همراه با دو قهرمان: درباره کیک‌بوکسینگ بیشتر بدانیم!

نوشته

رشته کیک بوکسینگ هوادارهای خودش را بین مردم پیدا کرده است با این وجود هنوز به اندازه رشته‌های دیگر مثل تکواندو و کاراته شناخته شده نیست. «حمزه مرادیان» و «حسین دلشاد» دو تن از قهرمانان کشور در رشته ساواته و کیک بوکسینگ، با ما همراه شدند و سوالات ما را درباره این رشته ورزشی پاسخ می‌دهند.

حسین دلشاد، قهرمان مسابقات جهانی کیک بوکسینگ روسیه ۲۰۱۳ و مربی و داور رسمی فدراسیون ورزشهای رزمی جمهوری اسلامی ایران است. حمزه مرادیان،  عضوتیم ملی کیک بوکس و ساواته، دارنده چندین مدال جهانی و آسیایی و مربی درجه ۱ کیک بوکسینگ و مربی درجه ۲ ساواته است. حسین دلشاد و حمزه مرادیان به تازگی عضوی از کارین شدند و در کارین هم فعالیت می‌کنند. 

رشته کیک‌بوکسینگ چه تفاوتی با رشته بوکس دارد؟

حسین دلشاد: در بوکس فقط استفاده از دست مجاز است ولی در کیک‌بوکسینگ از پا هم می‌توانند استفاده کنند. طبیعتا در کیک‌بوکسینگ باید تکنیک‌های بوکس به خوبی اجرا شود و علاوه برا آن تکنیک‌های پا هم اضافه شود. به همین دلیل از بوکس قوی‌تر است.

حمزه مرادیان: بله و همینطور در بوکس حق ضربه زدن به کمر به بالا را دارید ولی در کیک‌بوکسینگ حق ضربه زدن به پا و بالاتنه وجود دارد.

برای کسی که هدفش از ورزش رزمی دفاع شخصی است، کیک‌بوکسینگ توصیه می‌شود؟

ح.د: اول از همه باید هدف را از دفاع شخصی روشن کنیم؛ اگر منظور درگیری خیابانی است که با توجه به درگیر بودن دست و پا در این ورزش، مهارت در کیک‌بوکسینگ برای مبارزات خوب است. با این وجود ورزش‌های دیگری هستند که برای دفاع شخصی کامل‌تر هستند، مثل موی تای (بوکس تایلندی). در این ورزش علاوه بر اینکه  بر روی ضربات دست و پا تمرکز شده، تکنیک‌های گرفتن و زمین زدن نیز وجود دارد.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

از کیک بوکسینگ می‌توان به عنوان یک ورزش هوازی استفاده کرد؟ چه تفاوتی با جنبه رزمی کیک بوکسینگ دارد؟

ح.م: یکی از رشته‌های کیک بوکسینگ موزیکال فرم است و در این رشته همزمان بر روی هوازی، سرعت، استقامت، بدنسازی، هماهنگی عصب عضله، جامپ، تکنیک، نفس را در کار می‌شود. مربی شبیه سازی مسابقه را به شاگرد می‌دهد و این شبیه‌سازی شامل تکرار تکنیک‌ها  همراه با هوازی و بدنسازی لست. ولی در کیک‌بوکسینگ خالی تمرکز مربی بر مبارزه و تفاوت در نحوه اجرا تمرینات تکنیک ،تاکتیک و تمرین با کیسه و میت و مبارزه است و فایتر با شنا ،شکم ، بارفیکس  بدنسازی می‌کند.

در کیک بوکسینگ کدام عضلات بیشتر از همه تقویت می‌شوند؟و چه عضلاتی تحت فشار هستند؟

ح.م: در کیک بوکسینگ همه عضلات درگیر هست به عنوان مثال در زدن ضربات بوکس عضلات سینه و سرشانه در گیر هستند و در جمع کردن و برگشت بوکس عضلات پشت تحت فشار قرار میگیرد و در رقص پا عضلات نگهدارنده مثل ساق پا در گیر میشود ودر ضربات پا عضلات چهارسر و لگن درگیر می‌شوند.

ح.د: بله، همه عضلات بدن تحت فشار هستند و تقویت می‌شوند. به علاوه خالی از لطف نیست که بدانیم، تمام رزمی‌کارها عضلات ناحیه میان‌تنه باید بیشتر از تمامی عضلات بدن تقویت شه. تمام نیروها، نیرو برای هر ضربه‌ای که بخواهیم، از میان‌تنه تامین میشوند. وقتی که مشت می زنیم، نیرو از این ناحیه پخش می‌شود و دستم فقط یک ابزار برای انتقال این نیروست. مشتی که ما می‌زنیم قدرت عضلات دست ما نیست برخلاف تصور خیلی از دوستان بلکه به خاطر قدرت بدن است.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

آسیب دیدگی‌های معمول در این ورزش چیست؟

ح.د:با علم الان می‌شود قبل از وارد شدن به مسابقات حرفه‌ای هیچ آسیب خاصی ندید ولی با این وجود شایع‌ترین آسیب دیدگی‌ها در این ورزش، شکستگی بینی، پارگی لب و کبودی صورت است.

ح.م: چند سال پیش در کمیته ملی المپیک بعد از تحقیق بر روی ۱۰۰ رشته ورزشی، کیک بوکسینگ و ساواته از نظر آسیب پذیری در جایگاه ۱۷ قرار گرفت. افرادی آسیب می‌بینند که لوازم تمرینی کاملی مثل کلاه، لثه، باند، دستکش، ساق و روپایی استفاده نمی‌کنند.

 

برای انتخاب مناسب‌ترین هنر رزمی علاقه و اطلاعات خودتان را معیار قرار دهید. هر کدام از این سبک‌های رزمی ویژگی‌هایی خودشان را دارند و احتمالا انتخاب بهترین چندان معنی نداشته باشد. زمانی که هنر رزمی‌تان را انتخاب کردید، پیدا کردن مربی مناسب یکی از مراحل مهم کار شماست.

در کارین می‌توانید دغدغه پیدا کردن مربی  را به آسانی رفع کنید. با ثبت یک درخواست در کارین می‌توانید هر سوالی که از مربی‌ها دارید بپرسید و شرایطتان، زمان مناسب برای کلاس و محدوده آن را مشخص کنید. مربیان درخواست شما را می‌بینند و اگر شرایطشان با شرایط شما مطابقت داشت به شما پاسخ می‌دهند، هزینه تدریسشان را مشخص می‌کنند. و نهایتا شما می‌توانید با مقایسه و صحبت با هر کدام از این افراد خیلی راحت مربی دلخواهتان را پیدا کنید و آموزش هنر رزمی را شروع کنید.

آموزش هنرهای رزمی

مطالب مرتبط