلایلی که حتی شاید ما خیلی در آن دخیل نبودیم با بی‌حالی از بین می‌رود. چه کار کنیم تا این روزها کمتر پیش بیایند یا بتوانیم سریع‌تر خودمان را از این وضعیت خارج کنیم؟

آلیس بویس، روانشناس و نویسنده،  ۵ تکنیک برای غلبه بر حس و حال گرفته‌ی این روزها گفته است. در ادامه آن‌ها را با هم می‌خوانیم.

۱. افکارتان را چک کنید. اگر فکر می کنید که  همه چیز خراب خواهد شد؟

در روزهایی که انرژی و حوصله ندارید، خیلی آسان ذهنمان با خودش فکر کند همه کارها اشتباه و همه چیزدر حال خراب شدن است.و  همه‌ی اتفاقاتی که برای شما افتاده ناشی از بدشانسی و بداقبالی شما و بدبودن زمانه است.

  این حستان را تجزیه و تحلیل کنید و دقیق با خودتان بگویید که چه چیزهایی بد است و چه چیزهایی خوب است. اتفاق‌های خوب در کنار اتفاق‌های بد،زندگی شما را به یک تعادل نسبی می‌رساند.آلیس می‌گوید:«من وقتی که از این استراتژی استفاده می‌کنم معمولا می‌بینم که نسبت چیزهای خوب به چیزهای بد در زندگی‌ام حدود پنجاه درصد است ولی وقتی که از این استراتژی استفاده نمی‌کنم، نزدیک ۹۰ درصد اتفاقات اطرافم را بد و منفی می بینم.»

۲. چیزی وجود دارد که درباره آن احساس اضطراب داشته باشید؟

آلیس از تجربه خودش می‌گوید:« من چند روز در این هفته حس و حال خوبی نداشتم، در آخر متوجه شدم که اخباری که از دستور جدید ترامپ درباره  مهاجرین و جدا کردن کودکان از خانواده‌هایشان می‌شنوم، مرا مضطرب کرده است. در طول روز لحظاتی را تصور می‌کردم که کودک دوساله‌ام را از من جدا کرده‌اند. هولناک و کوتاه، برای چند ثانیه تصویر گم شدن فرزندم از جلوی چشمم رد می‌شد. این لحظات و تصویرها خیلی سریع بودند و به خاطر همین متوجه حضورشان و تاثیرشان در روحیه و روزهایم نبودم. نمی‌دانستم این اضطراب از کجا ناشی می‌شود. وقتی که از این احساسات باخبر شدم، با همسرم در رابطه با این تصویرها صحبت کردم و این برای من خیلی موثر بود. »

درباره ریشه اضطراب‌ها جست‌وجو کنید و با حرف زدن با دیگران تلاش کنید آن‌ها را برطرف کنید. اخباری مثل آنچه که برای آلیس اتفاق افتاده اطراف ما کم نیستند، باید اثر هر کدامشان را مدیریت کنیم و  سعی کنیم که واقع‌بینانه با آن‌ها برخورد کنیم.

۳. کارهای فوری و غیرمهم‌ را کنار بگذارید

هر از چندگاهی کارهای غیرمهم‌تان را فراموش کنید و به کارهای مهم بپردازید.کارهای مهم و غیرمهم چیست؟ کارها می‌توانند از نظر «مهم بودن» و «فوری بودن» به چهار دسته تقسیم شوند. بعضی از کارها هستند که انجام دادنشان برای شما اضطرار زمانی ندارد ولی برایتان خیلی مهم هستند. این کارها علی رغم مهم‌ بودنشان فدای کارهای فوری و دم‌دستی می‌شوند.

اگر کاری فوری است ولی اهمیت چندانی ندارد، آن را انجام ندهید یا سریع از آن بگذرید و به کارهایی غیرفوری و مهم زندگی‌تان بپردازید.

انجام کارهای کوچک ولی مهم( معنابخش) به شما کمک می‌کند که فکر کنید روال زندگی را خودتان دارید.

۴. از دیگران کمک بگیرید

هر از چندگاهی از دیگران کمک بگیرید، برای مثال آلیس می‌گوید:« یک نوجوان در همسایگی من زندگی می‌کند که هفته‌ای دوبار با کودک من بازی می‌کند. هر از چندگاهی من از او می‌خواهم که نیم ساعت بیشتر بماند تا من بتوانم به کارهایم برسم. راه‌های زیادی هست که می‌توانید با آن‌ها از دیگران کمک بگیرید، مثلا استخدام یک آشپز برای بعضی روزها یا استفاده از خدمات اینترنتی، خریدهای اینترنتی و ….» با کمک گرفتن می‌توانید مشغله‌هایی که شما را اذیت می‌کند را راحت‌تر پشت سر بگذارید.

همچنین آلیس بویس می‌گوید :«اعمال، احساسات را شکل می‌دهند! اگر فکر می‌کنید که به اندازه کافی  سزاوار کمک گرفتن از دیگران نیستید، در کارهایتان کمک بگیرید. هر چه بیشتر از دیگران کمک بگیرید و به دیگران کمک کنید با این مسئله راحتتر کنار می‌آیید و  حس بهتری از کمک گرفتن از دیگران خواهید داشت.»

۵. امروز همان روز موعود است!

چیزهایی هست که نگه می‌دارید تا در یک روز خاص استفاده کنید؟ هدیه خاصی که گرفتید و از آن استفاده نمی‌کنید تا روز موعودش فرا برسد؟ معمولا هم این وسایل استفاده نمی‌شوند و هیچوقت آن روزی که باید نمی‌رسد. اگر روزی حالتان گرفته بود، سراغ این وسایل بروید، استفاده کنید و  از آن‌ها لذت ببرید.

قراردادی فقط برای خودتان

  •  مشخص کنید که کدام یک از تکنیک‌های بالا برای شما ساده‌تر است و کدام سخت‌تر.
  • با ساده‌ترین راه شروع کنید. برای خودتان مشخص کنید که قرار است که چطور آن را پیاده‌سازی کنید و زمانی که حال ندارید آن را به کار ببندید.
  • برای هر استراتژی، مانع‌هایی که برای برنامه اجرای‌تان می‌بینید را پیدا کنید  و به ایده‌های برطرف کردن آن فکر کنید. زمانی که ذهن شما هنوز بر اضطرابتان مسلط است باید به این موارد فکر کنید، تا بعدا در شرایطش بتوانید به آن غلبه کنید.

این راهنما را بعد از خواندن به گوشه ای رها نکنید. اگر می‌خواهید که خودتان را از شر روزهای بی حوصله رها کنید، به این تکنیک ها فکر کنید  و تعداد روزهای بی‌حال زندگی‌تان  را کم کنید.

عکس‌ها از: pexels

برگرفته از : psychologytoday.com/

مطالب مرتبط