قسمت اول:‌ نگاتیو منقضی یا ۱۰ نکته در مورد عکاسی

نوشته

ثبت هر آنچه که به آن معنی می‌دهیم. یادبود خاطراتی که با چندی از عزیزان در این روز‌های سرد در کنار هم می‌گذرانیم. یادداشتی که به قولی «هزاران کلمه» با خودش به همراه دارد. چاپ کردن در نقش یادگاری‌ای که در آینده آنرا مرور می‌کنیم.

عکاسی، از هر جنسش – چه عکاسی با دوربین‌های آنالوگ و چاپ فیلم‌هایش و مدت‌ها بی‌خبر ماندن از نتیجه‌ی عکس چه انواع دوربین‌های دیجیتال – همگی لذات زیادی همراه خودشان  دارند. تصویری از دنیای واقعی با طمعی که ما به آن می‌دهیم.

ولی مانند هر مهارت دیگری،‌ برای رسیدن به ایده‌آل‌هایمان محکوم به تعهد هستیم و در این راستا از هر آنچه که می‌تواند به ما کمک کند باید بهره ببریم.

 به همین‌ خاطر چندنامه‌ی «قاچ و برش» دیگری باز کردیم که به مهارت عکاسی می‌پردازد.  در هر قسمت به نکات مهمی که شاید از دستمان در برود می‌پردازیم، از صحبت‌های افرادی که در این عرصه سال‌ها تجربه کسب کرده‌اند بهره می‌بریم، در بعضی قسمت‌ها از نظرات متخصصین کارین استفاده می‌کنیم و سعی می‌کنیم در کنار یکدیگر قدم به قدم با تار و پود این دنیا بیشتر آشنا شویم.

به سمت کارین و صفحه‌ی مربوط به عکاسی

به طور خلاصه اگر به عکاسی علاقمندید و دوست دارید بیشتر در این زمینه یاد بگیرید، به خواندن ادامه دهید  و یادتان باشد همواره بهترین دوربین همان دوربینی است که در دسترس شماست.

عکس از lioncubschool

۱. از قانون یک سوم استفاده کنید

این قانون در نقاشی و عکاسی استفاده می‌شود و با آن می‌توانید عکس‌های چشمگیری بگیرید.

برای استفاده از این قانون همانند عکس بالا چهار خط در نظر بگیرید. دو خط افقی و دو خط عمودی که باعث تشکیل ۹ مربع  هم اندازه می‌شود. قرار گرفتن نقطه‌ی کانونی عکس در وسط‌ به شما عکس‌های مناسبی می‌دهد ولی  در بعضی از مواقع با قرار دادن نقطه‌ی کانونی عکس‌تان برروی محل تلاقی این نقاط می‌توانید عکس‌های بهتری بگیرید.

وقتی که از قانون یک سوم استفاده می‌کنید، چشم مخاطب وادار می‌شود که تمام فریم عکس را نگاه کند و به همین خاطر عکس‌هایی که از این قانون بهره می‌برند بعضاً‌جالب‌تر بنظر می‌رسند.

نکات مهم دیگری برای آشنا شدن با قوانین ترکیب بندی وجود دارد که می‌تواند آن‌ها در پس ذهنتان قرار دهید.

عکس از adorama

۲. روشی برای جلوگیری از لزرش دوربین

  لرزش دوربین بلای همیشگی هر عکاسی با هر مهارتی است و  در اینجا قصد معرفی چندین راه برای جلوگیری از این اتفاق را داریم.

در ابتدا باید یادبگیریم که چگونه دوربین را به درستی در دستمان بگیریم. یک دستتان را برروی لنز قرار دهید و دست دیگر را برروی بدنه به گونه‌ای قرار دهید که دوربین به بدنتان نزدیک باشد.

سپس در مواقعی که بدون پایه عکس می‌گیرید از سرعت شاتری استفاده کنید که برای فاصله‌ی کانونی شما مناسب باشد. اگر سرعت شاترتان به اندازه کافی سریع نباشد،، هر حرکت ناموجهی باعث ایجاد تاری در عکس‌هایتان می‌شود.

به عنوان یک قانون سرانگشتی سرعت شاترتان را مقداری قرار دهید که از فاصله‌ی کانونی بیشتر باشد.

 

۱/ فاصله‌ی کانونی ( در مقیاس میلی‌متر)  = حداقل سرعت شاتر (در ثانیه)

 

برای مثال برای یک لنز ۱۰۰ میلی‌متری سرعت شاترتان نباید کمتر از ۱/۱۰۰ ثانیه نباشد.

 

عکس از messersmith

۳. از مثلث میزان نوردهی استفاده کنید

برای گرفتن مناسب‌ترین عکس‌ها باید از مثلث نوردهی استفاده کنید:‌ ISO، سرعت شاتر و میزان باز بودن دهانه‌ی دوربین

همچنین باید با روابط این سه بیشتر آشنا بشوید تا همواره با تغییر دادن دوتا از این سه عناصر به عکس دلخواه‌تان برسید. استفاده از تنظمیات اتوماتیک به طور معمول کار شما را راه می‌اندازد ولی از طرفی هم دستتان بسته می‌شود و محدود به روندی می‌شوید که دوربین‌تان انتخاب می‌کند. آنگاه شما دیگر به دوربین‌تان دستور نمی دهید که «این زیباست و عکس‌م‌ باید اینگونه باشد» بلکه دوربین خودش تصمیم می‌گیرد چه صورتی مناسب‌تر است.

می‌توانید از مدهای ‌«اولیت با دهانه‌ی دوربین» یا «اولیت با سرعت شاتر دوربین‌» استفاده کنید و یا در حالتی کلی‌تر از حالت کاملاً دستی بهره ببرید.

عکس از youtube

۴. از فیلتر پولاریزه استفاده کنید

 اگر قصد خرید تنها یک فیلتر را دارید،‌  فیتر پولاریزه بخرید.

از بین انواع و اقسام مدل‌های مختلف لنز‌های پولاریزه، از مدل دایروی استفاده کنید. این باعث می‌شود که دوربین‌تان از ‌TTL  استفاده کند و راحتتر بتوانید به طور اتوماتیک نوردهی تنظیم کنید.

این فیلتر بازتاب‌ها را مثل بازتاب نور از آب و شیشه را حذف می‌کند، رنگ‌های ‌آسمان را بهتر نمایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند که عکس‌تان جذاب‌تر بنظر برسد. علاوه بر این،‌ فیلتر باعث محافظت از لنز شما می‌شود.

عکس از oneoceanexpeditions

۵. عمق ایجاد کنید

وقتی از مناظر عکس می‌گیرید «عمق» ایجاد کنید. بگونه‌ای عکس بگیرید که انگار خود ناظر در آن صحنه حضور دارد.

از یک لنز با زاویه دید زیاد استفاده کنید تا یک حالت پانوراما بوجود آید.  در ضمن از دهانه‌ی f/16 یا کمتر استفاده کنید تا اشیای دور ونزدیک هر دو تیز بنظر بیاییند.

از یک سه پایه استفاده کنید چون دهانه‌ی کوچکتر به نوردهی بیشتری لازم دارد و در نتیجه باید سرعت شاتر را کمتر کنید که  ممکن است باعث ایجاد لرزش شود.

عکس از theredlist

۶. از پس زمینه‌های ساده استفاده کنید

 چه چیزی برای شما بیشتر از همه اهمیت دارد؟  نگذارید پررنگ بودن این موضوع در میان پس زمینه‌‌‌ی‌تان گم شود.

در صورت امکان از پس زمینه‌ی ساده استفاده کنید – رنگ‌های ساده و معمول،‌ نقش‌های ساده و .. – شما می‌خواهید که چشم‌ مخاطب جذب موضوع اصلی عکس یا همان نقطه‌ی کانونی که مشخص می‌کنید بشود. به همین خاطر هر چه پس‌زمینه‌ی‌تان ساده باشد،‌ نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید.

این مسئله زمانی که مدل در وسط عکس قرار نمی‌گیرد،‌ پررنگ‌تر می‌شود.

عکس از ۱۹۲۰x1080hdwallpapers

۷. در محیط‌های بسته از فلش استفاده نکنید

فلش دوربین در محیط‌های بسته طبیعی بودن سوبژه را از بین می‌برد. ولی حال چگونه با محدود بودن میزان  نوردهی‌مان یک عکس مناسب در محیط‌های بسته بگیریم؟

در وهله‌ی اول ISO را بالا ببرید.  سپس دهانه دوربین تا حداکثر مقدار ممکن افزایش دهید،‌ در این صورت بیشترین مقدار نور ممکن وارد دوربین می‌شود و حساسیت دوربین هم در بالاترین حالت ممکن قرار می‌گیرد.

هر چقدر دهانه را بازتر بگذارید حالت تار بودن پس زمینه بیشتر مشهود می‌شود و یک حالت دلنشینی به عکس می‌دهد.

اگر در وضعیتی قرار گرفتید که باید از فلش استفاده می‌کردید،‌ از فلش‌هایی استفاده کنید که سرشان را براحتی  می‌توانید بچرخانید و با یک زاویه‌ی مشخصی آن را طرف سقف قرار دهید.

عکس از knowyourdslr

 ۸. از ISO ی مناسب استفاده کنید

ISO به شما میزان حساسیت دوربین به نور را نشان می‌دهد.

مقدار ISO وابسته به محیطی است که قرار دارید. در محیط‌های تاریک بعضاً تا ۳۲۰۰ هم باید بالا ببرید ولی در محیط‌های روشن می‌توانید آنرا برروی ۱۰۰ قرار دهید.

دقت کنید که هرچه ‌ISO بالاتر باشد،‌ احتمال حضور نویز در عکس‌هایتان نیز بیشتر می‌شود

عکس از pixelrajeev

۹. یک نکته برای ایجاد حرکت در عکس‌هایتان

اگر می‌خواهید از یک سوبژه در حال حرکت عکس بگیرید،‌ می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

سرعت شاتر مناسب برای عکس برداری را در نظر بگیرید و سرعت شاتر را دو درجه کمتر از این مقدار قرار دهید مثلاً اگر مقدار مورد نیاز ۱/۲۵۰ باشد،‌ برروی ۱/۶۰ قرار دهید.

با دوربین‌تان سوبژه را  دنبال کنید. سپس با قرار دادن انگشتتان بروی شاتر به حالت نیمه فشرده، برروی سوبژه فوکوس کنید  و هر موقع که بنظرتان مناسب بود از آن عکس بگیرید. دقت کنید که باید همواره در این مدت سوبژه را دنبال کنید.

ضمناً با استفاده از یک سه‌پایه می‌توانید از لرزش‌های ممکن جلوگیری کنید.

عکس از flickr

۱۰. با سرعت شاتر آزمایش کنید

شب‌ها از سه‌پایه استفاده کنید و سرعت شاتر  را برروی ۴ ثانیه قرار دهید. در این حالت می‌بینید که حرکت سوبژه‌تان نیز در عکس‌تان ثبت شده است. با یک سرعت شاتر بالاتر مثلاً ۱/۲۵۰ ثانیه این ویژگی را دیگر نمی‌بینید.

با سرعت‌های مختلف آزمایش کنید و ببینید کدام گزینه شما را بیشتر خوشحال می‌کند. شما می‌توانید در عکس‌هایتان حرکت راه رفتن مردم در خیابان‌ها، حرکت ماشین‌ها و چندین حرکت دیگر را با تنظیم سرعت شاتر ثبت کنید.

عکس از mormonhub

نکته‌ای که باید همواره یادمان باشد

هزینه‌ی گزاف برروی تجهیزاتتان نکنید!‌ با ساده‌ترین دوربین‌ها می‌‌توانید عکس‌های فوق‌العا‌ده‌ای بگیرید.

سعی کنید سوادتان را بیشتر کنید،‌ با ترکیب‌بندی‌ها بیشتر آشنا شوید و آثار افراد مختلف را ببینید و الهام بگیرید.

این تک نکته را همواره به یاد داشته باشید:

یادبگیرید یادبگیرید یادبگیرید.

برگرفته از : https://www.exposureguide.com/top-10-digital-photography-tips/

 

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

منابع مورد نیاز برای گرفتن بهترین نتیجه‌ها در آزمون آیلتسIELTS

موفق شدن در آزمون آیلتس راه‌ها و قلق‌های خودش را دارد. بعضی‌ها به یک معلم اعتماد می‌کنند و کل فرآیند آموزششان را به آن‌ها می‌سپارند، بعضی دیگر دوست دارند که خودشان با استفاده از...