چگونه در سوارکاری تعادلمان را حفظ کنیم؟ نکاتی در هماهنگی دست‌ها

نوشته

سوارکاری مثل هر مهارت و ورزش دیگری نیازمند تمرین پیوسته و منظم است. یکی از بزرگترین مشکلات هر سوارکاری در مراحل اولیه شروع به آموزش حفظ تعادل برروی اسب است. از طرفی احتمالا در اوایل کار احساس  کنیم که اسب زیر دستان ما به خوبی قابل کنترل است ولی این فرض ، فرض نه چندان مناسبی است. بخصوص اگر بعدش بخاطر آن چندین بار زمین بخوریم.

 

سوارکاری
عکس از decathlon

چند نکته‌ی کلی در مورد اسب‌ سواری و سوارکاری

مهم نیست چه سبکی از سوارکاری را شروع می‌کنید، هماهنگی بین پاها، نشیمنگاه و دست‌ها باعث می‌شود که اسبتان را بهتر کنترل کنید و در درنتیجه بهتر عملکردی کلی بهتری داشته باشید. بسیاری از سوارکاران نمی‌دانند که ناخودآگاهانه سیگنال‌های متضاد و نامتناسب به اسبشان می‌فرستند. ما برای هرکدام از قسمت‌های مهم: دست، پا و نشیمنگاه نکات و تمریناتی ارائه می‌دهیم که در آینده می‌تواند برای شما مناسب باشد. یادمان باشد که در سوارکاری و اسب سواری، تناسب بین این سه قسمت باعث هماهنگی در سوارکاری‌تان می‌شود.

در این مقاله‌ سعی می‌کنیم به طور خلاصه به چند روش و راهکار مختلف برای حفظ تعادل برروی اسب در اسب سواری و سوارکاری اشاره کنیم. البته که این نکات نیازمند اجرا هستند و بدون عمل به آن‌ها عملا کاری نکردیم. اسب‌ سواری مثل شنا ست. هیچکسی با خواندن صرف اسب سوار یا شناگر ماهری نشده است و اگر دنبال جای مناسب و مربی مناسبی هستید پیدا کردنش چندان دور از دسترس نیست. 

 

به سمت کارین و آموزش اسب سواری

 

سوارکاری
عکس از thehorse

چگونه تمرینات سوارکاری را انجام دهیم؟

برای هر یک از تمرینات می‌توانید از یک ناظر دوم کمک بخواهید. به این صورت که عیب‌ها و نقاط ضعف کارتان را بگوید و از این طریق بازتاب بگیرید. می‌توانید از یک سوارکار دیگر هم کمک بگیرید و به صورت یکی درمیان هر یک از تمرینات برای حفظ تعادل در اسب سواری را انجام دهید و در مورد عملکرد یکدیگر نظر بدهید.

 

سوارکاری
عکس از shutterstock

 

دقت به نوع اسب

بعضی از این تمرینات نیازمند یک اسب صبور است. پس حتما دقت کنید که اسب مناسب را انتخاب می‌کنید.  اگر مطمئن نیستید اسبتان گزینه‌ی مناسبی است، اول با تمرینات ساده شروع کنید و ببینید عکس‌العملش به چه صورتی است.

یادتان باشد که اسب‌ها با تکرار رفتار‌ها را یاد می گیرند به همین خاطر اگر تغییری در رفتارتان ایجا می ‌کنید به صورت پیوسته و ممتد برای یک مدت زمان طولانی باید تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهنشان شود.

بدنتان نیز نیازمند ماهیچه‌های مناسب این ورزش است. به همین خاطر باید این ماهیچه‌ها را با تکرار تمرینات بسازید.

ما در چندین بلاگ مختلف به قسمت‌های مختلف اشاره می‌کنیم. این مقاله مربوط به حرکات دست خواهد بود.

 

سوارکاری
عکس از wagwalking

تمرینات برای مهارت‌های دست در سوارکاری

به طور معمول در شروع سوارکاری و اسب سورای افراد این عادت را دارند که با دستشان همه چیز را کنترل کنند. در حالی که عکس این کار بهتر است. هر چقدر از دستتان کمتر استفاده کنید نتایجتان بهتر خواهد بود. وقتی یاد می گیرید که با پا و نشیمن‌گاهتان بعضی دستورات اولیه را بدهید، مثل کم کردن سرعت، دستتان را برای کارهای پیچیده‌تر باز می‌گذارید. ما در ادامه به اشکالات و راه حل‌های رفع این اشکالات اشاره می‌کنیم:

 

سوارکاری
عکس از dressagetoday

اشکال:  سفت کردن دست‌ها

با انعطاف پذیری کم. اگر دست‌ها، شانه و آرنج هایتان به اندازه کافی نرم رفتار نکنند نمی‌توانید حرکت نرم دهان اسبتان را دنبال کنید و در نتیجه به تعادل مناسب نمی‌رسید.

 مثلا اگر اسبتان با سرش یک ژست بگیرد، با عقب و جلو کردن گردن و در نتیجه جابجا شدن دهنش، و دستتان به اندازه کافی انعطاف پذیر نباشد و عکس‌العملی مناسب را نشان ندهید، اسبتان این را به عنوان یک سیگنال اشتباه متوجه می‌شود. همواره یادتان باشد که هماهنگی بین شما و اسبتان اهمیت بالایی دارد.

راه حل:

در مرحله‌ی قدم‌زنان با اسب، دستتان را باز کنید به گونه‌ای که ۱.۵ فوت از یکدیگر فاصله داشته باشند، به حرکات سر و گردن اسبتان دقت کنید که در هر قدم صورت می گیرد. به باز و بسته کردن آرنجتان در این مرحله با حرکت سر اسب هماهنگ شوید. زمام اسب را به دید  بند لاستیکی ببینید و اجازه ندهید که زمام پایین قرار بگیرد و یا در دهانش گیر کند. در  همین حال پاهایتان محکم به اسب بچسبانید تا از کم شدن سرعتش بکاهید

وقتی دور حلقه می چرخید دورهای مختلف بزنید و هیچوقت اجازه ندهید که زمام اسب با گردن اسب تماس برقرار کند. در مرحله‌‌ی قدم زنی دوباره دقت کنید که این اتفاق نیافتد. سعی کنید همواره این حرکت را تکرار کنید تا بخوبی عادت شما و اسبتان شود.

از ناظر دوم بخواهید که حواسش به این نکات باشد و آن‌ها را به شما گوشزد کند.

 

عکس از thehorse

اشکال: کشیدن شدید زمام

 بعضی از افراد بخصوص افرادی که بتازگی اسب‌ سواری و سوارکاری را شروع کرده‌اند زمام را با تمام زورشان می‌کشند که معمولا بخاطر نگرانی از افتادن و استرس یا عدم توازن ناشی از استفاده از زمام بجای پاها برای ایجاد توازن باعث این اتفاق می‌شود. بیشتر اسب‌ها نسبت به این حرکت یک عکس‌العمل کاملاً مشخصی دارند: تمام وزنشان را به سمت شما می‌برند و در نتیجه امکان افتادن شما وجود دارد.

راه حل:

برای حل این اشکال می‌توانید زمام را به صورت برعکس دور دستتان بگیرید. بجای اینکه اول  بند‌ها را دور انگشتان  سوم و چهارم بگذارید، آن‌ها را اول دور انگشتان اول و دور بپیچید. در این حالت فشار کمتری می‌توانید به اسب بیاورید. در تمام مراحل اسب سواری مثل قدم زدن، دور زدن و… این کار را امتحان کنید تا به آن عادت کنید.

 

سوارکاری
عکس از thehorse

اشکال:  زمام بلند

 زمام بلند باعث می‌شود که نتوانید یک ارتباط پیوسته و سریع با اسب‌تان داشته باشید و دیرتر متوجه‌ی دستور ‌تان بشود

راه حل:

برروی جایی که باید دستتان روی زمام قرار گیرد یک علامت با یک نوار بزنید  تا مشخص باشد تا از این مشکل جلوگیری کنید

 

اشکال: دستان بیش از حد باز

. در اسب سواری و سوارکاری، اگر از بالا سوارکار را نگاه کنیم باید ساعد و زمام یک خط صاف از آرنج تا مچ دستتان درست کند. اگر دست‌هایتان بیش از حد باز باشد – مثل چهار یا پنج اینچ از هم فاصله داشته باشند – از کارایی زمام می‌کاهد و باعث می‌شد که ضربات دستوری شما به اندازه کافی کارا نباشد

 

اشکال: تکان زیاد دستان

تکان دادن دستان باعث پرت شدن هواس اسب‌تان می‌شود و در نتیجه گیج می‌شود

راه حل:

 یک تکه چوب را به صورت افقی به گونه‌ای قرار دهید که ته آن برروی کف دستان قرار گیرد. از این طریق دستتان ثابت خواهد ماند و با حرکت اسب تغییر نخواهد کرد

 

برگرفته از:

Practical Horse Man Mag

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , طراحی داخلی

سرزندگی:‌ ۱۰ گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه و محل کار

گیاهان آپارتمانی در فضای بسته و در محیط کار باعث سرزندگی می‌شود. از تصفیه هوا گرفته تا زیبا‌تر کردن خانه، چند ده فواید مختلف برای گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کار  می‌توانیم متصور...