کلارینت و دنیای وسیع آن

نوشته

ساز محبوب «اختاپوس» در «باب اسفنجی» که همه را دیوانه کرده بود؛ یکی از محبوب‌ترین سازهای بادی جهان است. کلارینت یکی از سازهای بادی است که از چوب ساخته می‌شود. کلارینت یکی از بزرگترین رنج‌های زیر و بم را در بین سازهای بادی دارد و همین گستردگی کلارینت را به یکی از سازهای توانمند در موسیقی تبدیل کرده‌است. در این مطلب می‌خواهیم کمی بیشتر با این ساز  آشنا شویم .

کوتاه درباره کلارینت

کلارینت یک قمیش زبانی دارد که صدا با ارتعاش این قمیش بوجود می‌آید. کیفیت صدای کلارینت با توجه به قمیش و دهانه ساز می‌تواند تغییر کند. کلارینت با توجه به ساختار، طول ساز، دهانه و ساختار دکمه‌ها، انواع مختلفی دارند. در این سایت توضیح جزئی درباره سازهای خانواده کلارینت داده شد.

کلارینت و ساکسیفون

کلارینت و ساکسیفون از نظر نحوه تولید صدا به هم شبیه هستند؛ در هر دو ساز صدا توسط لرزش قطعه‌ای که زیر قطعه دهانی وصل شده‌است تولید می‌شود. در هر دو این سازها قطعه دهانی و عضلاتی از دهان که درگیر با ساز هستند، مشابه هست. با وجود این شباهت‌ها در ساختار اصلی هر دو، تفاوت‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود که سوئیچ کردن بین این دو ساز خیلی آسان نباشد. زاویه‌ای که قطعه دهانی ساکسیفون  با دهان می‌سازد کمی افقی‌تر از کلارینت است و شیوه نفس‌گیری در این دو ساز متفاوت است. با وجود این کسی که کلارینت می‌نوازد با کمی تمرین توانایی نواختن ساکسیفون را هم پیدا می‌کند.

از طرف دیگر ساکسیفون یک ساز بادیِ فلزی است و صدایش متفاوت از خانواده کلارینت‌هاست؛ کمی هم نسبت به شرایط دما و هوا حساس‌تر از کلارینت است( هر چند کلارینت‌ها هم با توجه به جنس بدنه حساسیت‌های متفاوتی دارند.).

جنس کلارینت

کلارینت به طور کلی از دو جنس پلاستیکی و چوبی ساخته می‌شود. کلارینت‌های حرفه‌ای از چوب سیاه آفریقایی ساخته می‌شوند؛  این چوب نسبت به پلاستیک سنگین‌تر و سخت‌تر است و نسبت به بقیه کلارینت‌ها گران هستند.

کلارینت‌های غیر چوبی چند جنس معروف دارند. رزین و ABSنام‌هایی هستند که هنگام خرید کلارینت احتمالا به گوشتان می‌خورد. منظور از رزین پلاستیک‌های سختی هستند که مقاومت خوبی دارند. کلارینت‌های پلاستیکی دربرابر ضربه و خراش مقاوم‌تر هستند و برای مبتدیان قیمت مناسب‌تری دارند.

کلارینت‌های پلاستیکی نسبت یه چوبی کیفیت کمتری دارند؟

وقتی از یک چیز پلاستیکی صحبت می‌کنیم، یک جنس ارزان‌ و با کیفیت کمتر در ذهنمان می‌آید. ولی درباره کلارینت اینطور نیست؛ در حقیقت این روزها اکثر هنرجویان ساز کلارینت، از ساز غیرچوبی استفاده می کنند. مدل‌های چوبی برای حرفه‌ای‌ها و کسانی که به طور جدی به نوازندگی کلارینت می‌پردازند مناسبتر است. مدل‌های پلاستیکی در برابر شرایط آب‌وهوایی مقاوم هستند و بر اثر ضربه ترک نمی‌خورند. اگر مبتدی هستید و به تازگی یادگیری کلارینت را شروع کردید بهتر است که برای شروع  کلارینت‌ چوبی نخرید؛ کلارینت‌های چوبی(مخصوصا چوب سیاه آفریقایی) گران هستند و اکثرا برای نوازندگان متوسط و حرفه ای مناسب است.

برندهای معروف کلارینت

معروف ترین برندهای تولید کلارینت یاماها (Yamaha)، بافِت(Buffet)، ژوپیتر(Jupiter) و نووو (Nuvo) هستند. کلارینت‌ها براساس جنس و مدلشان قیمت های متنوعی دارند. برای مثال مدل Buffet B12 از مدل‌Buffet E13  ارزان‌تر است. برند نووو کلارینت های مخصوص کودکان نیز تولید می کند.

 کلارینت سازی است که باید پس از هربار استفاده قطعات آن جدا شود بنابراین موقع خرید کلارینت حتما حواستان به تعمیر و خدمات پس از فروش آن باشد؛ حتما به این توجه کنید که قطعات یدکی آن وجود داشته‌باشد و افراد تجربه تعمیر آن را داشته باشند.

یادگیری کلارینت چه مدت طول می‌کشد؟

اولین چیزی که در جواب این سوال داده می‌شود این است «به تمرکز و تمرین هنرجو بستگی دارد». ولی می‌توان به طور حدودی گفت که پس از دو یا سه سال تمرین و یادگیری پیوسته، تکنیک‌های اصلی و توانایی نواختن کلارینت را یاد گرفته‌اید.

ساز کلارینت برای کودکان
کلارینت مخصوص کودکان

 

چه  کلارینتی برای فرزند من مناسب است؟

کلارینت های استاندارد Bبمل به خاطر اندازه و وزنشان برای کودکان ۹ سال به بالا توصیه میشود.( البته باز هم  بستگی به قد و اندازه کودک دارد) برای کودکان کلارینت نوع C می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

کلارینت‌های مخصوص کودکان نیز در بازار وجود دارد که اندازه آن کاملا مناسب کودکان است و حتی در رنگ های مختلف ساخته می شود تا تجربه موسیقیایی کودک رو بهتر کند.( برندNuvo  این نوع کلارینت را به بازار عرضه کرده است.)

خودآموز کلارینت یا معلم؟

با وجود منابع اینترنتی و بسته‌های آموزشی می‌توان هر کاری را خود فرد به تنهایی یاد بگیرد. در مورد یادگیری ساز کلارینت باید دید که یادگرفتن ساز در حضور یک معلم چه تفاوت‌هایی با آموزش مجازی دارد. هنگامی که یک معلم به شما نواختن کلارینت را یاد می‌دهد فقط نحوه نواختن و کار با ساز را به شما نمی‌گوید؛ علاوه بر یاد دادن تکنیک‌های پایه، معلم حرکات و عادات شما موقع نواختن ساز را بررسی می‌کند؛ نگه داشتن ساز، نشستن یا ایستادن، نحوه دمیدن و کنترل صدا، مواردی است که معلم باید به درستی به شما بیاموزد و شما را از عادت‌های اشتباه دور کند.

در کارین می‌توانید تنها با ایجاد یک در خواست، هدف، محدوده قیمت و روزهای مناسبتان را به اطلاع معلم‌های خصوصی و آموزشگاه‌های تدریس ساز کلارینت(فعلا در تهران) برسانید. معلم‌ها و آموزشگاه‌های موسیقی درخواست شما را می‌بینند و در صورتی که بتوانند درخواست شما را برآورده کنند به شما پیام می‌دهند.

 

کارین و مدرسین کلارینت

منابع:

the-clarinets.net

quora.com

normans.co

 

 

مطالب مرتبط

article-image
موسیقی

برای نوای خوش: ۵ نکته که باید قبل از شروع آموزش ویولن بدانید

 چهار فصل ویوالدی، قطعه‌های باخ یا شاید سونات برامز، شاید هم علاقه‌ی‌تان بیشتر سمت قطعات ایرانی باشد؟ اگر صدای ساز ویولن برای شما خوشآیند است یا صرفا علاقه دارید که این ساز را در...