مناسب‌ترین ورزش رزمی برای بانوان چیست؟

نوشته

مدت‌هاست که ورزش‌های رزمی در بین ایرانیان محبوبیت خاصی پیدا کرده‌است. تقریبا از زمانی که بروس‌لی جای خودش را در قلب هر فردی باز می کند، علاقه با یادگیری یک هنر رزمی در فرد بوجود می‌آید. اما این داستان برای خانم‌ها کمی متفاوت‌تر است. به طور عمومی یادگیری یک هنر رزمی برای بانوان جنبه‌های دیگری به جز علاقه هم دارد؛ دفاع از خود در موقعیت‌های خطرناک و آسیب‌ندیدن در تمرین‌ها، تطابق درجه خشونت با روحیه خانم‌ها و غیره. این موضوعات، باعث می‌شود که بانوان به هنرهای رزمی جور دیگری نگاه کنند و مسائل مختلفی را هنگام شروع ورزش در نظر داشته باشند.

در این متن می‌خواهیم که نگاهی به این موضوعات بیندازیم و چند هنر رزمی مرسوم برای بانوان را با هم مرور کنیم.

تفاوت‌های جسمی زنان و تاثیر آن در حرکت‌ها و تکنیک‌ها

ورزشکاران زن به طور معمول (ولی نه همیشه) جثه کوچکتر و استخوان لگن پهن‌تری دارند، تفاوت‌ در استخوان‌بندی در زانو‌ها هم دیده‌می‌شود، زانوهای بانوان به داخل متمایل‌شده( به دلیل همین زاویه در زانو، ریسک ابتلا به آرتروز زانو در زنان بیشتر از مردان است) و ساق پاها انحنای کمتری دارند. از نظر قدرت، حدود ۳۰ درصد قدرت عضلانی زنان نسبت به مردان کمتر است( مخصوصا قدرت‌های مربوط به اندام فوقانی)

بعضی از هنرهای رزمی، به این تفاوت‌ها توجه دارند؛ مثلا وینگ‌چون کاملا برای دفاع سریع یک شخص با جثه کوچک طراحی شده است و یا در آیکیدو استفاده از قدرت حریف مطرح است.

با وجود تفاوت‌های ساختاری زنان و مردان، باید به رشته ورزشی نگاه کرد و دید که در این رشته اکثر آسیب‌دیدگی‌ها برای چه قسمتی از بدن است، یا بیشتر کدام اعضا را درگیر می‌کند. یکی از مسائلی که مطرح می‌کنند این است که آسیب در ورزش‌های رزمی زیاد است و این برای خانم‌ها خوب نیست. اکثر متخصصان این زمینه می‌گویند که اگر به آمار آسیب‌دیدگی‌ها نگاه کنیم در هنرهای رزمی بیشتر آسیب‌دیدگی‌ها از جنس کوفتگی است در صورتی که در ورزش‌های دیگر( حتی در سطوح مقدماتی) آسیب‌های دررفتگی و شکستگی و مشکلات مفصلی بیشتر پیش می‌آید.

انتخاب یک هنر رزمی برای دفاع شخصی بانوان

یک سوال  مهم و تعیین‌کننده در این بخش وجود دارد؛ هدفتان از یادگیری هنر رزمی چیست؟ می‌خواهید بتوانید در یک روز عادی در یک حادثه از خودتان دفاع کنید یا می‌خواهید که به عنوان یک ورزش که هم آمادگی جسمانی را بالا می‌برد و هم توانایی‌ها‌ی رزمی به شما می‌دهد، آن را یاد بگیرید.  بیایید بحث را کمی روشن‌تر کنیم. یادگیری یک هنر رزمی برای دفاع شخصی آیا لزوما شما را از موقعیت‌های خطرناک نجات می‌دهد؟ واقعیت این است که شرایط تمرین و یادگیری با یک موقعیت واقعی خیلی متفاوت است. اکثر مربیان دفاع شخصی نیز به افراد می‌گویند پیش از هر چیزی دوری از موقعیت‌های مستعد خطر لازم است. تا حد امکان باید از درگیری اجتناب کرد زیرا در شرایط واقعی این ناخودآگاه شماست که دست به کار می‌شود. در شرایط واقعی شما بدنتان را گرم نکرده‌اید، منتظر حمله نیستید و غافلگیر می‌شوید، از زور طرف مقابل خبر ندارید و نمی‌دانید که از چه طریقی حمله می‌کند؛ اعتماد به نفس بی‌جا ممکن است که از بلد نبودن هیچ فنی خطرناک‌تر باشد.

بنابراین اینکه مقوله دفاع شخصی برایتان واضح باشد و بعد از آن تصمیم به یادگیری یک هنر رزمی بگیرید خیلی مهم است. برای اینکه بیشتر این مسئله برایتان واضح شود و با اطلاعات دقیق‌تری تصمیم بگیرید بهتر است که پاسخ به این سوالات را برای خودان پیدا کنید:

یک . موقعیت‌های خطرناک متداول در جامعه چیست؟

دو. قانون درباره متجاوز و مدافع چه می‌گوید؟

سه. چه مدت باید دوره‌های دفاع شخصی را بگذرانید تا بتوانید در شرایط غیرایده‌آل از خودتان دفاع کنید؟

چهار. استاد ورزش رزمی رویکرد آموزشی‌اش چیست؟  آیا رویکرد متمرکز بر دفاع شخصی است؟

پنج. سخت ترین حالتی که از آن می‌ترسید در مورد یک حادثه چیست؟

شش. آیا در این هنر رزمی برای دفاع از ابزاری استفاده می‌شود؟

تا اینجا متوجه شدیم که هیچ سبکی به طور کلی بر دیگری برتری ندارد و باید با توجه به ویژگی‌های فردی و جسمی و هدف خودتان و با تحقیق تصمیم بگیرید که کدام ورزش رزمی برای شما انتخاب خوبی است.

حال چند انتخاب متداول بانوان، برای هنرهای‌رزمی را معرفی می‌کنیم.

وینگ چون

وینگ‌چون یکی از هنرهای رزمی است که از کنگ‌فو و ووشو ریشه گرفته است. این روش مبارزه براساس قوانین  ساده  و آناتومی بدن برای حمله و دفاع سریع شکل گرفته است. این سبک رزمی توسط یک خانم پایه‌گذاری شده و براساس آناتومی زنان، تکنیک‌هایش شکل گرفته‌است. در وینگ‌چون واقع‌گرایی در دفاع شخصی مورد اهمیت قرار گرفته و بر همین اساس به هنرجو یاد می‌دهد که چطور به طور غیرارادی در برابر سرعت و نیرو یک حمله واکنش نشان بدهد.

تکواندو

تکواندو به عنوان شناخته‌شده‌ترین ورزش رزمی بین ایرانیان، خاطره خوشی هم برای ورزش حرفه‌ای بانوان با خود دارد. تکواندو یعنی هنر لگد زدن و مشت زدن، تکواندو به خاطر تکنیک‌های پا ، برای دفاع مناسب است. مردان معمولا بالاتنه قوی‌تری دارند . همین عامل باعث می‌شود که دفاع از طریق لگد زدن برای خانم‌ها بهتر باشد.( هرچند باید نکات دیگری که در شرایط مبارزه واقعی رخ می‌دهد را در نظر داشت.)

جوجیتسوی برزیلی

جوجیتسوی برزیلی برای دفاع در مواقعی که فرد مورد حمله بر زمین افتاده مناسب است. جوجیتسو تاکید زیادی برای مبارزات زمینی (غیرایستاده)دارد و همین باعث شده که برای دفاع شخصی بانوان مطرح باشد.

موی تای

در تکنیک‌های موی‌تای از آرنج و زانو و سر استفاده می‌شود. استفاده از آرنج و زانو برای بانوان راحت‌تر از مشت است. مشت زدن برای دفاع کردن نیاز به تمرین و نیروی بیشتری دارد.

آیکیدو

خاستگاه آیکیدو ژاپن است و در جهان به خاطر تمرکزش بر دفاع شخصی معروف است.آیکیدو در ایران به اندازه کاراته و تکواندو شناخته شده نیست. برخلاف سایر هنرهای رزمی که به نیروی زیادی برای پاسخ دادن به ضربه های قوی نیاز دارند، در آیکیدو یاد می‌گیرید که چطور نیروی حریف را هدایت کنید و از آن به نفع خودتان استفاده کنید. در فلسفه آیکیدو، دفاع از حمله پررنگ‌تر است و همین موضوع باعث شده که آیکیدو برای بانوانی که قصد یادگیری تکنیک‌های دفاع شخصی دارند مناسب باشد

کیک بوکسینگ

چند سال پیش فعالیت بانوان در دو رشته کیک بوکس و موی تای برای بانوان ممنوع شد.  در سال ۱۳۹۰ ورزش‌های رینگی( که در ایران این دورشته برای بانوان فعال بودند) به خاطر نامناسب بودن برای بانوان تعطیل شدند. سوالی که وجود دارد این است که این ورزش‌ها واقعا برای بانوان نامناسب است؟ پاسخ به این سوال بستگی به سطح تمرین و هدف هر کس از این دو ورزش دارد. کیک بوکسینگ به طور مستقیم برای دفاع شخصی طراحی نشده ولی به خاطر جنبه‌های دیگری مثل چربی‌سوزی برای بانوان جذاب است.

کلام آخر

برای انتخاب مناسب‌ترین هنر رزمی علاقه و اطلاعات خودتان را معیار قرار دهید. هر کدام از این سبک‌های رزمی ویژگی‌هایی خودشان را دارند و احتمالا انتخاب بهترین چندان معنی نداشته باشد. زمانی که هنر رزمی‌تان را انتخاب کردید، پیدا کردن مربی مناسب یکی از مراحل مهم کار شماست.

در کارین می‌توانید دغدغه پیدا کردن مربی  را به آسانی رفع کنید. با ثبت یک درخواست در کارین می‌توانید هر سوالی که از مربی‌ها دارید بپرسید و شرایطتان، زمان مناسب برای کلاس و محدوده آن را مشخص کنید. مربیان درخواست شما را می‌بینند و اگر شرایطشان با شرایط شما مطابقت داشت به شما پاسخ می‌دهند، هزینه تدریسشان را مشخص می‌کنند. و نهایتا شما می‌توانید با مقایسه و صحبت با هر کدام از این افراد خیلی راحت مربی دلخواهتان را پیدا کنید و آموزش هنر رزمی را شروع کنید.

آموزش هنرهای رزمی

برگرفته:

bookmartialarts.com

livestrong.com

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , سال نو

قسمت دوم: ۱۰ ایده برای عکاسی کودک در بهار

    حال‌وهوای بهار حال‌وهوای زندگی است. تابیدن نور از پشت برگ‌های سبز تازه‌روییده، برگ‌های سبزی که هنوز گرمای تابستان آن‌ها را نسوزانده است، شکوفه‌های صورتی و شاخه‌های تازه، آسمان آبی وسبزه‌زارهای تازه روییده...