راهنمای جمع‌وجور یادگرفتن زبان انگلیسی از صفر

نوشته

بلد بودن زبان انگلیسی یک فاکتور مهم و اثرگذار در زندگی ماست. شاید بارها و بارها خواستید که خیلی جدی یادگرفتن را شروع کنید ولی بعد از مدتی از خیرش گذشتید و گفتید شاید وقتی دیگر.

در این مطلب می‌خواهیم با هم ببینیم که از کجا شروع کنیم تا مثل هر دفعه، نیمه کاره رها نکنیم؟ و بعد از آن سراغ پیشنهادهایی که برای بهتر شدن ‏۴ مهارت اصلی خواندن، نوشتن، شنیدن و حرف زدن می‌رویم.

یادگیری زبان انگلیسی را از کجا شروع کنم؟

  چرا می‌خواهید زبان انگلیسی یاد بگیرید؟

قبل از شروع یادگیری زبان انگلیسی، از خودتان یک سوال بپرسید: «چرا می‌خواهم انگلیسی بخوانم؟» خودتان تصمیم گرفتید که زبان یاد بگیرید یا اینکه یگ نفر از شما خواسته و خودتان چندان تمایلی ندارید. مثل هر تصمیم دیگری در زندگی، برای یاد گرفتن زبان انگلیسی باید خودتان مشتاق باشید و بخواهید که شروعش کنید.

هدف‌گذاری کنید

برای اینکه نگران اشتباه کردن و اشتباه پیش‌رفتن نباشید، باید هدفتان از خواندن زبان انگلیسی دقیق مشخص کنید. بعد از اینکه هدفتان را مشخص کردید باید مسیر رسیدن به هدفتان را به تکه‌های کوچک و قابل دسترسی تقسیم کنید. پیشرفتتان را با رسیدن به این اهداف کوچک اندازه گیری کنید.

مثلا شما می‌‌خواهید که به یک سفر خارجی تفریحی بروید و قرار است که به زبان انگلیسی صحبت کنید. اهدافتان را با توجه به مقداری که از زبان انگلیسی بلدید انتخاب کنید. مثلا اینکه در چند هفته می‌توانید که از پس یک مکالمه ساده روزانه بربیایید. یا اخبار انگلیسی را به راحتی بفهمید.

اهدافی مثل کسب نمره بالا در آزمون‌های آیلتس و یا تافل، معمولا  قبل از شما بررسی شدند و گام‌های آن مشخص شده و می‌توانید پیشرفتتان را مطابق برنامه‌‌های دیگران بسنجید.

برای خواندن برنامه‌ریزی کنید

  یاد گرفتن زبان انگلیسی چه‌قدر وقت شما را خواهد گرفت؟ چقدر طول خواهد کشید؟ جواب این سوال‌ها برای هر فرد متفاوت است. مهمترین نکته این است که در مورد خودتان واقع‌بین باشید. اگر در هفته ‌۴۰ ساعت کار می‌کنید، به خودتان نگویید که من ۴۰ ساعت در هفته زبان می‌خوانم و در چشم به هم زدنی زبانم عالی خواهد شد. شروع آرامی داشته باشید ولی پیوستگی‌اش را حفظ کنید. برای خودتان چالش بگذارید و تلاش کنید که به آن برسید ولی خیلی کارتان را سخت نکنید. برنامه مطالعاتی را واقع‌بینانه تنظیم کنید. اگر معلم خصوصی گرفته‌اید احتمالا یک برنامه مطالعه به شما خواهند داد ولی باز هم براساس توانایی و زمانی که دارید برنامه را  با استادتان هماهنگ کنید.

موقع برنامه‌ریزی زمان و مکان و شرایطی است که قرار است در آن مطالعه کنید را مشخص کنید. مثلا در اتوبوس هنگام رفتن به محل کار یا بعد از ساعت کاری در یک کافه خلوت نزدیک خانه نیم ساعت زبان میخوانید؟

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

به خودتان تعهد بدهید

یادگیری زبان انگلیسی نیاز به انگیزه زیادی دارد. هیچ کس قرار نیست شما را وادار به خواندن و یاد گرفتن کند یا به خاطر اینکه هنگام درس خواندن تمرکز ندارید مواخذه کند. خودتان هستید که پیشرفت را تضمین می‌کنید، پس به خودتان تعهد بدهید که به اهدافتان می‌رسید.

کلاس‌های زبان با ابزار نمره شما را وادار به خواندن می‌کنند اما اگر خودتان می‌خواهید که زبان بخوانید باید حواستان به مشغله‌ها و زیرقول زدن‌ها باشد.

لذت بردن از یادگیری زبان انگلیسی

کارهایی که ما در زندگی بهتر انجام می‌دهیم  کارهاییست که از آن‌ها لذت می‌بریم.اگر یادگرفتن انگلیسی برای شما سرگرم‌کننده نیست، روش مطالعه و یادگیری شما درست نیست. موقع مطالعه یک فرد جدی باشید ولی پاداش‌های جذابی هم برای خودتان تعیین کنید که ادامه دادن کار برای شما راحت و دوست‌داشتنی باشد.

۱. مهارت Listening را چطور بهتر کنم؟

  رادیو گوش کنید

  شبکه‌های انگلیسی‌زبان ببینید

فیلم‌های انگلیسی زبان تماشا کنید

پادکست‌های اینترنتی

یکی از منابع جدید آموزشی، پادکستها هستند. هم مطلب جدید یاد می‌گیرید و هم مهارت‌های شنیداری‌تان تقویت می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

۲. مهارت صحبت کردن و تلفظ‌هایم را چطور بهتر کنم؟

با خودتان صحبت کنید

در مورد هر چیزی صحبت کنید. آن را در حریم خصوصی خانه خود انجام دهید. اگر در ابتدا نمیتوانید این کار را انجام دهید، با صدای بلند بخوانید تا احساس راحتی کنید صدای خود را به زبان انگلیسی بشنوید.

صدای خود را ضبط کنید

این کار ممکن است ناراحت کننده باشد، اما به شما کمک خواهد کرد که نقاط ضعف خود را پیدا کنید. چند روز بعد به صدای خودتان گوش کنید. چه چیزهایی را اشتباه تلفظ کرده‌اید و چه ایرادهایی به نظرتان می‌رسد؟

کلاس بروید

درست کردن مهارت مکالمه آن هم تنهایی کمی سخت است. سایت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها با انگلیسی‌زبان‌ها صحبت کنید اما اکثرا پولی هستند. کار کردن با یک استاد خصوصی، حضور در کلاس زبان، یا کلاس‌های free discussion می‌تواند کار شما را سریعتر راه بیندازد.

آواهایی که در فارسی نداریم را بشناسید

به عنوان مثال، بسیاری از زبان ها “r” صدا ندارند. این صداها نیاز به تمرین اضافی دارند.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

۳. کلمات جدید را چطور یاد بگیرم؟

هر روز بخوانید‎

کتاب، مقاله، سایت و وبلاگ، روزنامه و هر چیزی که دستتان می رسد بخوانید

آن چیزی را که دوست دارید بخوانید

موضوعاتی که دوست دارید را پیدا کنید و درموردشان بخوانید. یادتان باشد، زمانی یاد می‌گیرید که سرگرم باشید.

سطح متن‌‌ها را بالا ببرید

هدف از خواندن چی بود؟ یاد گرفتن کلمات جدید، پس هر وقت که متن به شما لغت جدیدی اضافه نکرد باید به دنبال نوع دیگری از متن ها و با لغات سختتر باشید.

چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چرا ؟ برای هر متنی که خواندید، پاسخ این سوالات را مرور کنید

شما می توانید تقریبا هر نوع خواندن را انجام دهید. در مورد آن کیست؟ چی شد؟ چرا این اتفاق افتاد؟ کجا اتفاق افتاد؟ وقت آن رسیده است؟ این بسیار مفید است زمانی که شما هیچ سوالی درک برای پاسخ دادن نیست. شما می توانید پاسخ خود را بنویسید و یا صحبت کنید.

از لغتنامه انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید

یک عادت بد که در شروع کار به شما کمک می‌کند استفاده از واژه‌نامه انگلیسی به فارسی است. سعی کنید بعد از مدتی که دایره واژگانتان گسترش پیدا کرد کم کم معنی لغات را به انگلیسی بخوانید. واژه‌نامه‌های آنلاین یک گزینه خوب برای استفاده است.

دفتر لغت شخصی  

خود لغتنامه خودتان را درست کنید. هر لغت جدیدی که با آن برخورد میکنید را در یک دفتر بنویسید. بخش ها را براساس حروف الفبا جدا کنید.

۴. مهارت نوشتنم را چطور بهتر کنم؟

خاطراتتان را بنویسید

اگر به نوشتن علاقه دارید خاطراتتان را به زبان انگلیسی بنویسید. هم یک تمرین خوب روزانه دارید و هم کسی قرار نیست که اشتباهات شما را ببیند و از قضاوتش بترسید. خودتان به مرور اشتباهات قدیمیتان را پیدا خواهید کرد.

نوشتن ایمیل به زبان انگلیسی

انگلیسیس ایمیل زدن یک تمرین خوب برای تقویت مهارت نوشتاریست. البته ایمیل رسمی نوشتن مثل نامه نوشتن در فارسی اصول و قواعدی دارد که با یک سرچ ساده می توانید نکات نوشتاری را پیدا کنید

‎اخبار محلی را به زبان انگلیسی بازنویسی کنید

این تمرین دیگری است که می تواند روزانه انجام شود. یادتان باشد که فعالیت های منظم بهترین هستند.

در کارین می‌توانید دغدغه پیدا کردن استاد را به آسانی رفع کنید. با ثبت یک درخواست در کارین می‌توانید هر سوالی که از مربی‌ها دارید بپرسید و شرایطتان، زمان مناسب برای کلاس و محدوده آن را مشخص کنید. اساتید درخواست شما را می‌بینند و اگر شرایطشان با شرایط شما مطابقت داشت به شما پاسخ می‌دهند، هزینه تدریسشان را مشخص می‌کنند. و نهایتا شما می‌توانید با مقایسه و صحبت با هر کدام از این افراد خیلی راحت استاد دلخواهتان را پیدا کنید و آمادگی برای آزمون تافل را بی‌دغدغه شروع کنید.

  اساتید زبان انگلیسی در کارین

منبع : englishclub.com

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , سال نو

قسمت دوم: ۱۰ ایده برای عکاسی کودک در بهار

    حال‌وهوای بهار حال‌وهوای زندگی است. تابیدن نور از پشت برگ‌های سبز تازه‌روییده، برگ‌های سبزی که هنوز گرمای تابستان آن‌ها را نسوزانده است، شکوفه‌های صورتی و شاخه‌های تازه، آسمان آبی وسبزه‌زارهای تازه روییده...