برای خرید آکواریوم چه چیزهایی را باید بدانیم؟

نوشته

آکواریوم‌ دنیای دیگری را به خانه‌ها می‌آورند؛ دنیای آبی، آرام، باجنب‌وجوش و ساکت. همانقدر که این دنیا ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودش را دارد، همانقدر هم فوت‌وفن و نکته‌های متفاوت و جدید برای خودش دارد. برای خرید آکواریوم باید به چه چیزهایی توجه کرد؟ برای نگهداری از ماهی‌ها چه نکاتی را باید به هنگام خرید آکواریوم دانست؟

در این راهنما ۶ موضوعی که هنگام خرید آکواریوم باید بدانید را با هم مرور می‌کنیم. در آخر یک راهنمای کوتاه برای «تشخیص ماهی‌های سالم و خرید درست ماهی آکواریوم» برایتان آماده کرده‌ایم.

یک . هزینه اولیه آکواریوم و نوع ماهی ها

راه‌انداطی و نگهداری از آکواریوم هزینه نسبتا زیادی دارد. تجهیزات لازم برای شروع  و ساخت محیط مناسب برای زندگی ماهی‌ها، هزینه اولیه خرید آکواریوم را زیاد می‌کند. پس از آن فیلترها و هر وسیله ضروری دیگری که برای نگهداری از ماهی‌ها به آن نیاز پیدا می‌کنید ؛ هزینه‌های متفاوتی را برای شما ایجاد می‌کند.

گونه و نوع ماهی در هزینه‌های نگهداری تاثیرگذار است. به طور کلی هزینه آکواریوم‌های آب‌شیرین از آب‌شور کمتر است.

دو. سایز آکواریوم و محل قرار دادن آن

تحقیق درباره ماهی‌هایی است که دوست دارید، اولین قدم برای تعیین اندازه و نوع آکواریوم است. اندازه و تعداد ماهی‌ها را باید در این مرحله مشخص کنید. احتمالا بودجه و مساحت خانه‌تان انتخاب شما را محدود می‌کند. به طور کلی هر چه آکواریوم شما بزرگتر باشد بهتر است. هم دست شما را برای تغییر ماهی‌ها و یا اضافه کردن ماهی باز می‌گذارد و هم به خاطر حجم بیشتر آب میزان ماده‌های شیمیایی محلول در آب کمتر است.

مکانی که برای آکواریوم درنظر گرفته‌اید باید دور از شوفاژ و بخاری باشد. ترجیحا آکواریوم را نزدیک پنجره قرار ندهید چون نور زیادی برای آکواریوم مناسب نیست.(نور زیاد منجر به رشد جلبک‌ها در آکواریوم می‌شود.)

‌سه. انتخاب فیلتر مناسب

انتخاب درست فیلتر برای آکواریوم، مهم و کمی گیج‌کننده است. اساسا فیلترها به سه روش مختلف کار می‌کنند.

فیلتر بیولوژیک آکواریوم(Biological filtration)

فیلتر بیولوژیکی برای بهبود باکتری های طبیعی است که در چرخه نیتروژن درگیر هستند. پسماندهای موجود در آب طی فرآیندهایی ازت تبدیل به آمونیاک و نیتریت در آب می‌شود. در حالت عادی ارگانیسم‌هایی در آب وجود دارد که باعث می‌شود آمونیاک دفع شود.

آکواریوم اگر سطح بزرگ و نور کافی داشته باشدُ جمعیت باکتری‌هایش به حدی هست که بتواند آمونیاک را دفع کند اما اگر این شرایط فذاهم نباشد یا به هر دلیل دیگری باکتری‌های مفید آکواریوم نتوانند به مقدار کافی رشد کنند نیاز به فیلتر بیولوژیکی به وجود می‌آید. فیلترهای بیولوژیکی به گونه‌ای طراحی شدند که محیط برای رشد باکتری‌ها فراهم شود.

فیلتر مکانیکی آکواریوم(Mechanical filtration)

فیلتر مکانیک اجسام ریزی که محیط آب را آلوده کرده‌اند را حذف می‌کند از آکواریوم حذف می‌کند. این آلودگی‌ها می‌تواند شامل خاک ، لجن، باقی‌مانده غذا، مدفوع ماهی یا هر ذره دیگری باشد. آب مخزن از فیلتر گذشته و ذرات انباشته می‌شوند. برای همین فیلتر مکانیکی باید به طور مرتب تمیز شود.

  فیلتر شیمیایی آکواریوم(Chemical filtration)

فیلترهای شیمیایی، موادی که در آب حل شده‌اند و برای زیست ماهی خطرناک هستند را از آب جدا می‌کند. پسماندهایی را که فیلترهای مکانیکی توانایی جداسازی آن را از آب ندارند، تجزیه می‌کند و از آب خارج می‌کند

فیلتر سطلی آکواریوم(Canister filters)

فیلتر سطلی، ترکیبی از سه فیلتر قبلی است و وظیفه هر سه را انجام می‌دهد.  این فیلتر از یک سمت آب را به داخل محفطه خودش می‌کشد، هنگامی که آب با فشار از فیلتر رد می‌شود بخش اول تصفیه آب( فیلتر مکانیکی) انجام می‌شود.  این فیلتر از لایه‌های نختلفی تشکیل شده و در هر سه تصفیه مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی را به خوبی انجام می‌دهد.

نکاتی هم درباره این فیلتر وجود دارد که بهتر است بدانید. نسبت به سایر فیلترهای ساده این فیلتر قیمت بالایی دارد. برای نصب نیاز به فضایی خارج از آکواریوم‌تان نیاز است. بعضی از مدل‌های این فیلتر سروصدای زیادی دارند و اگر کیفیت ساختشان خوب نباشد احتمال نشت آب وجود دارد.

  • برای انتخاب فیلتر آکواریوم‌‌تان نیاز به مشاوره دارید؟ نیاز به فرد متخصصی دارید که آکواریوم‌تان را بررسی کند؟ در کارین می‌توانید با کسانی که خدمات مربوط به آکواریوم ارائه می‌دهند، در ارتباط باشید. 

کافی است که یک درخواست در بخش خدمات آکواریوم ایجاد کنید و منتظر پاسخ متخصصین باشید.

خدمات آکواریوم

جانداران دریایی و ساکن در آب شور، نیاز به توجه بیشتری برای نگهداری دارند. در نتیجه معمولا هزینه آکواریوم‌های آب‌شور از آب شیرین بیشتر است.
جانداران دریایی و ساکن در آب شور، نیاز به توجه بیشتری برای نگهداری دارند. در نتیجه معمولا هزینه آکواریوم‌های آب‌شور از آب شیرین بیشتر است.

چهار.تصفیه کردن و میکروب‌زدایی با اشعه ماورابنفش(UV)

استفاده از اشعه ماورابنفش یکی از روش‌های تصفیه و گندزدایی آب است. جلبک‌های شناور در آب، باکتری‌ها، قارچ‌ها و برخی از انگل‌ها با اشعه ماورابنفش از بین می‌روند. این نوع از تصفیه‌کننده‌ها معمولا به صورت لامپ در آکواریوم‌ها قرار می‌گیرند. ضدعفونی کننده‌های فرابنفش  برای آکواریوم‌های آب شور(ماهی‌ها و موجودات دریایی) مفید است. برای آکواریوم‌های آب‌شیرین استفاده از این تجهیزات چندان معمول نیست. این استریلزه کننده‌ها معمولا گرمای زیادی در آب ایجاد می‌کنند، پس حواستان باشد که باید به فکر تجهیزات سردکننده یا تنظیم دما نیز باشید.

پنج. نور داخل آکواریوم

نور مناسب برای زندگی گیاهان یا جانوران دریایی خیلی مهم است. بعضی از جانوران دریایی تغذیه‌شان وابسته به نور محیط است. به طور کلی ارائه طیف مناسب و شدت درست یکی از مسائلی است که برای ماهی‌ها حیاتی است.

از طرفی دیگر روشنایی خوب باعث می‌شود که آکواریوم شما جذاب‌تر به نظر برسد.

شش. تنظیم دمای آب

میزان اکسیژن محلول در آب به دمای آکواریوم بستگی دارد. اگر دمای آب از دمای محیط بیشتر یا کمتر باشد سلامت آبزیان شما به خطر می‌افتد.

آبزیان دریایی به تغییرات دمای آب حساس‌تر هستند؛ تجهیزاتی که دما را ثابت نگه دارد در آکواریوم‌های آب شور نقش مهمی دارند.

کلام آخر

۳ یا ۴ هفته قبل از اینکه ماهی‌ها را بخرید، آکواریوم و تجهیزات آن را خریداری کنید. با توجه به متون بالا هر ماهی و موجودی شرایط نگهداری خود را دارد. ابتدا ماهی‌هایتان را انتخاب کنید و پس از آن تجهیزات مورد نیاز آکواریوم را تهیه کنید.

پس از خریدن آکواریوم،  آن را راه‌اندازی کنید. مطمئن شوید که فیلترهای به درستی کار می‌کنند. راه‌اندازی آکواریوم پیش از وارد کردن ماهی به شما این اطمینان را می‌دهد که چرخه نیتروژن مدتی کار کرده و مواد سمی آب به تعادل رسیده است.

راهنمایی خرید ماهی برای آکواریوم

با صبر و حوصله ماهی‌هایی که قرار است از آن‌ها نگهداری کنید را انتخاب کنید. نگذارید بازارگرمی فروشنده‌ها شما را از انتخاب درست دور کنند.

اگر اولین بار است که ماهی برای آکواریوم می‌خرید، خرید ماهی‌هایی را  که نگهداری‌شان سخت است به زمانی دیگر بسپارید. پس از مدتی این ماهی‌ها را به آکواریومتان اضافه کنید.

هنگام خرید ماهی به این موارد دقت کنید.

  • ماهی سرحال باشد.
  • در آب حرکت کند ولی حرکاتش خیلی زیاد و غیرمعمول نباشد.
  • چشم‌های روشن و شفاف داشته باشد.
  •  شکمش پف نکرده باشد.
  • باله‌هایش نقص نداشته باشد.
  • هنگام تنفس دچار مشکل نشود.
  • ظاهرش تمیز باشد. لکه‌ و برجستگی‌های غیرطبیعی نداشته باشد.

نگهداری از موجودات حساسی مثل ماهی‌ها نیاز به زمان و توجه دارد. به طور مرتب آکواریوم و تجهیزات آن را بررسی کنید. هر جا که نیاز به خدمات یک متخصص در حوزه آکواریوم داشتید؛  کافی است که یک درخواست در بخش خدمات آکواریوم ایجاد کنید و منتظر پاسخ متخصصین باشید.

خدمات آکواریوم

برگرفته از: drsfostersmith

مطالب مرتبط

article-image
طراحی داخلی

نور، پرتو، بارقه: ۹ ایده برای نورپردازی خانه

نقل قولی بین دکوراتور‌ها وجود دارد: نور فقط نقش زیبایی در فضای اتاق/خانه ندارد، نورپردازی مناسب کارایی فضا را بهتر می‌کند. نورپردازی مناسب هم قول فضای دلنشین را می‌دهد و هم وعده‌ی کارایی بهتر...