نکاتی که پیش از شروع تمرینات کیک‌بوکسینگ باید بدانید

نوشته

کیک‌بوکسینگ ترکیبی از رشته‌های رزمی تکواندو و بوکس (کیک‌بوکسینگ‌آمریکایی)یا کاراته و موای تای(کیک بوکسینگ‌ ژاپنی )است. چندسالی است که این ورزش محبوب شده است. به خصوص در بین بانوان.

در این متن ابتدا ۵ فایده برای کیک بوکسینگ را مطرح می‌کنیم و پس از آن نکاتی که  بهتر است پیش از شروع کیک بوکسینگ بدانید را با هم می‌خوانیم.

یک. پربازده و موثر بودن تمرینات کیک بوکسینگ

احتمالا یکی از مهمترین فواید تمرینات کیک بوکسینگ حفظ و استفاده درست از زمان است.با یک ساعت تمرین کیک بوکسینگ می توان حدودا ۷۵۰تا ۹۰۰ کالری سوزاند. عمچنین این فرآیند کالری سوزاندن حتی تا یک ساعت پس از تمرین و جلسه باشگاه نیز ادامه پیدا میکند. البته این اتفاق زمانی می‌افتد که در بین تمرینات و تکنیک‌های کیک‌بوکسینگ حرکات و ورزش های هوازی نیز گنجاده شده باشد.

اگر برای چربی‌سوزی و کاهش وزن رشته کیک بوکسینگ را انتخاب کرده‌اید حتما قبل از شروع کلاس‌ها با مربی باشگاه صحبت کنید و درمورد روش آموزشی آگاه شود. همزمان بودن تمرینات «کاردیو» و تکنیک‌ها می تواند کمک زیادی به شما بکند.

  • کاردیو چیست؟

عبارت «cardio» مخفف کلمه‌ی «cardiovascular» است. این عبارت عموما برای سیستم گردش خون که شامل قلب و رگ‌های خونی بدن شماست به کار می‌رود. اما مردم معمولاً این عبارت را به تمرینات ورزشی که باعث تقویت شبکه‌ی گردش خون می‌شود اطلاق می‌کنند. این تمرینات در یک بازه‌ی زمانی طولانی انجام می‌شود که باعث افزایش ضربان قلب و پمپاژ خون بیشتر در رگ‌ها، و نهایتاً حمل مواد مغذی و اکسیژن به تمام سلول‌ها خواهد شد. خواندن ادامه این مقاله

کیک بوکسینگ و دفاع شخصی
عکس از: pexels

دو. یادگیری دفاع شخصی – همیشه آماده باشید

دفاع شخصی یکی از فوایدی است که ورزش کیک بوکسینگ میتواند برای افراد داشته باشد به خصوص برای بانوان. کلاس‌های کیک‌بوکسینگ به شما یاد می‌دهد که چطور از مشت ، پا(لگد)، زانو و آرنج‌هایتان استفاده کنید. این تکنیکها به شما یاد می‌دهد که چطور حمله کنید ولی مسئله‌ی مهمتر در دفاع شخصی درک اصول فنیِ فاصله گرفتن از مهاجم و دوری از مبارزه است.

تمرینهای کیک بوکسینگ اکثرا به صورت مبارزه‌ای و دونفره است. بدون این تمرین‌ها و ضربه زدن ها و ضربه خوردن ها  نمی‌توان تکنیک‌ها را به خوبی یاد گرفت.

نوع دیگری از تمرینات کیک‌بوکسینگ نیز وجود دارد که بیشتر به ایروبیک نزدیک است تا به ورزش کیک بوکسینگ. در این تمرینات بیشتر حرکات و ضربات پا و مشت تمرین می‌شود و حریف تمرینی درکار نیست.

درست است که در این نوع تمرینات خشونت و خطر آسیب دیدگی کمتر است ولی یادگیری دفاع شخصی و آمادگی برای شرایط استراس زا با تمرینهای واقعی به دست می‌آید.

سه. اثرات تمرینات هوازی و کیک بوکسینگ

در کلاس‌های کیک بوکسینگ شما عضلاتی را درگیر تمرین می‌کنید که احتمالا خبری از آن ندارید. تمرین‌های هوازی در کیک‌بوکسینگ این خاصیت را دارد که اکثر گروه عضلانی بدن را درگیر کند. این تمرین‌ها منجر به بهبود جریان خون و تنظیم ریتم ضربان قلب می‌شود. نهایتا کیک‌بوکسینگ باعث افزایش قدرت، چربی‌سوزی و انعطاف‌پذیری می‌شود.

چهار. افزایش اعتماد به نفس و قدرت ذهنی

علاوه بر فواید جسمی، یادگیری این ورزش باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود. یادگیری تکنیک‌ها و پیشرفت به شما حس قدرت می‌دهد. آگاهی از توانایی‌ها برای دفاع و واقع‌بینی نسبت به موقعیت‌ها می‌تواند ترس‌های افراد را کم کند.

تمرین کیک بوکسینگ و کاهش استرس
عکس از: mkguk-southampton

پنج. کاهش استرس

فرض کنید که یک روز سخت و پردردسر داشتید؛ رانندگی در ترافیک، درست جلو نرفتن کارها، بی ادبی فردی درمحل کار و …. اگر هر کدام از این اتفاقات استرس شما را زیاد می کند دیگر وقت آن رسیده تا کار را شروع کنید. کیک بوکسینگ یکی از بهترین ورزش هایی است که استرس و تنش های روزانه شما را از بین می برد.

محدودیت‌ها و هشدارهایی دربارهی کیک بوکسینگ
عکس از: pexels
کیک‌بوکسینگ برای همه؟

پیش از شروع کیک‌بوکسینگ حتما بخوانید

  • پیش از اینکه دوره‌های کیک‌بوکسینگ را شروع کنید،  با دکترتان مشورت کنید و اطمینان پیدا کنید که این ورزش به شما آسیبی نمی‌رساند. برای افراد مبتلا به آرتروز(ورم مفاصل)، کمردرد یا مفصل درد و بیماری‌هایی از این جنس، این ورزش زیاد مناسب نیست. در واقع احتمال آسیب دیدن این افراد بیشتر از بقیه است.
  • کیک‌بوکسینگ خیلی سریع شما را درگیر خودش می‌کند و دوست دارید که سریع در آن پیشرفت کنید. اما حواستان باشد که پیشرفت در کیک‌بوکسینگ باید تدریجی باشد. کمی زان می‌برد تا بدن به تمرینات عادت کند و شما نباید این زمان را از خودتان دریغ کنید. در طول تمرین نیز به یاد داشته باشید که مفاصلتان را بیش از اندازه تحت فشار نگذارید. آسیب‌دیدگی مفاصل یکی از رایج‌ترین آسیب‌دیدگی‌ها برای تازه‌کارهاست.
  • با توجه به سرعت و شدت تمرین‌های کیک‌بوکسینگ، پیش از شروع تمرین‌ها باید سعی کنید که استقامت بدنتان را بالا ببرید. ممکن است که در ابتدای کار آن حدی از کالری سوزاندن که دنبالش هستید را به دست نیاورید ولی به مرور این مشکل حل خواهد شد.

به دنبال مربی برای شروع تمرین می‌گردید؟ می‌خواهید به تک‌تک باشگاه‌های محله‌تان سربزنید  و قیمت و زمان برگزاری کلاس‌ها را بپرسید؟ کدام باشگاه در تهران زمانی که شما می‌توانید، کلاس کیک بوکسینگ دارد؟

با ثبت یک درخواست و توضیح کوتاهی از چیزهایی که می‌خواهید در کارین، جواب همه‌ی این سوال‌ها را داشته باشید. مربی‌ها و باشگاه‌ها به شما هزینه و زمان کلاس‌ها را می‌گویند. شما می‌توانید با آن‌ها چت کنید و در کمترین زمان ممکن تمریناتتان را شروع کنید.

مناسب‌ترین متخصصان ورزشی برای شما

برگرفته از: infighting و healthfully

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

۱۷ نکته دفاع شخصی و آموزش دفاع شخصی به همراه چند فیلم آموزشی

 امنیت یکی از قسمت‌های مهم زندگی ماست. امنیت باعث می‌شود که خیالمان راحت باشد و با خیالی آسوده به کارهای روزانه‌ی‌مان برسیم. به همین خاطر دانستن نکات مختلف دفاع شخصی و آموزش دفاع شخصی...