دورکاری: مادرانی که می‌توانند

نوشته

با بررسی زندگی مادران شاغل در اکثر نقاط دنیا مشاهده می‌کنیم که نه تنها از مسئولیت‌های آن‌ها به عنوان همسر و مادرکاسته نشده‌است، بلکه اشتغالشان، تمایل برای حضور موثر در جامعه و عدم وابستگی بار مضاعفی را بر دوش آن‌ها گذاشته است. کار در بیرون از منزل، نقش همسری، نقش مادری و رسیدگی به وضع منزل در کنار فعالیت در محیط کار باعث شده مادران دچار خستگی و اضطراب ناشی از محیط کار و منزل شوند. روابط اجتماعی و خانه‌داری‌ آن‌ها تحت‌الشعاع قرار می‌‌گیرد و برای آن‌ها تعارض ایجاد می شود. مسلماً تعارض‌های نقشی، به ویژه فشارهای کاری، می‌توانند سلامت جسمانی و روانی مادران شاغل را در معرض خطر قرار دهند. این گروه عظیم اجتماعی از آن‌جا که با گروه‌های اجتماعی جامعه ارتباط مؤثری دارند، علاوه بر وظایف شخصی و خانوادگی در پیشرفت‌های اجتماعی و توسعۀ پایدار نقش اصلی را ایفا می‌کنند. به همین دلیل امروزه به بررسی موضوعات مادران، با هدف بهبود توازن بین کار و زندگی توجه شده است.

فریلنسر، کار در خانه،مادران شاغل، خدمات اینترنتی

ایران نیز همانند بسیاری از کشورهای دنیا در حال انتقال از یک جامعۀ مبتنی بر صنعت به جامعۀ مبتنی بر اطلاعات است. این انتقال باعث تغییر در  زمان، مکان، چگونگی انجام کار و شرایط کاری جدید برای اشخاص و سازمان‌هاست. دورکاری یا فریلنسر بودن، شکلی از تغییر رویه در انجام‌دادن کارها است که به بهبود شرایط کاری برای کارمندان و کارفرمایان کمک می‌کند. این نوع از کار مجازی، با هدف رسیدن به برنامه‌ریزی منعطف‌تر و بهبود تعادل میان کار و زندگی اجتماعی مطرح شده است. گرایش بانوان به سوی اشتغال بیش‌تر از همه بر خانواده اثر گذاشته و از آنجا که سلامت روان نسل‌های جامعه در گرو تأمین سلامت روان خانواده است، هرگونه آسیبی به آن، نسل آینده را از اثرات سوء خود مصون نمی گذارد.

داستان مادری از مجارستان

حال سوال اینجاست که می‌توان مادر بود و باتوجه به این مشکلات کارآفرین شد؟شاید داستان سیلویا را شنیده باشید. مادری از مجارستان که شرکتش را شش سال پیش تاسیس کرد، زمانی که برای نگهداری از فرزندانش، از شرکتی که برای آنها کار می کرد مرخصی گرفته بود. سیلویا یکی از مادرانی است که هم خانه دار است و هم تجارت موفق خودش را اداره می کند. سیلویا در ابتدا از طریق یک وبلاگ، در زمینه دکوراسیون داخلی مشاوره می داد، اندک ا

ندک موفق شد تجارتش را جدی تر کند. او توانست شرکت خودش را تاسیس کند و کار قبلی اش را برای همیشه ترک کند. نقل قولی از او هست که می گوید:«من یک پسر هفت ساله و دختری ده ساله دارم. بلند پروازیهای زیادی دارم و همیشه می خواستم با وجود فرزندانم به آنها برسم و همزمان دلم می خواست زمان زیادی هم برای خانواده‌ام بگذارم».

فریلنسر، کار در خانه،مادران شاغل، خدمات اینترنتی

به راستی چگونه ممکن است؟ راه حلی که دنیا به آن رسیده دورکاری یا فریلنسینگ است.

کار فریلنسری ویژگی های زیر را  دارد :

زمان انجام کار دست شماست. پس می توانید در اوقات فراغت مشغول به کار شد.

مکان انجام کار دست شماست و می‌توانید در خانه کار خود را انجام دهید.

به تازگی در سراسر دنیا، سیستم هایی شکل گرفته اند که امکان ارتباط کارفرما و فریلنسر را برقرار و در نتیجه دورکاری را ممکن کرده اند. در ایران، کارین این امکان را برای فریلنسر ها فراهم می کندتا بتوانند در خانه پروژه بگیرند و کار خود را آغاز کنند.

حال سوال اینجاست که چه کارهایی را می توان به صورت فریلنسری انجام داد.

فریلنسر، کار در خانه،مادران شاغل، خدمات اینترنتی

هرگونه فعالیتی که نیاز به حضور فیزیکی شما در مکانی خاص نداشته باشد را می توان به صورت فریلنسری انجام داد. در زیر تعدادی از این مشاغل را به صورت مثال می آوریم:

 • آموزش انواع ساز های موسیقی
 • آموزش نویسندگی،خطاطی بازیگری
 • آموزش انواع زبان ها
 • طراحی سایت و اپلیکیشن
 • طراحی پوستر و لوگو
 • انجام پروژه های تخصصی با نرم افزار های مخصوص آن رشته
 • پخت و پز انواع شیرینی و غذا
 • خیاطی
 • انواع مشاوره اعم از مشاوره های تخصصی و مشاوره های فردی
 • خدمات تایپ و ترجمه
 • نویسندگی
 • پرستاری از کودکان
 • نگهداری از حیوانات خانگی
 • وبلاگ نویسی

شروع یک راه جدید در کارین

ثبت ‌ مهارت‌ها و شروع …

 

فریلنسر، کار در خانه،مادران شاغل، خدمات اینترنتی

افرادی که می‌توانند به صورت فریلنسر اقدام نمایند، نیازمند ویژگی های خاصی هستند. این ویژگی ها عبارت اند از:

 • انضباط شخصی: افرادی می‌توانند دورکاران موفق ‌شوند که منظم هستند، برای فعالیت‌های خود چارچوب‌های مشخصی ایجاد می‌کنند.
 • خودانگیزشی فرد: توانایی انگیزه‌دهی به خود را داشته باشد و به تشویق سرپرست و پاداش‌ها وابسته نباشد.
 • مدیریت زمان: توانایی تنظیم زمان کار بدون نظارت افراد سازمان.
 • توانایی استفاده از تکنولوژی: بخش مهمی از مهارت‌های دورکار مربوط می‌شود به استفاده از تکنولوژی‌های مورداستفاده.
 • سرسختی:تلاش برای انجام کار محول‌شده.

فریلنسر، کار در خانه،مادران شاغل، خدمات اینترنتی

علی‌رغم تمام مزیت‌هایی که برای دورکاری برشمردیم، خطراتی نیز افراد دورکار را تهدید می‌کند. در دورکاری مرز بین کار و زندگی مبهم می‌شود و درصورتی که باید این دو از هم تفکیک شده باشند که همین موضوع در فرد استرس ایجاد می‌کند. واقعیت این است که دورکاری می‌تواند تأثیرات مثبت و منفی بر توانایی افراد در مدیریت خانواده و کار داشته باشد. اما مثبت یا منفی بودن تأثیر دورکاری بر امور خانواده و کار افراد، بستگی زیادی به توانایی‌های افراد در مدیریت و کنترل شرایط کاری خانوادگی آن‌ها دارد. افرادی که در محیط کار و خانواده ضعیف هستند، حتی با وجود دورکاری نیز قادر نخواهند بود هر دو حوزۀ مسئولیتی خویش را به خوبی مدیریت کنند و در یکی از حوزه‌ها ضعف نشان خواهند داد.

عکس‌ها از: pexels

مطالب مرتبط