چرا باید فرانسوی یاد گرفت؟ از زبان فرانسوی‌ها بشنویم

نوشته

 بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟  فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی و یا چینی؟ جواب این سوال با توجه به انگیزه و خواسته‌های افراد می‌تواند چیزهای متفاوتی است. در کنار انگیزه‌های فردی هر کشوری و هر زبانی دوست دارد که دیگران را مجاب کند که «بله، این زبان ماست که می‌تواند ارتباط شما را با جهانیان باز کند و فرهنگ ماست که شما را شگفت زده می کند و ….»  فرانسوی‌ها هم نه تنها از این قاعده مستثنا نیستند بلکه به خاطر کارهایی که برای حفظ زبانشان می‌کنند در جهان مشهورند. فرهنگستان فرانسه یکی از نهادهایی است که حواسش به ورود لغات بیگانه به زبانشان است( شبیه فرهنگستان خودمان منتها با قدمت خیلی طولانی‌تر، حدودا زمان لوئی سیزدهم). فرانسوی‌ها قانون‌های زیادی دارند برای اینکه زبانشان را حفظ کنند.

در ادامه ۱۰ دلیلی که فرانسوی‌ها، معتقدند باید زبان فرانسه یاد گرفت را با هم میخوانیم. این ۱۰ دلیل برگرفته از سایت دیپلماسی فرانسه است.

۱. یک زبان جهانی

بیش از ۲۲۰ میلیون نفر در پنج قاره فرانسوی صحبت می کنند. OIF، سازمان بین المللی کشورهای فرانسوی، شامل ۷۷ ایالت و دولت است. فرانسوی دومین زبان بعد از زبان انگلیسی است که در جهان یاد داده می‌شود و ششمین زبان مورد استفاده در جهان است.

۲. بازار کار فرانسوی‌زبان‌ها

توانایی صحبت کردن به زبان فرانسه علاوه بر انگلیسی مزیتی بر بازار کار بین المللی است. دانستن زبان فرانسه، درهای شرکت‌های فرانسه و دیگر نقاط فرانسوی‌زبان جهان (کانادا، سوئیس، بلژیک و قاره آفریقا) را باز می‌کند. فرانسه به عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ و سومین مقصد برای سرمایه‌گذاری در جهان، یک شریک اقتصادی مهم است.

۳. زبان فرهنگی

فرانسوی زبانِ بین المللی آشپزی، مد، تئاتر، هنرهای تجسمی، رقص و معماری است. دانستن زبان فرانسه، دسترسی به آثار بزرگ ادبیات فرانسه، و همچنین فیلم ها و آهنگ ها را فراهم می کند. فرانسوی زبان ویکتور هوگو، مولیر، لئوپولد سندارنگور، ادیت پیاف و ژان پل سارتر است.

۴. زبان برای سفر

فرانسه یکی از نقاط توریستی جهان است و سالانه بیش از ۷۹.۵ میلیون بازدیدکننده را جذب می کند. حتی کمی  توانایی صحبت کردن فرانسوی موجب لذت بردن از سفر به پاریس و تمام مناطق فرانسه (از کوه های کوهستان کوته دوزور تا قله های سرازیری آلپ ها از طریق خط ساحلی ناهموار بریتانی) می‌شود. همچنین دید مردم را نسبت به فرهنگ فرانسه، ذهنیت و روش زندگی آن‌ها باز می‌کند. فرانسه در سفر به آفریقا، سوئیس، کانادا، موناکو و دیگر مکانها مفید است.

یادگیری زبان فرانسه از خیلی جهات می‌تواند برای شما مفید باشد. مثلا لذت از سفر به یک کشور فرانسوی زبان :)

۵. زبان برای تحصیل

فرانسوی صحبت کردن، فرصت‌های تحصیلی را در دانشگاه‌های مشهور فرانسه و مدارس تجاری باز می کند، که در میان موسسات عالی آموزش عالی در اروپا و جهان قرار دارد. دانش آموزانی با سطح خوب فرانسوی واجد شرایط دریافت کمک مالی دولت فرانسه برای ثبت‌نام در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در فرانسه می‌‌شوند.

۶. زبان دوم مجامع بین المللی

فرانسوی زبان رسمی سازمان ملل، اتحادیه اروپا، یونسکو، ناتو، کمیته بین المللی المپیک، صلیب سرخ بین المللی و دادگاه های بین المللی است. فرانسوی زبان سه شهر است که مؤسسات اتحادیه اروپا مستقر هستند: استراسبورگ، بروکسل و لوکزامبورگ.

۷. اینترنت و زبان فرانسه

پس از زبان انگلیسی و آلمانی، فرانسوی سومین زبان رایج در اینترنت است. با وجود اینکه اسپانیایی سومین زبانی است که در جهان استفاده می‌شود، در اینترنت فرانسوی بیشتر از اسپانیایی رایج است.

۸.  یادگیری به عنوان یک سرگرمی

زبان فرانسه زبان آسان برای یادگیری است. روش‌های زیادی وجود دارد که یادگیری زبان فرانسه را برای کودکان و بزرگسالان لذت‌بخش می‌کند.  زمان زیادی طول نمی‌کشد تا به سطحی برسید که با فرانسوی‌زبان‌ها بتوانید ارتباط برقرار کنید.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید :«۱۰ نکته اساسی در یادگیری موثر زبان فرانسوی»

۹. یک زبان برای یادگیری زبان های دیگر

فرانسوی پایه خوبی برای یادگیری زبان‌های دیگر، به ویژه زبان های رومانسی (اسپانیایی، ایتالیایی، پرتغالی و رومانیایی) و همچنین انگلیسی است، زیرا ۵۰ درصد از واژگان فعلی انگلیسی از فرانسه گرفته شده است.

۱۰. زبان عشق و عقل

مهمتر از همه، یادگیری زبان فرانسوی، لذت بردن از یادگیری یک زبان زیبا، غنی و ملودیک است که اغلب آن را زبان عشق را نامیده است. زبان فرانسه یک زبان ساخت‌یافته است که تفکرات انتقادی را شکل می دهد  و مهارت ارزشمندی برای بحث و گفتگو است.

و اما زبان فرانسه از نگاه ما ایرانی‌ها

انتخاب زبان فرانسه به عنوان زبان سوم، بیشتر شبیه یک عادت است که ریشه تاریخی دارد و ما از انگلیسی‌زبان‌ها گرفتیم.انگلیسی‌زبان‌ها به مدت چند قرن فرانسه رو به عنوان زبان دوم انتخاب می‌کردند چون زبان فرهنگی اروپا بود.(آمریکایی‌ها هم به همین ترتیب)

اما واقعا زبان فرانسه برای ما چقدر کاربرد دارد؟

سه تا کشور اروپایی با اقتصاد خوب به این زبان حرف می زنند ولی به خاطر شرایط ایران ارتباط با این کشورها آنچنان قوی نیست. یک سری از فرانسه زبانها هم در قاره‌های دیگر مثل آفریقا هستند اما احتمال اینکه با زبان انگلیسی بتوان به خوبی ارتباط برقرار کرد زیاد است.

نکته دیگری که باید دید این است که این کشورها به لحاظ تحصیل و مهاجرت‌پذیری چه‌قدر فضای باز دارند. پدیرش و تحصیل در فرانسه نسبتا سخت است.سوییس هم دو دانشگاه خوب دارد که یکی از آن‌ها در قسمت فرانسه زبان است اما کار پیدا کردن و اقدام به مهاجرت در سوییس مشکل است.
ولی اگر یک زبان میخواهید یاد بگیرید که از خودش و ادبیاتش لذت ببرید قطعا فرانسه یکی از بهترین گزینه‌ها است. اگر شروع به خواندنش کنید متوجه می‌شوید که ادبیات انگلیسی نسبت به فرانسه فقیر است. به علاوه فرهنگ غربی رو هم بهتر درک می‌کنید چون پایه و اساس رفتارهای اجتماعی٬ اصطلاحات فرهنگی و مفاهیم فرهنگی و حتی بخش بزرگی از ادبیات سیاسی از کشور فرانسه میاد.

برگرفته از: diplomatie.gouv.fr

و با تشکر از رها فرهادنژاد

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

آبرنگ، آکریلیک یا رنگ روغن، کدام رنگ را برای نقاشی‌هایتان انتخاب می‌کنید؟

هر رنگی بافت و حس و حال مخصوص به خودش را دارد. برای کسانی که می‌خواهند نقاشی کشیدن با رنگ‌ها را شروع کند، یکی از جذاب‌ترین تصمیم‌ها، انتخاب رنگ و ابزار مورد نظرشون است....