ایده‌های طراحی محل کار: چگونه محل کار دوستانه و بهتری داشته باشیم؟

نوشته

ما می‌خواهیم بیشترین بازدهی را در محل کار داشته باشیم تا هم از این زمان باقی‌مانده به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم و هم اینکه  کارایی بیشتری در این مدت داشته باشیم. از طرفی تحقیقات نشان‌ داده است که هر چه افراد در محل کار خوشحال‌تر باشند، بازدهی بالاتری دارند.

به همین خاطر «جایی» که کار می‌کنید اهمیت دارد. طراحی محل کار مهم است و محل کار در بازدهی، رفتار و کارایی افراد اثر می‌گذارد. احتمالا کار کردن در یک اتاق بسیار کوچک با صندلی سخت آنقدر دلچسب نباشد مثل کار کردن در یک فضای باز، پنجره‌ای بزرگ و نور زیاد.

چند نکته‌ی ریز و درشت می‌تواند در کارایی دفتر کار شما اثر بگذارد. مثلا چند محیط با فضاهای مختلف در محل کار می‌تواند باعث افزایش کارایی افراد شود و انعطاف بیشتری به کارمندان بدهد. این نکات را در طراحی محل کار باید دقت کنیم.

با توجه به تحقیقات، داشتن یک اتاق آرام، اتاق‌هایی برای کار تیمی و حتی داشتن اتاق بازی می‌تواند باعث افزایش کارایی افراد شود. در واقع هدف اصلی این است که افراد حاضر در کار بتوانند با انتخاب بیشتری به کارشان بپردازند. به طور خلاصه طراحی محل کار مناسب وابسته به این است که افراد با کنترل بیشتری کار کنند.

شما می‌توانید ایده‌های جالب از طراح محل کار و یا طراح داخلی دریافت کنید. این افراد با چگونگی پیاده‌سازی و با عناصر مهمی که باعث بهتر شدن فضای کاری می‌شود آشنا هستند. به همین خاطر و با توجه به تخصصشان در این زمینه می‌توانند راهنمای خوبی برای طراح شما باشند.

به سمت کارین و طراحی داخلی و طراحی محل کار

 

 

طراحی محل کار
عکس از pexels

 

۱. یک فضا برای آرامش درست کنید

این فضا می‌تواند یک اتاق باشد . یک اتاق برای زمان‌هایی که افراد می‌خواهند با خیالی آسوده چند دقیقه‌ای را استراحت کنند. جایی که افراد بتوانند از استرس دور شوند و نگران مسئله‌های کاری نباشند.

در طراحی محل کار اینگونه فضاها به شکل‌های مختلفی می‌تواند گنجانده شوند. مثلا نهارخوری با فضای دلنشین یا اتاقی که افراد بتوانند دور هم جمع شوند و مکالمه‌ای روزمره داشته باشند.

اهمیت اینگونه اتاق‌ها در محل کار از نظر فیزیکی هم خودشان را نشان می‌دهد. داشتن اینگونه اتاق‌ها باعث می‌شود که افراد از درد چشم، کمر و گردن بخاطر نگاه کردن طولانی به صفحه‌ی مانیتور جلوگیری کند.

این فضاها مهم نیست به چه نحوی پیاده سازی شود. مهم وجود آن است که باعث می‌شود افراد با انرژی بیشتر به کارشان ادامه دهند و به همین خاطر باید در طراحی محل کار به این مسئله دقت کنیم.

 

عکس از pexels

 

۲. افزایش ارتباط بین کارمندان

ارتباط بیشتر بین کارمندان می‌تواند تا ۲۰ درصد در افزایش بازدهی افراد اثرگذار باشد. هر چه این جنس ارتباط در شرکت بیشتر باشد افراد احساس تعلق بیشتری نسبت به کارشان و سعی در بهبود بیشتر وضعیت سازمان خواهند داشت ولی طی یک تحقیقی که در ۱۴۲ کشور مختلف صورت گرفته بود، تنها ۱۳ درصد از کارمندان احساس می‌کنند در کارشان با افراد دیگر در ارتباط هستند.

طراحی محل کار در افزایش این همکاری و ارتباط اثرگذار است. در واقع  قسمتی از ایجاد این ارتباط در ذات و نفس ساختار محل کار قرار گرفته است و طراحی محل کار به عنوان یک چسب در این جایگاه ظاهر می‌شود.

برای حل این مشکل می‌توانید از پارتیشن بندی جلوگیری کنید و فضای کاری هر فردی را بازتر کنید. از کارمندانتان بخواهید که در این مورد به شما نظر بدهند و از نظرات آن‌ها استفاده کنید. شاید بتوانید از این روش ایده‌های مناسبی برای پیاده‌سازی آن در طراحی محل کار استفاده کنید. اگر شرکتتان از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است از سرپرست هر قسمت بخواهید که ایده‌های مناسبی برای قسمت خودش بزند و آنرا اجرا کند. از آنها بخواهید که با افراد زیر دستش به خوبی رفتار کند و سعی کند افراد مختلف را بهم ربط بدهد.

 

عکس از pexels

 

۳. فضاهای خصوصی‌تر برای بعضی از کارها

همانطور که افراد به یک فضا برای آرامش نیاز دارند، به یک فضا خصوصی برای انجام دادن کارهای سخت نیاز است.

حریم خصوصی در فضای کار امروزی یک کلمه‌ی گم شده است و در میزان خوشحالی و کارایی کارمندان شرکت اثر می‌گذارد. افراد مختلف به روش های مختلفی می‌توانند حواس پرتی‌های ناشی از جمعی که در آن قرار می‌گیرند را دفع کنند ولی عدم وجود فضایی برای اینکار صرفا باعث سخت‌تر شدن کارها برای افراد مختلف می‌شود.

این عنصر را باید در طراحی محل کارتان در نظر بگیرید. افراد به فضایی برای انجام دادن بعضی از مسئولیت‌ها و یا صرفا یک تلفن ساده نیاز دارند و نباید این قضیه را نادیده بگیرید.

همانطور که اشاره کردیم اهمیت ایجاد و ساخت فضاهای مختلف در داخل شرکتتان در همین جا پررنگ می‌شود. شرکت‌هایی که فضاهای مختلف را در محل کارشان در نظر گرفتند،‌ فضای کاری بهتری هم برای کارمندانشان درست می‌کنند.

 

طراحی داخلی
عکس از steelcase

 

۴.استفاده از تکنولوژی برای بهتر شدن فضا

تکنولوژی در راستای بهبود کارایی شرکت و دفتر کار شما کار می‌کند. شما می‌توانید با چند تغییر کوچک در طراحی محل کارتان، کارایی افراد را به روش‌‌هایی مستقیم بهبود ببخشید.

کی از این تغییرات می‌تواند بهبود اینترنت و وای فای شرکت باشد. یا مانیتور‌های بهتر برای افرادی که ساعت‌های زیادی مشغول نوشتن و یا کد زدن هستند.

مهم‌ترین قسمت این کار پیدا کردن یک نقطه‌ی تعادل می‌باشد. این نقطه‌ی تعادل وابسته به نوع کار شرکتتان و میزان هزینه‌ی که می‌خواهید برای کارتان بگذارید است.

 

طراحی داخلی
عکس از medium

 

۵. دسترسی به نور طبیعی

دسترسی به نور طبیعی اهمیت بالایی در بازدهی افراد دارد. تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام شده است. یکی از این تحقیقات می‌گوید دسترسی بیشتر به نور خورشید به کارمندان یک شرکت باعث افزایش ۵-۶ سطح هوشیاری و تمرکز افراد می‌شود.

عدم نور کافی طبیعی باعث می‌شود که چشم دیرتر از حالت خستگی  به حالت آرامش برسد و به همین خاطر حضور هر چه بیشتر نور طبیعی در طراحی محل کار می‌تواند نقش مهمی در بازدهی کارمندان داشته باشد.

 

طراحی محل کار
عکس از indesignlive

 

۶. گیاهان آپارتمانی و مناسب محل کار

در یکی از پست‌هایمان در مورد گیاهان آپارتمانی به نگهداری آن‌ها و چند گونه‌ی مختلف باتوجه به سلیقه‌ی‌تان اشاره کردیم ولی در مورد اهمیت‌ حضور آن‌ها در محل کار و طراحی محل کار صحبتی نکردیم.

حضور گیاهان آپارتمانی می‌تواند در بازدهی افراد مختلف نقش مهمی داشته باشد. علاوه بر این حضور گیاهان در محل کار باعث حذف عناصر مضر در محیط محل می‌شود.

طراحی داخلی
عکس از ambius

 

برگرفته از:

Business Daily

Medium

 

 

 

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , طراحی داخلی

سرزندگی:‌ ۱۰ گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه و محل کار

گیاهان آپارتمانی در فضای بسته و در محیط کار باعث سرزندگی می‌شود. از تصفیه هوا گرفته تا زیبا‌تر کردن خانه، چند ده فواید مختلف برای گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کار  می‌توانیم متصور...
article-image
طراحی داخلی

برای خرید آکواریوم چه چیزهایی را باید بدانیم؟

آکواریوم‌ دنیای دیگری را به خانه‌ها می‌آورند؛ دنیای آبی، آرام، باجنب‌وجوش و ساکت. همانقدر که این دنیا ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودش را دارد، همانقدر هم فوت‌وفن و نکته‌های متفاوت و جدید برای خودش دارد. برای...