تا بهار دلنشین: برنامه امسال، حیاط سرسبز

نوشته

پانزدهم اسفند نزدیک است بیشتر از چند روزی تا آغاز رسمی بهار نداریم. با آمدن بهارمی‌توانیم کم‌کم دستی به سروگوشه‌ی حیاط خانه‌مان بکشیم و از سرسبزی و طراوتش انرژی بگیریم. شاید شما هم یه باغچه کوچک در گوشه ی حیاطتتان داشته باشید که هنوز کسی حوصله‌ی این را پیدا نکرده تا از آن یک باغچه زیبا و سرسبز  بسازد و روح دیگری به حیاطتان بدهد. برای امسال می‌توانید به یک حیاط جدید و فضای متفاوت برای ساختمانتان فکر کنید.

در این مقاله می خواهیم چند موضوع که خوب است برای طراحی فضای سبز و محوطه‌سازی حیاط حواسمان به آن باشد را با هم بخوانیم.

چرا باید برای فضای سبز خانه‌ام هزینه کنم؟

یک حیاط زیبا می‌تواند زندگی شما را شاداب‌تر کند. جایی که طراوت و شادابی طبیعت برخوردار است و کودکانتان بعدازظهرها در آن بازی می‌کنند. می‌توانید پس از گذراندن یک روز کاری، در یک محیط شخصی و زیبا به استراحت بپردازید و در کنار خانواده عصر تابستانی خود را بگذرانید. از گیاهانتان نگه‌داری کنید و یک مشغله‌ی «دلپذیر» برای خود ایجاد کنید.

علاوه بر همه‌ی این‌ها یک حیاط سبز و  طراحی‌شده، یا یک آلاچیق و محیط استراحت در حیاط شما می‌تواند ارزش خانه‌ی شما را بیشتر کند. همه یک محیط آرامش‌بخش و طبیعی را دوست دارند، بنابراین سرمایه‌ای که برای فضاسازی خانه خود انجام داده‌اید به صورت ارزشی غیرقابل‌انکار به خانه شما اضافه شده‌است.

داشتن یک باغچه آن هم در شرایط کم‌آبی؟

  بهبود سیستم آبیاری می‌تواند مصرف آب شما را کنترل کند. کاهش و کنترل مصرف آب نقش به سزایی در کاهش هزینه شما دارد و همینطور باعث می‌شود در زمانی که دچار بحران کم‌آبی هستیم؛ با استفاده بهینه از آب، یک محیط دلپذیر برای خود ایجاد کنید. از تیم فضاسازی در مورد سیستم آبیاری ومصرف آب گیاهان بپرسید و نسبت به هزینه نگهداری و آبیاری آگاه باشید(برای مثال چمن نیاز دارد که هر روز آبیاری شود در غیر این صورت زرد خواهد شد؛ آیا لازم است که در شرایطی که می ‌توان گیاهان مقاوم به خشکی پرورش داد حتما در محیط چمن داشت؟).

آیا من به یک طراح فضای سبز نیاز دارم؟

ساختن و ایجاد کردن امری لذت‌بخش است. شاید با خود بگویید که کاشتن چند گیاه که کاری نیست؛ در یک روز جمعه خودم انجام دهم. بله درست است شما می‌توانید با صرف زمان و انرژی گیاهان زیبایی  داشته باشید، اما یک متخصص می‌تواند با اطلاعاتی که دارد در وقت شما صرفه‌جویی کند و بهترین و مناسب‌ترین ایده‌ها را به شما بدهد علاوه بر آن اگر فضای شما علاوه بر گیاه به چیزهای دیگری مانند سنگ‌ها و سازه‌های مختلف، تهیه‌ی همه‌ی این موارد ممکن است که زمان زیادی از شما بگیرد؛ اگر متراژ محیط شما زیاد هم باشد، تلاش تنهایی برای رسیدن به یک محیط منحصر به فرد و زیبا سختتر خواهد شد. به هر صورت می‌توانید با بررسی هزینه‌هایی که برای این کار می‌پردازید و فرصت‌هایی که به دست می‌آورید تصمیم بگیرید که نیاز به یک گروه طراحی منظر یا فضای سبز دارید یا نه.

به سمت کارین و طراحی منظر

خلاقیت و تجربه و دانش یک طراح؟

طراحان با تجربه هیچ فضایی را بی‌استفاده باقی نخواهند گذاشت. برای کوچکترین محیط‌ها هم ایده دارند و کاربری تعریف می‌کنند. طراحان انواع باغ‌های قدیمی و مدرن را می‌شناسند و می‌توانند از فلسفه و فکر طراحی آن‌ها الهام بگیرند.

محوطه‌سازان باید نسبت به محیط شما آگاهی کامل پیدا کنند(برای مثال خاک و جنس آن) آن‌ها حواسشان هست که  گیاهانی که انتخاب می‌کنند زیبا باشند و با محیط شما سازگار باشند. راه‌های حفظ فضای سبزتان را از تغییرات آب‌وهوایی مانند باران‌ و برف‌های ناگهانی یا گرمای غیرمنتظره تابستان می‌دانند و هنگام انتخاب گیاهان حتما به زمانی که در طول هفته برای مراقبت و  نگهداری نیاز دارند توجه می‌کنند؛ تمام تلاششان را می‌کنند تا با انتخاب‌های درست و آگاهی که به شما می‌دهند کاری کنند که فضای سبز شما یک ساله از بین نرود.

تناسب ایده و هزینه؟

رویاپردازی و ایده گرفتن از روی نمونه‌کارهای اینترنتی ساده است. اولویت‌های خود را درنظر بگیرید و با طراح‌ها صحبت کنید، طراحی را انتخاب کنید که دید شما را می‌فهمد و بتواند با درنظر گرفتن بودجه و شرایط مالیِ شما، بهترین را ارائه دهد.

 

برگرفته از:thumbtack.com/blog/landscaper-pays-for-itself/

 

به سمت کارین و طراحی منظر

مطالب مرتبط

article-image
طراحی داخلی

چهارچوبی برای کارد و چنگال: ۱۰ ایده برای طراحی آشپزخانه

لامپ‌های آویزان بالای میزناهار خوری یا شاید هم میزناهارخوری نباید در آشپزخانه باشد . البته که یخچال هم باید در جای بهتری قرار گیرد، احتمالا قرار بود ماشین ظرف شویی جای دیگر باشد؟ …....
article-image
طراحی داخلی

رازهایی برای یک نصبِ بدون نقص کاغذدیواری

می‌خواهید برای خانه‌تان کاغذدیواری جدید بخرید اما هنوز اشتباهات نصاب قبلی جلوی چشمتان است؟ شاید با خوندن «راهنمای نصب کاغذدیواری» یا «نکات نصب کاغذدیواری» به فکر این افتادید که این دفعه خودتان کاغذدیواری را...