شمع و شادی: چگونه سه ساعت مراسم و دورهمی عالی ای داشته باشیم؟

نوشته

جمع دوستان و دورهمی به صورت یک مراسم، تشریفات ، جشن تولد، جشن فارغ‌التحصیلی یا هر بهانه‌ی دیگری که می‌توانیم بخاطر آن چند ساعتی بیشتر کنار یکدیگر باشیم. البته که ایده‌های معمول تکراری شده‌اند ولی جمع  گرم دوستان همیشه حرف‌ جدیدی روی میز می‌گذارد.

در هر صورت تنوع در دورهمی و مراسم همیشگی و دقت کردن به چند نکته‌ی کوچک می‌تواند مراسم‌مان را دلنشین‌تر از قبل کند و خاطره‌ای بسیار ماندگار برای ما به جا بماند. حیف نیست از این موقعیت در مراسم و تشریفات مجالس استفاده نکنیم؟

ما در این متن می‌خواهیم یک مراسم / تشریفات / دورهمی عالی‌ای درست کنیم. چیزی که با استفاده از آن بتوانیم مراسم‌مان را بهتر از  قبل کنیم و در نوع خود به گونه‌ای خاص‌تر، خوشحال‌تر و باحال‌تر شود.

 

مراسم
عکس از dissolve

 

در مراسم، تشریفات و دورهمی‌ها چه عناصری می‌توانند
باعث بهتر شدن مراسم می‌شوند؟

در هر مراسمی باید به دو عنصر بسیار مهم دقت کنیم:

  • غذا و نوشیدنی
  • سرگرمی‌های مختلف و موسیقی مراسم و تشریفات

 الزاما نیاز نیست که همه‌ی این اتفاقات در یک جا بیافتد مثلا ممکن است بعد از یک مسابقه‌ی ‌پینت‌بال ( سرگرمی ) به یک رستوران با غذاهای محلی ( غذا و نوشیدنی‌ ) در نزدیکی سی‌تیر برویم و از موسیقی خیابانی ( موسیقی ) آنجا لذت ببریم.

این یک نمونه برای یک دورهمی کوچک می‌باشد. بیشتر تمرکز ما در این مقاله برروی دورهمی و مراسم‌ها در فضای بسته می‌باشد ولی همین ایده‌ها را می‌توان در اندازه‌های کوچکتر نیز پیاده‌سازی کرد.

در ادامه در هر حالت به ایده‌های مختلف می‌پردازیم:

 

مراسم
عکس از pexels

 

  برنامه‌ی دورهمی‌های بزرگ یا مجالس و دورهمی‌های کوچکتر

غذا

در این دورهمی‌ها که افراد زیادی دور هم جمع می‌شوند می‌توانید از غذاهای کوچکتر و متنوع‌تر استفاده کنید.  به همین خاطر فینگر فود ( Finger Food) نقش مهم و جالبی می‌تواند در این مراسم‌تان داشته باشد.

فینگر فود ( Finger Food) در واقع غذاهای ریزی هستند که به صورت تک لقمه سرو می‌شوند. چند نمونه از این فینگر فود‌ها را در شکل‌های زیر می‌بینید.

چند غذای مختلف به عنوان فینگر فود می‌توانیم پیشنهاد دهیم. با کلیک برروی هر کدام می‌توانید نحوه‌ی درست کردن آن را بخوانید:

مراسم
عکس از lanimacafe

 

۱. حلقه‌های کوچک پیتزا

چه کسی از پیتزا بدش می‌آید؟ معمولا درست کردن این گونه پیتزا چندان سخت نیست.

مراسم
عکس از spoonforkbacon

 

۲. پنیر خیار گوجه و کالباس

این ترکیب نیز بسیار ساده است و اغلب افراد از آن لذت می‌برند.

عکس از pinterest

 

لیست کاملی از غذاهای ممکن را می‌توانید در «لیست غذاهای فینگر فود برای مراسم‌ها ببینید. »

حال به ایده‌های مختلف برای سرگرمی  مراسم‌ها و دورهمی‌ها می‌پردازیم

 

ایده‌هایی برای سرگرمی مراسم‌های بزرگتر

۱. استند آپ کمدی

در مراسم‌های بزرگتر و جمعیت بالا می‌توانید یک فردی که در استند آپ کمدی سابقه و تجربه دارد استفاده کنید. البته این ایده‌ی برای دورهمی ‌های دوستانه مناسب است و شاید گزینه‌ی خیلی مناسبی برای مراسم‌های رسمی‌تر نباشد.

استند آپ کمدی ( Stand Up Comedy) در واقع اجرای فی‌البداهه‌ی بامزه‌ی یک فرد در مورد مسائل معمول زندگی است. این افراد معمولا می‌توانند از روزمره‌ترین مسائل جالب‌ترین و بامزه‌ترین داستان‌ها را درست کنند و درنتیجه باعث خنده‌ و شادی حضار مراسم شوند.

از طرفی پیدا کردن یک نفر که این تجربه و مهارت را داشته باشد کار آسانی نیست. شاید بعضی از دوستان چند بار این کار را برای تجربه‌ کارهای جدید انجام داده باشند ولی به اندازه کافی با آن اشنا نباشند.

وظیفه‌ی کارین پیدا کردن این افراد به صورت کاملا رایگان برای شماست. شما می‌توانید با کلیک کردن برروی لینک زیر با پاسخ دادن به چند سوال استند کمدی‌ینی مناسب پیدا کنید

استندآپ کمدی

 

مراسم
عکس از steadygo

۲. شعبده‌ باز

شعبده باز ها هم می‌توانند با توجه به مهارتشان در  انجام شعبده‌های مختلف گزینه‌ی جالبی برای مراسم‌های ما باشد.  این افراد می‌توانند برای مراسم‌های دوستانه مثل جشن‌ها می‌تواند گزینه‌ی متفاوتی باشد.

پیدا کردن یک شعبده باز حرفه‌ای نیز همانند استند آپ کمدین کار آسانی نیست. ما در کارین سعی می‌کنیم برای شما مناسب‌‌ترین شعبده‌باز ها را معرفی کنیم و شمایید که انتخاب می‌کنید چه کسی برای شما بهتر است.

شعبده باز

 

 

مراسم
عکس از yanmarkson

 

۳. موسیقی زنده

موسیقی زنده‌ می‌تواند به چند صورت باشد. اعضای همان جشن می‌توانند در یک کار مشترک و با ساز‌هایشان یک قطعه اجرا کنند. همچنین می‌توانید یک گروه استخدام و به برنامه‌ی‌تان اضافه کنید. انتخاب با شماست. در هر صورت حضور و وجود ساز و آواز می‌تواند در دلنشین‌تر شدن مراسم‌تان اثرگذار باشد. فرقی نمی‌کند این برنامه‌ و مراسم چقدر بزرگ یا کوچیک باشد

پیدا کردن یک گروه موسیقی در حالت کلی کار آسانی نیست. نه از اجرای قبلی‌شان خبری دارید و نه مطمئنید که مناسب مراسم شما می‌توانند باشند. ما در کارین سعی می‌کنیم که این افراد را به شما معرفی کنیم و شما انتخاب کنید که چه کسی برای شما بهتر است.

موسیقی زنده

مراسم
عکس از spotmusic

ایده‌های برای سرگرمی‌های مراسم کوچکتر

بازی‌های دورهمی زیادی می‌توان پیشنهاد داد که تقریبا در هر جایی و با کمترین امکانات ( یا حتی بدون امکانات)  می‌توانید بازی کنید.

 

۱. مافیا

یکی از معروفترین بازی‌های دسته‌جمعی در مراسم‌ها بازی مافیا می‌باشد، این بازی به این صورت است که جمعی به عنوان «شهروند» وظیفه دارند که جمع دیگر که «مافیا» هستند را شناسایی کنند. بازی دو قسمت دارد شب و روز. در روز همه‌ی افراد در حال بازی با هم بحث می‌کنند و در آخر روز یک نفر از جمع با رای‌گیری سایر افراد از بازی حذف می‌شود. در شب اعضای مافیا بیدار می‌شوند و با رای گیری سایر افراد یکی از شهروند‌ان را حذف می‌کنند. بازی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یا همه‌ی افراد مافیا حذف شوند و یا تعداد شهروندان از تعداد مافیا کمتر شود.

این بازی برای مراسم‌های کوچکتر دوستانه و دورهمی‌ها مناسب می‌باشد

 

۲. کانکت

بازی کانکت به این گونه است که یک فرد یک کلمه‌ای را انتخاب می‌کند. (مثلا سیب) و در مرحله‌ی اول فقط حرف اول را می گوید ( در اینجا س ). سپس در این مرحله به صورت غیر  مستقیم دو نفر از مابقی جمع باید به گونه‌ای غیر مستقیم یک کلمه‌ای را اشاره کنند و با هم «کانکت» شوند. بعد از شمردن از ۱۰ تا ۰ اگر فرد اول متوجه نشد چه کلمه‌ای است، این دو نفر کلمه‌شان را می‌گویند و در مرحله‌ی بعدی باید شخص حرف  دوم را بگوید و مابقی افراد در مراسم باید کلمه‌ای را انتخاب کنند که با این دو حرف شروع می‌شود. این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که همه‌ی حرف‌ها مشخص شده باشد و یا کسی کلمه‌ی فرد اول را حدس بزند.

در همان مثال «سیب». شخص در ذهن خود کلمه‌ی سیب را انتخاب می کند و فقط حرف اول را می‌گوید (‌س را می‌گوید) .سپس یک نفر می‌گوید «نوعی سس» و یک نفر که متوجه می‌شود منظور این فرد چی بوده می‌گوید کانکت! بعد از شمردن از ۱۰ تا ۰ اگر فرد اول که کلمه‌ی سیب را انتخاب کرده بود نفهمید منظورشان چه کلمه‌ای است، این دو کلمه‌ی سالسا (‌که همان یک نوعی سس است ) را می گویند و بازی به مرحله‌ی بعد می‌رود. در این مرحله فردی که کلمه‌ی سیب را انتخاب کرده حرف دوم را می‌گوید ( که ی می‌باشد ) و افراد دیگر باید به گونه‌ای غیر مستقیم کلمه‌ای را پیدا کنند که با «س ی» شروع می‌شود. مثلا در اینجا یک نفر می‌تواند بگوید «فیلم» و با کلمه‌ی »سینما» کانکت شوند.

این بازی برای مراسم‌های کوچک دوستانه و دورهمی‌ها مناسب می‌باشد.

 

    ۳. بریم فضا

بازی بریم فضا در یک بازی دسته‌جمعی و در مراسم‌ها به این صورت است که یک نفر از جمع یک قاعده‌ای را انتخاب می‌کند ( مثلا هر چیزی که تیز است) و مابقی افراد شروع می‌کنند یک وسیله را می‌گویند ( مثلا یکی می‌گوید می‌توانم کاغذ را ببرم فضا؟ ) و اگر آن ویژگی را نداشته باشد نمی‌تواند این کار ر ا بکند ( در مثال ما نمی‌تواند کاغذ را ببرد فضا) این بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا قاعده‌ برای هر فردی به صورت مستقل مشخص شود.

البته هر قاعده‌ای را می‌توانید انتخاب کنید ولی باید یادتان باشد که نباید آنقدر سخت باشد که بعد از چندین دور بازی کردن هنوز هم برای هیچ کس قاعده معلوم نباشد.این بازی برای مراسم‌های کوچکتر و برای دورهمی‌ها مناسب می‌باشد.

 

۴. پانتومیم

بازی پانتومیم  در مراسم‌های کوچک و دورهمی‌ها به این صورت است که کل افراد به دو گروه تقسیم می‌شوند. در هر بار بازی یک گروه یک کلمه را انتخاب می کند و گروه دیگر یک نفر از گروهشان را انتخاب می کند که آن کلمه را برایشان اجرا کند و آن‌ها باید حدس بزنند که آن کلمه چیست.

معمولا برای راحتتر کردن بازی هر گروه می‌تواند یک سری علایم و حرکت‌ها را به صورت قرار دادی با یکدیگر معرفی کنند ( مثلا به طور معمولا علامت دست زدن به زبان نشان دهنده‌ی این است که کلمه‌ به زبان دیگری است‌)

این بازی برای مراسم‌های کوچکتر و دورهمی‌ها مناسب می‌باشد

 

۵. اتاق بازی

اتاق بازی به صورت مجازی می‌تواند چندین بازی برد مختلف باشد مثلا مونوپولی و… یا میز فوتبال دستی و امثال این بازی‌ها. کارهای جالبی می‌توان با این بازی‌ها انجام داد و جمعتان را گرم‌تر از قبل کرد.

بعضی از این موارد را می‌توانید با هزینه‌های خیلی کمی تهیه کنید ( مثل بازی‌های برد گیم) بعضی دیگر مثل میز فوتبال دستی را می‌توانید بخرید و یا اجاره کنید. البته اینگونه بازی‌ها برای مراسم‌های بسیار کوچک و .دورهمی‌‌ها مناسب می‌باشد

 

۶. غذای دورهمی

یکی دیگر از کارهایی که به عنوان سرگرمی در دورهمی‌های کوچک و مراسم‌ می‌توانید انجام دهید، درست کردن غذا به کمک افراد علاقمند جمع است. یکی از ساده‌ترین غذاهای ممکن درست کردن سالاد الویه  می‌باشد. غذایی که ریسک خراب کردن آن پایین است و تقریبا هر الویه‌ای خوشمزه در می‌آید. شما  می‌‌توانید با جمعی از دوستانتان که به آشپزی علاقمندید این کار را انجام دهید. هر کسی یک تکه از مواد لازم را بیاورد و با کمک یکدیگر این غذا را درست کنید.

 

 

برگرفته از:

Thumbtack

 

 

مطالب مرتبط