۱۰ مشت محکم: که کودکتان ورزش‌های رزمی را شروع کند

نوشته

درباره ی ورزش کودکان حدس و گمان های زیادی وجود دارد. بعضی می گویند که کودکان زیر ۸ سال نباید هیج ورزشی را به طور جدی شروع کنند  چون هنوز تحمل شکست را ندارند و در روحیه شان اثر منفی می گذارد. بعضی ها می گویند که زود شروع کردن ورزش حرفه ای قبل از تکمیل مراحل رشد باعث میشود کودک درست قد نکشد. این مطلب درباره این نیست که در چه سنی فرزندتان را به کلاس های ورزشی ببرید.در این مقاله ۱۰ دلیلی که در یادگیری ورزش های رزمی وجود دارد را با هم می‌خوانیم. هرگاه که مطمئن شدید که الان زمان مناسبی است که کودکم را به کلاسهای ورزشی ببرم این نکات را به یاد بیاورید و کلاس ورزش مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برای کودکان هنرهای رزمی بیشتر از یک فعالیت سرگرم کننده ارزش دارد. یادگیری هنرهای رزمی یک راه برای یادگیری مهارت های باارزش زندگی است. مهارت هایی که با استفاده از آن بتوانند در آینده افرادی مستقل و برجسته شوند.

این ۱۰ مهارت زندگی را با هم می‌خوانیم.

کاراته
عکس از Pinterest‌‌

یک. با احترام با دیگران رفتار کردن

تعظیم کردن، اجازه خواستن، دست دادن، اینها همه رفتارهایی است که در ورزشهای رزمی تکرار می‌شود. افراد پس از پایان تمرین ها به  حریف خود دست می‌دهند تا به آنها احترام بگذارند و برای تمرین از آنها تشکر کنند.

درهنرهای رزمی نمی توانید به تنهایی به بالاترین سطوح برسید. دقیقا به همین خاطر به کودکان آموزش داده می‌شود که بتوانند بخشی از یک گروه باشند و اهمیت حضور در گروه را درک کنند.

کودکان یاد میگیرند که به هم گروهی خود کمک کنند تا خودشان هم بهتر در ورزش پیشرفت کنند.

جودو
عکس از Junggle Live

 

دو.افزایش خلاقیت

مردم معمولا فراموش می کنند که یک «هنر»رزمی را  قرار است یاد بگیرند. اکثرا به خاطر هیجان یا خشونت این ورزش ها را انتخاب می کنند.

وقتی که کودکان حرکات اولیه ای را در هنرهای رزمی می‌آموزند می‌توانند زیر نظر مربی آنها را ترکیب کنند  و حس خوب ساخت یک چیز جدید را تجربه کنند.

ترسیم و استفاده از یک تکنیک جدید به آنها اجازه می دهد که از تخیل و خلاقیت خود استفاده کنند. البته باید این حرکات زیر نظر مربی باشد تا کودکان تکنیکها را اشتباه انجام ندهند و آسیب نبینند.

سه.  غلبه بر سختی ها

۹ بار به زمین بیفت و ۱۰ بار بلند شو!

تمرین ورزشهای رزمی برای هر کسی سخت است. بچه ها معمولا از رفتن به کلاسهای ورزش شکایت می کنند. بعضی از کارشناسان میگویند که ممکن است این سختیهای زودهنگام باعث دلزدگی و نفرت کودک از ورزش میشود، ما باید به اثرات دیگر این سختی ها هم توجه کنیم..

ممکن است که کودکان درابتدا بگویند که «مامااان من دیگه نمیخواام که کلاس کاراته برم همش تو کلاس کارای تکراری و سخت میکنیم و نمیخوااام».  شاید نگران شوید که واقعا فرزندتان از این  کار متنفر است. با او حرف بزنید؛ اگر تشخیص دادید که این حرفها فقط گله و شکایت از سختی هاست، به او روحیه بدهید تا مدتی دیگر کلاس را ادامه بدهد به او بگویید که بعد از آن با هم تصمیم میگیرید که چه کاری انجام دهید.

کودکان ممکن است که در ابتدای مسیر چندین بار شاکی شوند و غر بزنند ولی به مرور با پیشرفت تمرینات و آشنا شدن با بقیه افراد در کلاس خودشان نسبت به ادامه کلاس مشتاق خواهند شد.

برگردیم به اصل موضوع، غلبه بر سختی ها .

اکثر ما دیدیم که وقتی میخواهیم کار نسبتا سختی انجام دهیم یا کاری را شروع کنیم، مقاومت زیادی نسبت به آن داریم. روزهایی که میخواهیم به باشگاه برویم یا ورزش کنیم به خودمان می‌گوییم که نه واقعا نمیخوام امروز ورزش کنم » اما وقتی شروع می کنید و  می‌روید و ورزش را شروع می کنید می‌کنید، حس فوق العاده ای  بهتان دست میدهد.

شما آن کار را انجام میدهید بدون توجه به سختی آن.

هنرهای رزمی به کودکان یاد میدهند که کارهای خیلی سخت و طاقت فرسا را انجام دهند و نسبت به خودشان و توانایی هایشان اعتماد پیدا کنند.

تکواندو
عکس از Melton Learning

چهار. شکل گرفتن اعتماد به نفس

وقتی که کودک هستید، یادگرفتن یک مهارت جدید به نظر یک مسیر طولانی[وبی‌پایان] است. اینکه در این مسیر فرد، پیشرفت خودش را ببیند خیلی مهم است. وقتی که یک مسیر طولانی تا موفقیت دارید رصد این پیشرفت سخت و سخت تر میشود.

در ورزشهای رزمی با استفاده از کمربندها و نشانها، کودکان پیشرفتشان را میبینند.این کمربندها و درجه ها برای آنها موفقیتهای کوچکی است که ادامه مسیر را برایشان هموار میکند. با دیدن این پیشرفت با خود فکر میکنند که کارشان را درست انجام دادند و تلاشهایشان هدر نرفته است. این حس باعث تقویت اعتماد به نفس  کودکان خواهد شد.

جودو
عکس از Taecoletkd

پنج. مهارت‌های دفاع شخصی

حضور در کلاسهای ورزشهای رزمی هم به کودکان قدرت و اعتماد به نفس مبارزه را میدهد و هم آگاهی در این رابطه که هر مبارزه ای را انجام ندهند و خشونت را از خودشان دور کنند. در کلاسهای رزمی به آن ها می گویند که شرایط یک درگیری واقعی با تمرینهای کلاس متفاوت است و باید تا حد توان از درگیری ها دوری کنند. این آگاهی در کنار مهارت های رزمی فرزند شما را در آینده از خطرهای موجود در اجتماع دور میکند.

کاراته
عکس از Csmma Gym

شش.ایجاد دوستی ها

انجام دادن هر کاری با بقیه آدمها روابط دوستانه می سازد، کلاسهای ورزشی هم از این قاعده مستثنا نیست.

وقتی که شما تمرین میکنید، سخت تلاش می کنید که با یکدیگر به هدفتان برسید، این کار باعث ایجاد پیوندهای دوستی در بین افراد میشود.

هنر‌های رزمی
عکس از ‌Tkarate

هفت. افرایش تمرکز

هنرهای رزمی دنباله پیچیده‌ای از حرکات است. برای انجام دادن آنها هیچ راهی به جز تمرکز کامل وجود ندارد.

بچه ها برای یادگرفتن حرکات پیچیده باید به هنگام تمرین تمرکز کافی داشته باشند تا با تمرین و صبوری بتوانند آن تکنیک را یاد بگیرند.

هشت. پذیرش توانایی ها و ضعفها

همه ی ما با هم تفاوت هایی داریم؛ استعدادها و توانایی های مختلفی به ما هدیه شده است.

کودکان هنگام مواجهه با یک تکنیک جدید، یادگرفتن آن را سخت یا آسان تلقی میکنند. آنها می بینند که نمیتوانند در تمامی تکنیک ها بهترین باشند و یا همه تکنیک ها را سریع یاد بگیرند. پذیرش این تفاوت ها در یادگیری به آنها یاد می دهد که در زندگی واقعی هم بتوانند این مسئله را مدیریت کنند.

نه. شجاع شدن

 شروع هر کاری برای اولین بار میتواند کمی دلهره‌آور باشد و کلاس‌های هنر های رزمی از این نظر جدا از بقیه نیستند وحتی ممکن است در وهله‌ی اول غیر ممکن و عجیب باشد.

وقتی می‌خواهید هنررزمی را شروع کنید احتمالاً سختترین کار وارد شدن به کلاس هنر‌های رزمی است. این اتفاق برای همه می‌افتد و کاملاً عادی است.

شروع هر کاری ترسناک  و عجیب است ولی قرار نیست بخاطر این خرده دلشوره‌ها از شروع کاری فوق‌العاده دست بکشیم.

ولی کودکان همواره کار جدید انجام می‌دهند. بیشتر از جوانان و برزگسالان وارد کارهای جدید و متفاوت می‌شوند و با کمال میل از این موقعیت‌ها استقبال می‌کنند. این موجودات دوست داشتنی کوچک تجربه‌ی هیچکاری را ندارند ودر هیچ شرایطی خودشان را از این لذت‌ها محروم نمی‌کنند.

وقتی کودکان می‌ترسند یک راهی برای مقابله با آن پیدا می‌کنند. به نحوی خودشان را وارد ماجرا می‌کنند. ما به این می‌گوییم شجاعت: انجام دادن وظیفه‌ای با وجود ترس.

همانطور که زندگی ترسناک است. همانطور که روز اول مدرسه برای ما ترسناک بود یا شاید اسباب کشی و زندگی کردن در یک شهر جدید. ولی همه‌ی این اعمال ارزش دارند و زندگی‌مان را می‌توانند دلنشین‌تر کند. تنها روش مقابله با ترس رو در رو شدن با آن است و گرنه حسرت هر آنچه که باید انجام می‌دادیم را خواهیم خورد.

در هنر‌های رزمی باید همواره کارهای جدید یاد بگیریم، مهارت‌های مختلف و نو که بعضاً بسیار سخت و غیرممکن بنظر می‌رسند. بعضی از کودکان از ترس شکست خوردن حتی حاضر نمی‌شوند آن را انجام دهند.

ولی وقتی با این ترس دست و پنجه نرم می‌کنند در واقع شجاعت را تمرین کردند وشجاعت عنصری‌ست که همواره در زندگی به آن نیاز خواهیم داشت.

 

ده. شروع توانایی‌های رهبری

کلاس‌های هنر‌های رزمی نسبت به هر کلاس دیگری که فرزندتان خواهد رفت بسیار متفاوت‌تر است.

تفاوت اصلی این کلاس ها با کلاس‌های دیگر پررنگ بودن مشارکت و همکاری در بین بچه‌ها می‌باشد. کلاسی که بچه‌ها با سنین مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفتند و باید در کنار یکدیگر جلو بروند.

ولی چرا باید این اتفاق مهم باشد؟ به این خاطر که بچه‌های کوچکتر از بچه‌های بزرگتر آموزش می‌بینند و بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند مهارت همکاری‌شان را تقویت کنند.

و مهارت مدیریت و همکاری هنریست که هر چه زودتر بچه‌ها آنرا یاد بگیرند، در آینده بیشتر به دردشان خواهد خورد.

 

برگرفته از: infighting

مطالب مرتبط