مصاحبه با نیما رمضان: وقتی تجربه اهمیت پیدا می‌کند

نوشته

 نیما رمضان ، آهنگساز و نوازنده خلاق گیتار الکتریک نام‌آشنای موسیقی ایران،یکی از متخصصانی که در کارین حضور دارند. به سراغ او رفتیم و درباره‌ی شروع در دنیای موسیقی، آموزش موسیقی و ریزه‌کاری‌های آن صحبت کردیم.

کار در دنیای موسیقی رو چطور آغاز کردید؟

 از سال ۷۹ یا ۸۰ ساز زدن رو پیش میلاد زنده‌نام شروع کردم. از طریق ایشون با گروه پیکولو آشنا شدم و مدتی در این گروه فعالیت کردم .زمانی که در پیکولو بودم با رضا تاجبخش آشنا شدم؛ تقریبا همان زمان‌ها هم اوایل آشنایی من با سیروان بود. بعد از پیکولو، با گروه های پاپی که رضا معرفی می‌کرد کار کردم، مدتی بعد سیروان مجوز گرفت و با هم کار کردیم.

با کدام خواننده‌ها همکاری داشته‌اید؟

با سیروان خسروی، بابک جهانبخش، فریدون آسرایی، بنیامین، مهدی درخشانی، مهدی یراحی و اشکان خطیبی کار کردم. با گروه کامنت و اوهام هم همکاری داشتم. با خواننده‌هایی مثل حامی، نیما مسیحا، رضا یزدانی و بهنام صفوی در فستیوال‌های مختلف ساز زدم. در این بین فستیوال‌های کوچکی که با موضوعیت خاصی برگزار می‌شد هم بود. در پروژه آریا عظیمی‌نژاد پروژه پیتر سلیمانی هم حضور داشتم.

چه طور نیما رمضان به این جا رسید؟

یک بخشی تلاش خودم و سعی بر یک نگاه متفاوت به گیتار الکتریک و بخش دیگرش هم روابطی بود که باعث شد با کسانی کار کنم که کمک کردن، نگاه من به گیتار الکتریک شنیده شود.این دو بخش “همراه با هم”بودند. یعنی هیچکدام به تنهایی نمی توانستند  باعث شوند جایی که الان هستم برسم.

در اوقات فراغت چه کارهایی انجام می دهید؟

اوقات فراغت زیادی ندارم. سعی می کنم که زمان های خالی که کار رسمی موسیقی مثل آموزشگاه، ضبط یا اجرا زنده ندارم؛ موزیکی که دوست دارم را تولید کنم.

چه افرادی در موسیقی شما تاثیر گذاشتند ؟

هنرمندهای زیادی تاثیرگذار بودند ولی آدمی که خیلی تاثیرگذار بود و باعث شد که نگاه من به نوازندگی گیتار الکتریک عوض شود، Jeff Beck بود.

چه سازهایی رو بهصورت حرفهای کار کردید؟

فقط گیتار الکتریک.

 درمورد آموزش موسیقی صحبت کنیم شما چه مقدار از زمانتون را تدریس می کنید؟

حدودا هفته‌ای ۱۵ ساعت تدریس می‌کنم.

چه سنی برای شروع آموزش موسیقی مناسب است؟

هر چه سن پایین‌تر بهتر. ولی فکر می‌کنم بین ۷ یا ۸ سال زمان مناسبی برای شروع است. اگر شرایط برای شروع زودتر مهیا باشد خیلی خوبه ولی تدریس به بچه‌های زیر ۷ یا ۶ سال مقداری مشکل‌ است.

به نظر شما نقش متفاوتی که یک استاد در یادگیری موسیقی میتواند داشته‌باشد، چیست؟

به نظرم نقش اصلی استاد نشان دادن مسیر درست است چون با توجه به شرایط و امکاناتی که به‌وجود آمده،مثل فیلم‌های آموزشی ویا فیلم‌های رایگان اینترنتی، خود افراد می‌توانند ساز زدن رو یاد بگیرند. استاد کارش این است که مسیر درست را نشان دهد و مسائلی را که تجربه کرده در اختیار هنرجو قرار بدهد تا  بتواند در مسیر درست قرار بگیرد. دراصل از هدر رفتن زمان برای مواردی که تجربه دارد که نتیجه نمی دهد جلوگیری کند.

برای حرفهای شدن در موسیقی چه قدر تمرین و کار لازم است؟

تمرین پیوسته برای توانمند شدن در ساز زدن که لازم است اما علاوه براین تمرین پیوسته در موسیقی رسیدن به درک و ایجاد یک کاراکتر در فرد نیاز به گذشت زمان زیاد موسیقی گوش دادن، الگوبرداری و الهام گرفتن از آثار دارد برای همین از زمانی که شروع می‌کنید به ساز زدن ممکن است که زمانی بین ۲ یا ۴ سال بگذرد تا فرد به نقطه‌ی مطلوبش برسد.

و آخرین سوال

 نظر شما در مورد کارین؟

به نظرم ایده جذابیست. پیاده سازی آن سخت است. یعنی تبدیل شدن به یک پدیده همه‌گیر که اکثریت بتوانند استفاده کنند و در بخش‌های مختلف آپشن در اختیار مردم قرار دهد کار سختی است، ولی برای شما…

اما زمانی که این شرایط بوجود بیاید به نظرم خیلی خوب خواهد بود.

 .

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , گفت‌وگو

همراه با دو قهرمان: درباره کیک‌بوکسینگ بیشتر بدانیم!

رشته کیک بوکسینگ هوادارهای خودش را بین مردم پیدا کرده است با این وجود هنوز به اندازه رشته‌های دیگر مثل تکواندو و کاراته شناخته شده نیست. «حمزه مرادیان» و «حسین دلشاد» دو تن از...

Leave a Comment

Your email address will not be published.