نت ارزنده: چگونه سازدهنی را شروع کنیم و منابع مهم برای یادگیری

نوشته

سازدهنی از ساز‌های کمتر مورد متوجه عموم می‌باشد  ولی با توجه به کارایی و لذت نواختن آن در حوزه‌های مختلف موسیقی می‌تواند یکی از بهترین سازهایی باشد که می‌توانید یادبگیرید.

 این ساز نسب به ساز‌هایی مثل گیتار و پیانو سریع‌تر و آسان‌تر یادگرفته می‌شود و با صرف چند دقیقه وقت در سه روز در هفته در طی چند ماه می‌توانید آهنگ‌های مختلفی را بنوازید.

این مقاله برای افرای است که می‌خواهند این ساز را شروع کنند ولی مطمئن نیستند چگونه و از کجا باید این کار را آغاز کنند.

ما در اینجا سعی کرده‌ایم منابع مختلف یادگیری ساز دهنی، نکات مهم در یادگیری این ساز و  به چند نکته‌ی دیگر اشاره کنیم.

چگونه سازدهنی را شروع کنیم؟

راه‌های مختلفی برای یادگیری سازدهنی وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از منابع موجود در اینترنت می‌باشد که خوبی‌ها و بدی هایش خودش را دارد. همانطور که خواهیم دید مسیری که از این روش طی می‌کنیم طولانی‌تر از روش معمول رفتن به کلاس است و این امکان را به ما نمی‌دهد که با  یک استاد مشکلاتمان را در میان بگذاریم یا مستقیما متوجه عیب‌هایمان بشویم.

 

به سمت کارین و یادگیری سازدهنی

 

در هر صورت اگر تصمیم گرفتید که از این منابع استفاده کنید، در ادامه به چندتا از بهترین منابع یادگیری سازدهنی یا هارمونیکا به صورت آنلاین را در اختیارتان گذاشته‌ایم:

منابعی برای یادگیری سازدهنی:

شما می‌توانید از منابع مختلفی برای یادگیری سازدهنی استفاده کنید و از انجا یادگیری این ساز را شروع کنید.

هر کدام از این منابع به شرح زیر هستند:

 

سایت هامونیکا:

 

 این سایت تعداد زیادی آموزش های رایگان برای یادگیر ی سازدهنی دارد. مثلا فیلم زیر نشان می‌دهد که چگونه سازدهنی را درست در دهانمان قرار دهیم و به اهمیت انحراف دادن به زاویه‌ی سازدهی اشاره می‌کند.

 مثلا در همین آموزش اول به چگونه سازدهنی را بدرستی در دهانمان قرار دهیم؟ اشاره می کند که به صورت زیر است:

۱. لب‌هایتان را مرطوب کنید

۲. آنرا عمیق در داخل دهان قرار دهیم

۳. سازدهنی را با یک انحراف چند درجه‌ای به سمت‌ لب‌ پایین قرار دهید به گونه‌ای که انتهای سازدهنی کمی به سمت بالا قرار گیرد

۴. از یک آیینه استفاده کنید و چک کنید که لب بالای‌تان به خوبی روی سازدهنی قرار گرفته است

۵. سازدهنی باید بگونه‌ای قرار گرفته باشد که ناحیه‌ی داخلی لب پایین  تماما با سازدهنی در تماس باشد

 

سایت هارمونیکا

یادگیری سازدهنی با سایت ویلبور: 

 

این سایت با شکل‌ و روش های بسیار ساده به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم به خوبی سازدهنی را یادبگیریم.  این تک صفحه خیلی سریع نکات مهم مربوط به سازدهنی را به ما نشان می‌دهد. برای مثال می‌توانید شکل زیر را ببینید:

آموزش سازدهنی
سایت wilbur

سایت کلوپ سازدهنی:

 

این سایت به ما نشان می‌دهد که چگونه جدول نت سازدهنی را یادبگیریم و از آن بخوانیم. این سایت یک رفرنس خوبی برای وقتی است که می‌خواهیم بعضی نکات مهم خواندن نت سازدهنی را مرور کنیم

آموزش سازدهنی
سایت کلوپ سازدهنی

سایت ایان چادویک:

 

تمرکز اصلی این سایت در بررسی سازدهنی‌های مختلف است. اگر هنوز سازدهنی‌تان را انتخاب نکردید و مطمئن نیستید که در چه سبکی می‌خواهید کار کنید، این سایت قبل از هرکاری پیشنهاد می‌شود. نکات مختلف در مورد خرید سازدهنی، ویژگی‌ هر کدام و جزییاتی که باید هنگام خرید سازدهنی به آن توجه کنید در این سایت ذکر شده است.

 

یادگیری سازدهنی
سایت آیان چادویک

استفاده از منابع یوتیوب:

 

Harmonica Lessons For Beginners:

 

کانال‌های مختلف یوتیوب می‌توانند منابع بسیار مناسبی برای یادگیری  سازدهنی باشند. این کانال مخصوص افرادی است که قصد یادگیری سازدهنی دیاتونیک را دارند. این کانال از آموزش آهنگ‌های ساده شروع می‌کند تا به آهنگ‌های سخت و پیچیده‌تر برسد و می‌تواند منبع مناسبی برای این سبک از سازدهنی باشد.

یادگیری سازدهنی
کانال یوتیوب

Adam Gussow’s Dirty-South Blues Harp:

 

برای افرادی که قصد یادگیری سازدهنی یا هارمونیکا ی سبک بلوز را دارند، این کانال می‌تواند منبع با ارزشی برای شروع و ادامه‌ی هارمونیکا باشد. این کانال یک سایت جداگانه دارد که می‌تواند بعضی از منابع دیگر این هنرمند را مشاهده کنید و ببینید.

آموزش هارمونیکا
کانال یوتیوب

سایت هارپ آن:

 

این سایت یک رفرنس و راهنمای بسیار مناسب برای افرادی است که قصد یادگیری سازدهنی کروماتیک را دارند. این سایت انواع اطلاعات مختلف در زمینه‌ی این ساز به ما می‌دهد و می‌تواند یک راهنمای بسیار مناسبی باشد.

سازدهنی
سایت هارپ آن

سایت هارمونیکا برای کودکان:

 

این سایت کاملا مختص کودکان می باشد و تم سایت بگونه‌ای است که برای این قشر از افراد دلنشین باشد. این سایت اطلاعات و منابع بسیار مناسبی دارد.

هارمونیکا
سایت سازدهنی برای کودکان

Harp Tabs:

 

این سایت نهایت سایتی می‌شود که بعد از چند ماه سمت آن خواهید رفت. این سایت بگونه‌ای است که می‌‌توانید تمام هر آنچه که مربوط به Tab یا جدول راهنمای اجرا  برای شما باشد.

سازدهنی
سایت Harp Tabs

استفاده از کتاب‌های مختلف برای یادگیری سازدهنی:

همچنین علاوه بر منابع اینترنتی چندین منابع دیگر به صورت کتاب هم می‌توانیم معرفی کنیم که مناسب افرادی است که می‌خواهند سازدهنی یا هارمونیکا را شروع کنند.

کتاب خودآموز طلایی سازدهنی نوشته‌ی منصور پاک‌نژاد:

آقای پاکنژاد در این کتاب ذکر کرده است که می‌توانیم با این کتاب کار بزرگی انجام دهیم و آن کار این است که با شیوه‌ای بسیار ساده و با درک مفاهیم آموزشی با هر نوع سازدهنی مطالب مختلف را یادبگیریم و قدم به قدم با سرعتی که برای ما مناسب است جلو برویم. این کتاب از بنیادی ترین مسائل شروع می کند و با مبتنی بر نت خوانی برای هر سازدهنی‌ای و به زبان ساده این موضوع را باز می‌کند. به همین خاطر این کتاب می‌تواند منبع بسیار مناسبی برای افرادی که قصد یادگیری این ساز به صورت خودآموز را دارند می‌تواند باشد.

سازدهنی
کتاب خودآموز سازدهنی

کتاب آموزش سازدهنی مقدماتی:

این کتاب در ۶۸ صفحه قدم به قدم به ما نشان می‌دهد که چگونه باید این ساز را یادبگیریم و قطعات مخلتف را بنوازیم.

 لینک دانلود این کتاب به زبان فارسی

:کتاب سازدهنی به زبان ساده

این کتاب نیز همانند کتاب قبل یک منبع مناسب برای یادگیری سازدهنی از ۰ تا ۱۰۰ می‌باشد.

لینک دانلود این کتاب به زبان انگلیسی

 

معلم یا بی معلم؟

البته که یادگیری سازدهنی به صورت خودآموز یک کار کاملا شدنی و به نوع خود بسیار لذتبخش است ولی باید همواره یادآوری کرد که این مسیر همراه با بعضی مشکلات است. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم این روش این اجازه را به ما نمی دهد که عیب‌هایمان را با معلمی یا فردی که تخصص و تجربه‌ی زیادی دارد در میان بگذاریم. ازطرفی در مراحل بالاتر شاید ندانیم باید به کدام سمت و سو برویم و چه کارهایی انجام دهیم.

در این مواقع حضور یک معلم یا مدرس همراه با این خودآموزی‌ها یا به صورت جدا می‌تواند یک عامل کمک کننده به افرادی که قصد یادگیری سازدهنی را دارند باشد.

 

به سمت کارین و یادگیری سازدهنی

 

ما در مقالات بعدی به نکات مهم یادگیری آموزش سازدهنی هم خواهیم پرداخت

برگرفته از:

Saziha

Make Use Of

Quora

Instructables

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

چرا باید فرانسوی یاد گرفت؟ از زبان فرانسوی‌ها بشنویم

 بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟  فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی و یا چینی؟ جواب این سوال با توجه به انگیزه و خواسته‌های افراد می‌تواند چیزهای متفاوتی است. در کنار انگیزه‌های فردی هر کشوری...
article-image
آموزش

منابع مورد نیاز برای گرفتن بهترین نتیجه‌ها در آزمون آیلتسIELTS

موفق شدن در آزمون آیلتس راه‌ها و قلق‌های خودش را دارد. بعضی‌ها به یک معلم اعتماد می‌کنند و کل فرآیند آموزششان را به آن‌ها می‌سپارند، بعضی دیگر دوست دارند که خودشان با استفاده از...