شکوفه‌های صورتی و آی‌کی‌دو : هنری رزمی برای دفاع شخصی

نوشته

آیکیدو یک ورزش رزمی است که در بین ایرانیان به اندازه کاراته، تکواندو و ووشو شناخته‌شده نیست.  در این متن به معرفی خوبی‌ها و تاثیرات این هنر رزمی پرداختیم.

به سمت کارین وآموزش آی‌کی‌دو

 آیکیدو ، یک هنرِ رزمیِ سنتی ژاپن، بیش از یک روش کارآمد دفاع شخصی است. آیکیدو یکی از  ورزش‌های بودو است.( یک اصطلاح ژاپنی است؛ به شیوه مبارزه‌ای است که دربرگیرندهٔ تمام هنرهای رزمی کشور ژاپن می‌شود. این شیوه از طریق تجربه مستقیم و در رابطه‌ای عمیق با اخلاق، مذهب و فلسفه شکل می‌گیرد.) به معنای اینکه یک روش درک و یک سبک زندگی است.

در تاریخ ژاپن، همانند بسیاری از فرهنگ‌ها، هنرهای رزمی نه تنها برای استفاده در جنگ‌ها، بلکه برای تهذیب و توسعه شخصیت انسانی مورد توجه قرار گرفت. صفات و اصول جنگجوی ایده آل – شجاعت، قاطعیت، قدرت، وضوح ذهن، انسانیت -صفات یک انسان ایده‌آل نیز است. به این ترتیب، سنت رزمی ژاپن، مانند رقیب اروپایی، همواره تاکید بر کاربرد اصول رزمی در زندگی روزمره است. این درک معنای بوتو است. یک کلمه مرتبط، بوشیدو (“راه جنگجو”) نیز این را بیان می کند. راه زندگی جنگجو صرفا مبارزه نیست، بلکه تلاش مستمر برای خودکامگی در همه چیز است.

آیکیدو و تاثیرات آن بر جسم

مزایای فکری و درونی ورزش آیکیدو با فواید جسمانی نیز همراه است. تمرینات آیکیدو یک برنامه‌ی عالی برای تناسب اندام و افزایش انعطاف و آرامش است.

بدن انسان به طور کلی به دو روش از نیروی خود  استفاده کند: انقباضی و انعطاف‌پذیری.بسیاری از فعالیت‌هایی که برای تناسب اندام انجام می‌شود، به عنوان مثال وزنه برداری، نوع انقباضیست و عضلات خاصی برای بهبود قدرت و رشد کار می‌کنند. با این حال مشکل این روش این است که هماهنگی و تعادل تمامی بدن را به ندرت تحت تاثیر قرار می‌دهد. باوجود اینکه عضلات قوی می‌شوند و شکل می‌گیرند اما راهی وجود ندارد که بتواند همه‌ی عضلات را با هم تقویت کند.

دومین روش استفاده از نیرو، انعطاف‌پذیری، بیشتر در ورزش‌هایی مانند ژیمناستیک مورد تاکید است. در فعالیت‌هایی که انعطاف‌پذیری مطرح است حرکاتی به هماهنگی بیشتر اعضا نیاز دارند. در این وضع بدن می‌آموزد که حرکات را هماهنگ و با آرامش انجام دهد.

هردوی این نیروها مهم هستندو جالب است که افرادی که در نوع دوم به مرحله‌ی استادی رسیده‌اند(در ورزش‌های رزمی) اغلب برافراد قوی و زورمند غلبه می‌کنند. دلیل این اتفاق این است که در در حالت اول میزان قدرت شما با حجم عضلات و پرورش اندام شما متناسب است اما در ورزش آیکیدو قدرت شما می‌تواند بسیار بیشتر از چیزی باشد که از جثه‌تان انتظار دارید. برای همین از تمامی وجود خود استفاده ‌می‌کنید.

به این ترتیب آیکیدو بدن را در راه و روش منحصربه‌فردی پرورش می‌دهد. آمادگی هوازی از طریق تمرین و آموزش به دست می‌آید. تمرینات کششی و تکنیک‌ها انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهند. بدون آرامش تمرین و یادگیری تکنیک‌ها بی‌فایده خواهدبود؛ آرامش در همه‌ی تمرینات و تکنیک‌ها وجود دارد و به مرور افزایش می‌یابد. مهارت برقراری تعادل در بین دو نوع نیرو افزایش پیدا می‌کند، و حتی یک فرد با جثه کوچک را قادر می‌سازد با استفاده از مهارت‌ها از خود دفاع کند.

آیکیدو و دفاع شخصی

آیکیدو و تاثیر آن در فکر و روان

اثرات مثبت ورزش آیکیدو بر روان و جسم جدا از هم بروز پیدا نمی‌کنند و پیشرفت هر یک بر دیگری اثر می گذارد.

به طور مثال، آرامش فیزیکی( منظور از آرامش فیزیکی این است که بدن دچار تنش و حرکات تنش‌زا نمی‌شود) به طور طبیعی آرامش فکری به دنبال دارد. هر گونه  رویکرد ذهنی و رفتاری باید در اعمال فرد بروز  پیدا کند، در غیر اینصورت مواقعی که فکر فعالانه کمتر فرد را درگیر می‌کند؛ مانند زمان‌هایی که فرد تحت فشار است رفتارهای جدید ناپدید می‌شود و عادات پیشین اجرا می‌شوند.

برای آموزش آیکیدو لازم است که فرد به طور کامل درگیر فرآیند یادگیری باشد و از آن فرار نکند.به خاطر همین  تجربه‌ی دقیق فرد می‌آموزد که چگونه سازنده و فعال( و نه منفعل) با شرایط زندگی روبرو شود. آیکیدو باعث می‌شود که  ترس و پرهیز از روبرو شدن در فرد از بین برود. به طور معمول در واکنش‌های تدافعی، خشونت با افزایش فشار به هنگام درگیری افزایش می‌یابد؛ پس از این آموزش‌، شجاعت و فروتنی می‌تواند در واکنش‌های فرد ظهور کند.

آیکیدو و دفاع شخصی

در ژاپن، کشور ظهور بسیاری از هنرهای رزمی، آیکیدو یکی از هنرهایی است که پلیس شهری توکیو و پلیس مخفی می‌آموزند. یکی از دلایل این آموزش می‌تواند انعطاف‌پذیری بالای ذاتی این ورزش باشد. تکنیک‌های آیکیدو  برای انواع شرایط‌ دفاعی ایده‌آل و به خاطر انعطاف‌پذیری بالا سازگار با هر شرایطی است.

برگرفته از : www.aaa-aikido.com

به سمت کارین وآموزش آی‌کی‌دو

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , طراحی داخلی

سرزندگی:‌ ۱۰ گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه و محل کار

گیاهان آپارتمانی در فضای بسته و در محیط کار باعث سرزندگی می‌شود. از تصفیه هوا گرفته تا زیبا‌تر کردن خانه، چند ده فواید مختلف برای گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کار  می‌توانیم متصور...
article-image
آموزش

منابع مورد نیاز برای گرفتن بهترین نتیجه‌ها در آزمون آیلتسIELTS

موفق شدن در آزمون آیلتس راه‌ها و قلق‌های خودش را دارد. بعضی‌ها به یک معلم اعتماد می‌کنند و کل فرآیند آموزششان را به آن‌ها می‌سپارند، بعضی دیگر دوست دارند که خودشان با استفاده از...