نور، پرتو، بارقه: ۹ ایده برای نورپردازی خانه

نوشته

نقل قولی بین دکوراتور‌ها وجود دارد: نور فقط نقش زیبایی در فضای اتاق/خانه ندارد، نورپردازی مناسب کارایی فضا را بهتر می‌کند. نورپردازی مناسب هم قول فضای دلنشین را می‌دهد و هم وعده‌ی کارایی بهتر را می‌دهد. آخرین دفعه چه زمانی بود در تاریکی محض کاری انجام دادیم؟

 .به همین خاطر ایندفعه به ۱۰ نکته در مورد نورپردازی می‌پردازیم . البته یادمان باشد که می‌توانیم در کنار این نکات از افرادی که مجرب‌ترند نیز استفاده کنیم و از نورپرداز‌ها ایده‌ بگیریم.

pinterestعکس از

۱. لایه‌ها

روش‌های بسیاری برای نورپردازی خانه وجود دارد. قسمت‌های مختلف را همزمان به صورت مختلف نورپردازی کنیم، به صورت کلی خانه را نورپردازی کنیم و انواع روش دیگرولی در همه‌ی این روش‌ها باید به سه لایه نورپردازی مهم دقت کنیم.

  • ۱. نورپردازی برای کل محیط اتاق: یا نور محیطی یا نورپردازی کلی یک اتاق، برای این نور‌پردازی به فکر لوستر ، امثال آن و لامپ‌های سقفی باشید. این لامپ‌ها بخوبی می‌‌توانند از پس اینکار بربیایند.
  • ۲. نورپردازی برای کارهای مشخصی: مثلاً کتابخواندن برروی تخت، خرد کردن سبزیجات در آشپزخانه و.. معمولاً در خانه‌ها این مسائل رعایت می‌شود ولی در صورتی که این کار‌ها را به صورت منظم انجام می‌دهید این لامپ‌ها نقش موثری در کارایی شما دارند.
  • ۳. نورپردازی برای دکور: لامپ‌های بالاسر عکس‌های روی دیوار، لامپ‌های زیر کابینت‌های آشپزخانه در بعضی جاهای غیر ضروری و.. همه می‌توانند در زیبایی خانه و فضای  نقش مهمی داشته باشند.
عکس از homedesignexterior

۲. لامپ‌های بالاسر آویزان

این لامپ‌ها هم نقش دکوراسیون و زیبایی را دارند و هم می‌توانند در نورپردازی خانه نقش کارایی داشته باشند. این لامپ‌های میتوا‌نند در جاهای معمول مانند آشپزخانه و یا در جاهای غیر معمول‌تر مانند اتاق خواب قرار گیرند. در هر صورت حضورشان در خانه‌تان فضا را دلنشین‌تر می‌کند.

۳. تنظیم نور

شما می‌توانید با استفاده از کلید‌هایی که نور خانه را تنظیم می‌کنند، تنوعی در نورپردازی معمول خانه‌تان ایجاد کنید. شما می‌توانید نور لوستر اتاق هال را برای زمانی که فرزندانتان مشغول کارند برای اینکار تنظیم کنید.. از طرفی هم در روزهای که با دوستانتان دور هم جمع شدید می‌توانید فضا را با این روش بشاش‌تر کنید.

نورپردازی خانه
عکس از furniturefashion

۴. نورپردازی  سرویس بهداشتی

چه آرایش باشد، چه پیرایش ریش‌تان باشد می‌خواهید تمام صورتتان به خوبی معلوم باشد، سایه‌های اضافی کارتان را سختتر می‌کند و باعث می‌شود به بعضی جزییات دقت نکنید. به همین خاطر برای جلوگیری از این وضعیت می‌توانید لامپ‌هایی را به گونه‌ای قرار دهید که تمام صورتتان به خوبی مشخص باشد. برای اینکار می‌توانید یک لامپ بالای آیینه‌‌تان به همراه دو لامپ دیگر در طرفین آیینه قرار دهید. پیشنهاد می‌شود این لامپ‌ها را با فاصله‌ی ۲۸ اینچ از یکدیگر و با فاصله‌ی ۶۰ اینچ از کف قرار دهید.

عکس از etcartgallery

۵. میز بزرگ؟ به فکر لوستر «پهن‌»‌تر باشد

برای میزهای نهارخوری بزرگ یا میزهایی مستطیل شکل، لوستر‌های پهن‌تر از لوستر‌های معمول‌ مناسبترند

عکس از sndimg

۶. نورهای زیر کابینت

نور‌های زیر کابینت لازمه‌ی اغلب کارهای آشپزی است. زمانی که قصد نصب این لامپ را داشتید، دقت کنید این لامپ‌ها به سمت خارج قرار گیرند (همانند شکل بالا) تا به خوبی قسمت‌های مختلف کارتان را روشن کند.

۷. نورپردازی ورودی خانه

نورپردازی ورودی خانه در نقش سلام و احوال‌پرسی ابتدایی را دارد. یک لوستر کوچک در ورودی خانه هم فضا ر ابرای شما دلنشین‌تر می‌کند و هم به مهمانان یک خوش‌آمد در خورشان می‌دهد.

۸. نقطه‌ی کانونی

همانطور که قبلاْ همه اشاره کردیم، شما می‌توانید برای جلوه‌ دادن به اتاق‌هایتان نقاط کانونی ایجاد کنید. مثلاً در اتاق هال معمولاً تلویزیون نقش نقطه‌ی کانونی را دارد. شما می‌توانید این ایده‌ را در اتاق‌های دیگر نیز پیاده کنید.اتاق‌های مختلف لوستر بگذارید، لامپ‌های آویزان قرار دهید و.. همه را به گونه‌ای که نقطه‌ی توجه اتاق باشد ولی زننده نباشد

عکس از videomaker

۹. یک رنگ بودن لامپ‌ها

در نورپردازی خانه توجه کنید که لامپ‌های مختلف یک رنگ داشته باشند. رنگ‌های مختلف علاوه‌ بر اینکه از جذابیت خانه می‌کاهد، در کارایی شما نیز تاثیر می‌گذارد

برگرفته از : http://www.kichler.com/style-guide/learn-about-lighting/10-simple-tips-to-improve-a-room.aspx

مطالب مرتبط

article-image
طراحی داخلی

چهارچوبی برای کارد و چنگال: ۱۰ ایده برای طراحی آشپزخانه

لامپ‌های آویزان بالای میزناهار خوری یا شاید هم میزناهارخوری نباید در آشپزخانه باشد . البته که یخچال هم باید در جای بهتری قرار گیرد، احتمالا قرار بود ماشین ظرف شویی جای دیگر باشد؟ …....
article-image
آموزش , طراحی داخلی

سرزندگی:‌ ۱۰ گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه و محل کار

گیاهان آپارتمانی در فضای بسته و در محیط کار باعث سرزندگی می‌شود. از تصفیه هوا گرفته تا زیبا‌تر کردن خانه، چند ده فواید مختلف برای گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کار  می‌توانیم متصور...
article-image
طراحی داخلی

ایده‌های طراحی محل کار: چگونه محل کار دوستانه و بهتری داشته باشیم؟

ما می‌خواهیم بیشترین بازدهی را در محل کار داشته باشیم تا هم از این زمان باقی‌مانده به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم و هم اینکه  کارایی بیشتری در این مدت داشته باشیم. از طرفی...