موسیقی کودک و داستان‌هایش

نوشته

افزایش آگاهی از فواید یادگیری موسیقی در کودکی یکی از دلایلی است که والدین بیش از گذشته مشتاقند که فرزندانشان از  کودکی یادگیری موسیقی را شروع کنند .

در این نوشته مروری خواهیم داشت بر نکاتی که برای موسیقی کودک  خوب است  در خاطر داشته باشیم.

چرا موسیقی برای «کودک»؟

برای یادگیری موسیقی در سنین پایین فواید زیادی ذکر می‌شود مثل افزایش ضریب هوشی، اعتماد به نفس و خلاقیت. هر ازچندگاهی نتایج تحقیقات هم این فرضیات را تایید می‌کنند. امروزه یادگیری موسیقی برای درمان بعضی اختلالات مانند بیش‌فعالی نیز توصیه می شود. درکنار همه‌ی این خوبی‌ها ایجاد فرصت یک تجربه موسیقیایی در کودکی برای فرزندتان می‌تواند مشوق اصلی شما برای قرار دادن یک کلاس موسیقی در برنامه کودکتان باشد. مهارت‌های اولیه‌ای که فرد در کودکی می‌آموزد می‌تواند باعث راحت‌تر یادگرفتن آن مهارت در سال‌های بعد شود.به‌علاوه یک تجربه خوب و دوست‌داشتنی می‌تواند باعث ایجاد علاقه‌ی واقعی شود.بنابراین نباید انتظار تمرین جدی و خسته‌کننده و یا شروع یک ساز واقعی و سخت داشت.

اغلب آموزشگاه‌ها با توجه به این مسئله دوره‌های موسیقی کودکشان شامل آشنایی با ریتم و نت و انواع صداها  و سازهاست و هدفشان آشنایی با موسیقی و علاقه‌مند کردن کودک به موسیقی است. دوره‌های کودکان به ارف معروفند اما آموزشگاه‌هایی که کاملا به متد ارف عمل کنند خیلی کم هستند. تعدادی از آموزشگاه‌ها معتقدند که باید با یک ساز واقعی کودک را با موسیقی آشنا کرد ؛مثلا ساز تنبک که نسبتا برای کودکان مناسب‌تر است را با کار می‌کنند.

مختصری درباره دوره‌های موسیقی کودک

چگونه کلاس‌های موسیقی کودک هم به صورت خصوصی و هم به صورت گروهی برگزار می‌شود. دوره‌های گروهی ارف به طور معمول دو سال طول می‌کشد. طول دوره‌های خصوصی هم به تشخیص استاد و پیشرفت هنرجو بستگی دارد ولی معمولا کوتاه‌تر از دوره‌های گروهی است. کلاس‌های گروهی در این سن باعث می‌شود کودک شما با دیدن همسن‌وسالان خود علاقه بیشتری به ادامه و یادگیری دوره نشان دهد.مربی‌ها تلاش می‌کنند تا با ایجاد فضای شاداب ،سرزنده و خلاقانه‌ای از بی‌حوصله و دلزده شدن کودک جلوگیری کنند. دلزدگی از موسیقی در این سن ممکن است به سختی در سنین بزرگسالی از بین برود در نتیجه همیشه باید از وضعیت کودکتان آگاه باشید با او درباره‌ی موسیقی و کلاس‌هایی که می‌رود صحبت کنید. تا اگر مشکلی کودکتان را آزار می‌دهد سریع متوجه آن شوید و برطرفش کنید. سعی کنید کودک موسیقی را اجباری از سمت شما نبیند.

پیدا کردن آموزشگاه و استاد  مرحله‌ی سخت کار است.معمولا وسواس زیادی خرج انتخاب آموزشگاه موسیقی فرزندان می‌شود. محیط مناسب در ترغیب فرزندشان برای یادگیری بیشتر تاثیر بسزایی دارد.  خانواده‌ها نیز با پرس و جو و استفاده از تجربیات دوستان و آشنایان با آموزشگاه مناسب کودکان را آشنا می‌شدند ولی همیشه این روش پاسخگو نبوده. مشکلاتی مثل تفاوت منطقه زندگی و دوری آموزشگاه‌های پیشنهادی یا تفاوت بودجه‌ای که خانواده‌ها هزینه می‌کنند، این روش را به بن بست می‌رساند. کارین در دسته آموزش کودک  این راه‌حل را می‌دهد که با صرف زمانی کم‌تر ویژگی‌هایی که از آموزشگاه فرزندشان می‌خواهند را مشخص کنند و گزینه‌های موجود و متناسب را مشاهده کنند و راحت تر از قبل آن‌ها را بررسی کنند.

مطالب مرتبط

article-image
موسیقی

برای نوای خوش: ۵ نکته که باید قبل از شروع آموزش ویولن بدانید

 چهار فصل ویوالدی، قطعه‌های باخ یا شاید سونات برامز، شاید هم علاقه‌ی‌تان بیشتر سمت قطعات ایرانی باشد؟ اگر صدای ساز ویولن برای شما خوشآیند است یا صرفا علاقه دارید که این ساز را در...
article-image
موسیقی

۴ پرسش پیش از شروع یادگیری پیانو در بزرگسالی

 یادگیری یک هنر در بزرگسالی، در اوج مشغله می‌تواند آغاز یک تغییر در روزمرگی زندگی شما باشد. تصمیم به نواختن ساز می‌تواند اثرات مثبتی در زندگی افراد بگذارد.برخی به خاطر دغدغه‌ها و روزمرگی‌ها یادگیری...
۳ نظر
 1. رضایی
  Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/html/blog/wp-includes/formatting.php on line 3237
  49 سال ago

  مطلب عالی بود تشکر

 2. محسن
  Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/html/blog/wp-includes/formatting.php on line 3237
  49 سال ago

  تشکر بابت انتشار مطالب خوب

 3. حمید
  Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/html/blog/wp-includes/formatting.php on line 3237
  49 سال ago

  مطالب موجود در بلاگ عالیه

Leave a Comment

Your email address will not be published.