۵ راهکار که پیش از تصمیم‌گیری برای سال نو باید بدانید!

نوشته

سال جدید با خودش تصمیم‌های جدید و گاهی بزرگ می‌آورد. قبل از تمام شدن سال تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کارهای عقب‌افتاده را با خود به سال جدید نبریم تا شروعی تازه برای رسیدن به خواسته‌هایمان داشته باشیم.

یکی از این تصمیم‌ها می ‌تواند تغییر سبک زندگی باشد. «از امسال هفته‌ای دو روز باشگاه می‌رم»، «امسال تو رژیم غذاییم، غذاهای سالم وارد می‌کنم»، « امسال می‌خوام برنامه بذارم لاغر کنم» و قول‌وقرارهایی از این جنس، برای همه ما آشناست. این اهداف زیبا معمولا عمر زیادی نمی‌کنند و با شروع دوباره روزمرگی از یاد می‌روند.

در این مقاله یاد می‌گیریم که چطور به قرارهای جدیدمان پایبند باشیم.‎

 واقع بینانه هدفتان را مشخص کنید!

اگر هدف شما به طور کل «سالم‌تر زندگی کردن» است، نیاز دارید که هدفتان را دقیق‌تر تعریف کنید. شما باید بر اساس هدفگذاری‌تان بتوانید کارهای لازم را به طور دقیق مشخص کنید. اگر هدف، مبهم و بیش از اندازه وسیع باشد، باید زمان زیادی را برای ایجاد عادت‌های جدید صرف کرد. این مسئله در اکثر عادت‌هایی که برای سالم زیستن وجود دارد، صادق است.

 از خودتان بپرسید که منظورتان از سالم زیستن، کاهش وزن است؟ یا تنظیم ساعت استراحت؟ یا بیشتر ورزش کردن؟ یا داشتن یک رژیم غذایی سالم؟

به سمت کارین و مشاوره تغذیه

با یک هدف کوچک و مشخص شروع کنید، پس از آن – شاید حتی بعد از چندین ماه – شما می‌توانید به هدف خود اهداف دیگری اضافه کنید و کم کم به هدف بزرگ خود برسید.

هنگامی که هدف خود را انتخاب کردید، شروع کنید درمورد اقدامات لازم فکر کنید. چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید و چه کارهایی را نمی‌توانید، چه چیزهایی می‌تواند شما را کنترل می‌کند؟

از همه‌ی این‌ها مهم‌تر این است که هدف را واقع‌بینانه تعیین کنید. یک دلیل رایج برای اینکه هیچوقت به قول و قرارهای اول سال نمی‌رسیم این است که  اهداف واقع‌بینانه انتخاب نمی‌شوند.

برنامه زمانی‌تان را مشخص کنید!

یکی از مهم‌ترین اقدامات لازم ایجاد زمان لازم برای تمرین کردن یا تهیه‌ی غذای سالم یا انجام هر کاری که شما را به هدفتان نزدیک ‌می‌کند است. از خودتان بپرسید که چه زمان‌ی می‌توانم برای انجام این کار فرصت پیدا کنم و سپس آن را در تقویم خود مشخص کنید. یک برنامه مشخص برای روز و ساعت انجام کار داشته باشید. اگر باشگاهی که انتخاب کردید یک ساعت فاصله زمانی داشته باشد آیا واقعا می‌توانید سه بار در هفته به این باشگاه بروید؟

قبل از نهایی کردن برنامه‌تان حتما یک‌بار آن را آزمایش کنید، قبل از سال نو معمولا ترافیک کاری بالاست و احتمالا نمی‌توانید برنامه جدیدتان را امتحان کنید، اما حتما به یاد داشته باشید که در اولین فرصت این تست را انجام دهید تا موانع اجرایی شدن برنامه‌تان را بفهمید.

ورزش صبحگاهی

سبک زندگی جدید، آدم‌های جدید!

یکی از مشکلاتی که در اغلب مطرح می‌شود این است که با صرف زمان برای کارهایی که برای رسیدن به اهداف جدید -عادت‌های سالم زیستن- ممکن است که نتوانیم مانند سابق با اطرافیانمان باشیم. (به عبارت دیگر اکثر مردم این عادات را ضروری نمی‌بینند و وقتشان را صرف چیزهای دیگری می کنند.) شاید ما زمان یک سری از تفریحات و «باجمع بودن» را از دست بدهید، اما سعی کنید که جمعی را انتخاب کنید و به ورزش کردن با آن‌ها حس تعلق داشته باشید.

برای مثال گروهی دویدن یا دوچرخه‌سواری کردن حس تعلق به جمع ایجاد کند. سعی کنید که جمعی را پیدا کنید که از ورزش کردن و گذراندن زمان با آن‌ها خوشحال باشید.

با این کار شما با گروهی جدید از مردم در ارتباط خواهید بود که به شیوه شما زندگی می کنند.

انگیزه شما چیست؟

برای ایجاد یک عادت، باید عامل ایجاد انگیزه‌ی خود را کشف کنید. ایجاد انگیزه در هر فرد متفاوت است؛ برای بعضی دنبال کردن مسیر پیشرفت  کمک می‌کند، برای بعضی حضور در اجتماعی جدید و ارتباط با افراد، برای برخی هم همان حس خوب پس از انجام کارهاست.

قبل از شروع برنامه بفهمید که چه چیزی انگیزه شما را تقویت می‌کند. هنگامی که روند پیشرفت سخت و سخت‌تر می‌شود به این انگیزه نیاز دارید.

برای بعضی، داشتن یک مربی شخصی که بتواند برنامه‌ای در حد توان فرد مشخص کند یک مشوق است. انجام دادن و رسیدن به برنامه برای فرد حس مسئولیت می‌آورد و در زمان‌های سخت عمل کردن به آن برنامه برای فرد یک امرِ مهم می‌شود. برای برخی گروهی ورزش کردن یا موسیقی‌ای که با آن ورزش می‌کند باشد. در کل باید از آنچه انجام می‌دهید، لذت ببرید!

به سمت کارین و گروه آموزش

برای بعضی استفاده از وسایل و یا تکنولوژی جدید، انگیزه جدید ایجاد می‌کند. قبل از خرید یا استفاده از اپ‌ها و وسایل جدید مطمئن شوید که آیا واقعا آن‌ها عوامل ایجاد انگیزه شما هستند؟

انتخاب برنامه جایگزین !

فرض کنید هدف شما داشتن یک رژیم غذایی سالم است، اگر نتوانید متناسب با آن آشپزی کنید و برنامه‌تان را عملی کنید؛ چه کار می‌کنید؟ برنامه جایگزین شما چیست؟

اول از همه بدانید که شما تنها نیستید و زمانی که از برنامه‌تان خارج می‌شوید ناامید نشوید. دوم از خودتان بپرسید که برنامه جایگزین من چیست؟

غلات مغذی می‌تواند راهکار جایگزین برای ادامه مسیر باشد.

صبر نکنید که برنامه‌تان از بین برود؛ از همین الان برنامه جایگزین خود را بدانید.   چه اتفاقی می‌افتد اگر برنامه غذاییتان آماده شود؟ چه چیزهایی باعث می‌شود که برنامه اجرا نشود؟ چه اتفاقی میافتد اگر هیچ یک از برنامه‌هایتان اجرا نشود؟

اجازه ندهید که لغزش‌ها به کل شما را از مسیر خارج کند به جای آن به دنبال راه‌های جایگزین باشید؛ از چه راه‌هایی می‌توانید غذاها را تهیه کنید؟ یا چطور می‌توانید تمرین‌ها را سبک کنید و پس از مدتی تمرین‌های از دست رفته را جبران کنید؟

حتما به یاد داشته باشید که موقعی که به برنامه جایگزین فکر می‌کنید نسبت به شرایط ممکن آگاه باشید و کمی هم آسان بگیرید. در تفکرات منفی غرق نشوید ؛ اکثر مردم دوست دارند که خودشان را با بهترین فرد در اطرافشان مقایسه کنند، خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و از عملکردتان ناامید نشوید.

مقایسه ممنوع!
خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

به یاد داشته باشید که حس امید و اعتماد به نفس است که افراد را تغییر می‌دهد.

برگرفته از :  washingtonpost.com ‌

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

زبان شرق و غرب برلین: ۱۰ نکته‌ در مورد آموزش آلمانی

زبان آلمانی، زبان سرزمینی که مردمانشان از نظم حرف می‌زنند،‌ چندین جنگ تمام عیار جشیده،  با خودش فلاسفه‌، هنرمندان، دانشمندان و…  مطرح زیادی به جای گذاشته است و به چگالی زیاد «ش» و«چ»  و...