عصبانیت و رشد آدمی: چند نکته در مورد مشاوره کودکان و نوجوانان

نوشته

سوال اینگونه مطرح می‌شود: چه زمانی فرزندم به یک مشاوره نیاز دارد؟

این سوال، گنگ، گسترده و مبهم است. همانند اغلب جواب‌هایی که به این سئوال داده می‌شود. گنگ، گسترده و مبهم. ما سعی داریم در این متن به یک شفافیتی برسیم. تا بهتر بتوانیم تصمیم درست را در این مواقع و مواردی که این مسئله برایمان پررنگ می‌شود بگیریم.

چند نکته و چند مورد را در ادامه با هم در مورد مشاوره کودک، اهمیت آن و مواقعی که باید این موضوع را جدی بگیریم می‌خوانیم.

رفتن به صفحه‌ی مربوط به مشاوره و سلامت

مشاوره کودک
medicalobserverph عکس از

به سئوال اصلی‌مان بر می‌گردیم

به این صورت جواب می‌دهیم: زمانی که بچه‌ها دچار گرفتاری روحی و رفتاری می‌شوند هر چه زودتر بتوانیم معالجه‌شان بکنیم، کمک کردن و بهبود آن‌ها آسان‌تر خواهد بود. البته این جواب کامل نیست و ممکن است مارا دچار وسواس بیجا کند و در نتیجه وقت و هزینه‌ی روانی زیادی برای این چالش بگذاریم. یک توصیه که اغلب از طرف اطرافیان، خانواده  و بعضاً مشاورین داده می‌شود در یک گزاره خلاصه شده است: صبر کنید. درست می‌شود

این توصیه مانند یک شمشیر دو لبه است و باید حواسمان باشد در  چه مواقعی این توصیه چندان توصیه‌ی درستی نیست.

چه زمانی دست به عمل بشویم؟

در چند مورد بخصوص اکیداً توصیه می‌شود که چندان صبر نکنید. این موارد به شرح زیر است:

  • اختلال تغذیه

هر چقدر اختلال در خورد و خوراک فرزند بیشتر طول بکشد بهبودی از آن سخت و سختر می‌شود. به همین خاطر  زمانی که این موضوع را مشاهده کردید سریعاً برای درمان آن اقدام کنید.

  • سابقه‌ی خانواده

سابقه‌ی اختلال روانی در خانواده می‌تواند در احتمال دچار شدن فرزندتان به اختلال روانی تاثیر بگذارد.

در صورت وجود سابقه‌ی اختلال روانی در خانواده، احتمال دچار شدن فرزندتان به بیماری‌های روانی وجود دارد. در این صورت هر چه زودتر برای معالجه اقدام کنید.

  • خودآزاری

اگر فرزندتان به خودش آسیبی زد – حتی اگر بگوید فقط برای یک مرتبه بود – باید برای بهبود او هر چه سریع‌‌تر اقدام کنید. این عمل می‌تواند ناشی از مسئله‌ عمیقی که فرزندتان رنج می‌برد باشد

مشاوره کودک - زمان
عکس از chicagocarless

چه مواقعی صبر کنیم؟

بعضی از رفتار‌های نامتعارف می‌تواند ناشی از تغییر وضعیت فرزندتان باشد و صبر کردن در این موارد مناسب‌تر است. موقعیت‌هایی مثل:

  • طلاق پدر و مادر
  • تغییر مدرسه
  • خواهر یا برادر  تازه متولد شده

همه‌ی این موارد می‌توانند در رفتار فرزند‌تان تاثیر بگذارند و اغلب این رفتار‌های نامتعارف در طی زمان رفع می‌شوند. می‌توانید در این مواقع بمدت چند هفته یا یک ماه صبر کنید و تغییرات این رفتار‌ها را ملاحظه کنید. صبر کنید و بعد تصمیم بگیرید که آیا واقعاً نیاز به کمک جدی‌تری وجود دارد یا خیر؟

صبر، ولی تا کی؟

 مدت زمانی که باید صبر کنید به سن بچه‌ و رفتاری که فکر می‌کنید نادرست است بستگی دارد.

مسائل رفتاری

اگر رفتار‌های فرزندتان باعث مشکلات در مدرسه یا اختلال در مسائل خانوادگی می‌شود اهمیت مراجعه به یک مشاور پررنگ‌‌تر می‌شود.

 رفتار‌های نامتعارفمی‌تواند ناشی از ترس یا  افسردگی  از یک اختلال یادگیری باشد.

مسائل احساسی

ناراحتی و ناخوشی فرزندتان برای مدتی طولانی در توانایی او در انجام فعالیت‌های مربوط به سنش تاثیر نامطلوبی می‌گذارد. فرزندی که ناراحت یا افسرده است نه تنها از وضعیتش رنج می‌برد بلکه از موقعیت‌های نابی که دوران کودکی- مثلاْ دوران دبستان و مهدکودک – در اختیار می‌گذارد محروم می‌شود. شما می‌توانید از این وضعیت او را خارج کنید تا بتواند از این موقعیت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

هر چقدر کودکی با یک معضل بیشتر دست و پنچه نرم کند رفتار او در آینده بیشتر تحت تاثیر این واقعه خواهد بود. فردی که از کودکی- مثلاً کودک ۲ ساله –  از تاریکی می‌ترسد در نوجوانی نیز احتمالاً از تاریکی بترسد. مگر اینکه این ترس برای او رفع شود. در حالتی وخیم‌تر ساختار رفتاری این فرزند می‌تواند حول «فرار از هر آنچه که می‌ترسم» باشد و نتواند این مسائل را خودش حل کند.

صبر باتوجه به وضعیت موجود

اگر تصمیم گرفتید صبر کنید حتماً نیم نگاهی به وضعیت و مشکل فرزندتان داشته باشید و آن‌ها را دنبال کنید. دنبال کردن رفتار‌های فرزندتان اطلاعات مفیدی به شما می‌دهد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بهتر تصمیم‌گیری کنید.

صورت مسئله را پاک نکنید و اگر احساس کردید مشکلی وجود دارد آن‌را در وهله اول حذف نکنید اگر فکر می‌کنید «مشکلی» وجود دارد، از آن حس چشم پوشی نکنید.

مشاوره کودک
عکس از lifesitenews

با همسرتان همفکری کنید

کمک گرفتن یا نگرفتن می‌تواند با عدم اختلاف نظر بین والدین سخت‌تر شود.

آیا این مشکل واقعاً «مشکل» است؟ آیا واقعاً نیاز به کمک دارد؟ آیا هم سنین او اینگونه رفتار نمی‌کنند؟ در همه‌ی این سئوالات می‌تواند اختلاف نظر وجود داشته باشد. به همین خاطر تصمیم‌گیری بسیاری از خانواده‌ها این گونه مسائل را به تعویق می‌اندازد. این عقب انداختن و حالت معلق بودن  به هیچ وجه نمی‌تواند وضعیت خانواده‌تان را بهبود ببخشد. برای جلوگیری از این مسئله می‌تواند یک زمان مشخصی با همسرتان انتخاب کنید تا در آن زمان به یک توافق نهایی در این مورد برسید و سپس برای اقدام به انجام این تصمیم دست به عمل بشوید.

.همانطور که ذکر شدکسب اطلاعات مفید در طی این مدت در تصمیم‌گیری نهایی شما و فرزندتان می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

منبع : https://www.understood.org/en/friends-feelings/managing-feelings/considering-outside-help/when-is-it-time-to-get-my-child-help-for-mental-health-issues

مطالب مرتبط