ایده نوآورانه که با آن‌ها می‌توانید بهترین مدرس باشید.

نوشته

توجه دانش آموزان و قرار دادن مطالب و ایده ها به گونه ای که مدت ها پس از خروج از فضای درس با آنها باقی بماند، بزرگترین چالشی که هر معلم با آن مواجه است. همه ما  در زندگیمان به گونه ای معلمی را تجربه میکنیم. یاد دادن مطالب به فرزندمان،دوستمان یا حتی یک همکار همه نمونه هایی از معلمی است. پس یادگیری بهترین روش های تدریس برای همه ما نه تنها مفید بلکه لازم است.  بدین منظور، مفاهیم کلاس درس باید دوباره تعریف شده و ایده های نوآورانه ای که روش های تدریس را موثرتر می کنند، اجرا شوند.

در همین راستا به برخی از ایده های نوآورانه ای که به معلمان کمک می کند تا روش های تدریس خود را بازتولید و کلاس هایشان را جالب ترکنند اشاره می کنیم.

۱. تدریس خلاقانه

از ابزارهای خلاقانه  که خلاقیت را تحریک می کند، استفاده کنید. شامل بازی های شاد و یا تمرینات بصری که ذهن جوان را تحریک و علاقه او را جذب می نماید. این یک روش زمان سنجی برای شناسایی توانایی های خلاقانه دانش آموزان جوان و تشویق به مشارکت های خلاقانه است. جنبه های خلاقیت را در همه موضاعات تدریس خود قرار دهید، ریاضیات، علم و یا تاریخ  به راه هایی برای پرورش ایده های خلاقانه آن ها فکر کنید. ایده های مختلف را تشویق کنید، به آن ها آزادی دهید تا به تولید ایده های جدید بپردازند.

۲. ابزارهای صوتی و تصویری

مطالب صوتی و تصویری را با جلسات خود ترکیب کنید. کتاب های درسی را با مدل سازی، مستند ، فیلم و مواد تصویری تکمیل کنید. از اینفوگرافیک و یا نقشه ذهن که در واقع نقشه ایست از آن چه در ذهن شما می گذرد استفاده کنید  که باعث رشد تخیل آن ها می شود. این روش ها نه تنها توانایی آنها برای گوش دادن را توسعه می دهد، بلکه به آنها کمک می کند که مفاهیم را بهتر درک کنند. به عنوان مثال، شما می توانید  از بحث های تاریخی پیرامون موضوع استفاده کنید یا ضبط سخنرانی های عمومی را پخش کنید. بسیاری برنامه های هوشمند برای کودکان پیش دبستانی وجود دارد که می توانید آنها را برای ایجاد نمایش اسلاید و یا نمایش های بسیار عالی استفاده کنید.

۳. آموزش منطبق بر”جهان واقعی”

درس های خود را به یادگیری دنیای واقعی پیوند دهید. تجسم تجربیات دنیای واقعی در کنار درس های شما، لحظات تدریس را تازه تر کرده و یادگیری را به طور چشمگیری افزایش می دهد. ارتباط و نشان دادن از طریق شرایط واقعی زندگی، مطالب را آسان و شرایط را برای یادگیری فراهم می کند. اشما می توانید از برنامه های هوشمند(اپلیکیشن)استفاده کنید تا این جلسات را جذاب تر کنید.

۴. طوفان فکری

زمانی برای جلسات طوفان فکری در کلاس های خود قرار دهید. این جلسات یک راه عالی برای شناخت خلاقیت هاست. هنگامی که مغزهای متعددی را با متمرکز بر یک ایده ی ساده می کنید، مطمئنا ایده های فراوانی خواهید یافت و همه را در بحث قرار می دهید  این جلسات یک پلت فرم عالی برای دانش آموزان است تا افکار خود را بدون نیاز به نگرانی در مورد درست یا غلط بودن آن بیان کنند . قبل از شروع، قوانین را تنظیم کنید و نوع طوفان فکری را مشخص نمایید.

۵. درس هایی خارج از کلاس

بعضی از درسها بهتر است خارج از کلاس درس آموخته شوند. سازماندهی سفرهای حوزه ای که مربوط به درس هستند یا یا پیاده روی در خارج از کلاس فرصتی برای آموزش جنبه های دیگر است.. نقش بازی برای دانش آموزان تقریبا هر گروه سنی مؤثر است. شما حتی می توانید از این روش برای آموزش پیش دبستانی استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که شما آن را به اندازه کافی ساده نگه دارید تا فاصله توجه آن ها به خود را محدود کنید.

۶. روز بازی

آموزش از طریق بازی نقش مهمی است که شاگردان را از منطقه راحتی خود خارج می کند و مهارت های فردی آن ها را توسعه می دهد. این روش مفید است، به خصوص هنگامی که شما ادبیات، تاریخ و رویدادهای فعلی را آموزش می دهید. رویکرد بازی نقش دانش آموزان را در درک اینکه چگونه مطالب آموزشی مرتبط با کارهای روزمره او است، کمک خواهد کرد.

۷. آموزش داستانی

رودیارد کیپلینگ به درستی گفت: “اگر مطالب به شکل داستانها تدریس شوند، هرگز فراموش نخواهد شد.” داستان یک روش عالی برای آموزش هر موضوعی است که نیاز به یادگیری یا تجسم ایده ها داردشما همچنین می توانید استفاده از داستان ها را به عنوان یک شکل از ارتباطات تشویق کنید و دانش آموزان با استفاده از تخیل خود داستان خود را در یک چهارچوب بسازند و باهم ترکیب نمایند.

 

۸. شبیه سازی محیط کلاس درس

محیط کلاس درس که به خوبی تزئین شده، سرگرم کننده و جذاب است، باعث تحریک ذهن دانش آموز و کمک به فکر کردن و یادگیری بهتر او خواهد شد. انتظار میرود کودکان و به خصوص جوانان تمام روز در آنجا نشسته و یاد بگیرند. چنین محیط خلاق و تحریک کننده به آنها کمک خواهد کرد که کشف کنند و آنها را تشویق به یادگیری می کند. محیطی که ب کودکان تأثیر می گذارد، برای معلم نیز مفید است.  مدارس مرتبط با مرحله پایه سالهای اولیه (EYFS) به این واقعیت اطمینان میدهند که محیط یادگیری نقش مهمی در یادگیری و توسعه دارد.

۹. پذیرای ایده های جدید باشیم

یک نگرش متن بازمی تواند به نوآوری روش های جدید تدریس کمک کند. اگرچه که همه ما به روش متن باز یا آزادنه تدریس می کنیم ،اما گاهی اوقات اکثر ما نشان می دهیم که رویکرد ما بی اعتنایی به ایده های جدید است. اگر شما یک معلم هستید هرگز این کار را انجام ندهید، همیشه سعی کنید ایده های جدید را بپذیرید، حتی اگر در ابتدا عجیب و غریببه نظر می رسند.

۱۰. تعطیلات برای خودتان

گاهی اوقات، حجم کاری حیرت انگیز ممکن است بر تعامل شما در تدریس تأثیر بگذارد. اگر برای شما رخ داد ، طبیعی می توانید برای چند ساعت به تعطیلات بروید و در فعالیت های دیگری که علاقه مند هستید شرکت کنید. این کار شما را جوان سازی می کند و می توانید با اشتیاق و علاقه بیشتر به کار خود بازگردید.

۱۱.  گروهی کار کنید

همانطور که همه می دانند، نتیجه نهایی تلاش های مشترک همیشه بی حد و حصر است. زمان کافی برای صرف وقت با همکاران خود را داشته باشید. از آنها بخواهید تا نظرات خود را در مورد بهبود روش های تدریس به اشتراک بگذارند، خواهید دید که بسیاری از آنها از استراتژی های جالبی استفاده می نمایند.

۱۲. از معما استفاده کنید

یادگیری جالب است که در آن پازل  و معما بخشی از آموزش باشد. پازل ها کمک می کنند تا دانش آموزان خلاقانه فکر کنند و با چالش مواجه شوند.

۱۳.  تشکیل یک باشگاه یا گروه خارج از فضای تدریس

درباره شروع یک باشگاه یا گروه بعد از تدریس فکر کرده اید؟ به عنوان یک معلم، ممکن است زمان کافی برای کار بر روی موضوعات جالبی که در آن پرشور هستید را نداشته باشید. شما می توانید نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از دیگران یاد بگیرید.

۱۴. از کتاب هایی که درباره بهبود شیوه تدریس هستند استفاده کنید.

برای اینکه یک معلم خلاق باشید، باید تحقیقات خود را درباره ایده ها و تکنیک های خلاقانه انجام دهید. کتابهای زیادی درباره خلاقیت وجود دارد. بعضی از بهترین آن ها را انتخاب کنید و شروع به یادگیری کنید، بسیار برای پیشرفت حرفه ای شما مفید خواهد بود.

۱۵. عاشق کاری که انجام می دهید باشید

تنها زمانی می توانید کاری را به بهترین شکل انجام دهید که عاشقش باشید. هنگامی که شما تحت فشار قرار نگرفته اید خلاق تر و الهام بخش تر خواهد بود. دوست داشتن کار شما را آرام می کند و به شما فرصت می دهد تا ایده های جدید را آزمایش کنید.

۱۶. معرفی به روش داستانی

تابه حال فکر کرده اید که چرا فیلم ها را با علاقه زیاد تماشا می کنید؟ دوست دارید فیلم ها را تماشا کنید زیرا همیشه یک داستان جالب وجود دارد که شما را درگیر خود می کند. به همین منوال درس ها زمانی جذاب می شوند  که شما آن ها را مانند یک داستان معرفی کنید. اگر خلاق باشید حتی درس های ریاضی را می توانید به داستان های جالبی مرتبط کنید.
اداره دانش و توسعه انسانی (KHDA) با تأکید بر اقدامات برای بهبود کیفیت آموزش و یادگیری، مطمئن هستند که با این ایده های ابتکاری روش های تدریس موثرتر واقع می شوند .

مطالب مرتبط

article-image
آموزش , گفت‌وگو

همراه با دو قهرمان: درباره کیک‌بوکسینگ بیشتر بدانیم!

رشته کیک بوکسینگ هوادارهای خودش را بین مردم پیدا کرده است با این وجود هنوز به اندازه رشته‌های دیگر مثل تکواندو و کاراته شناخته شده نیست. «حمزه مرادیان» و «حسین دلشاد» دو تن از...
article-image
آموزش

آبرنگ، آکریلیک یا رنگ روغن، کدام رنگ را برای نقاشی‌هایتان انتخاب می‌کنید؟

هر رنگی بافت و حس و حال مخصوص به خودش را دارد. برای کسانی که می‌خواهند نقاشی کشیدن با رنگ‌ها را شروع کند، یکی از جذاب‌ترین تصمیم‌ها، انتخاب رنگ و ابزار مورد نظرشون است....