۱۷ نکته دفاع شخصی و آموزش دفاع شخصی به همراه چند فیلم آموزشی

نوشته

 امنیت یکی از قسمت‌های مهم زندگی ماست. امنیت باعث می‌شود که خیالمان راحت باشد و با خیالی آسوده به کارهای روزانه‌ی‌مان برسیم. به همین خاطر دانستن نکات مختلف دفاع شخصی و آموزش دفاع شخصی به خودمان اهمیت پررنگی دارند. ما در پستی دیگر به دفاع شخصی و آی کی‌دو نیز اشاره کردیم که در آن به ذات این کار و برای آشنایی بیشتر می‌پردازد.

نکاتی کوچک که همه‌ را می‌توانیم در چند دقیقه بخوانیم و با همین چند دقیقه وقت می‌توانیم بعضاً‌ زندگی‌مان را در جاهای حساس نجات دهیم.

ما در ادامه به تعداد زیادی از این نکات در موقعیت‌های مختلف می‌پردازیم و سعی می‌کنیم که خودمان را برای موقعیت‌های پیشبینی نشده بیشتر آماده کنیم.

همچنین در این پست چند فیلم مرتبط با آموزش دفاع شخصی هم قرار داده‌ایم تا به صورت عملی بعضی از نکات کاربردی دفاع شخصی را ببینیم.

قبل از گفتن هر نکته‌ی دیگری باید به چند نکته  کلی بپردازیم:

همواره سعی کنیم حواسمان را جمع کنیم. تک نفر بودن خوب نیست، جمعی باشیم. صدای بیشتر امنیت بیشتر. صدا دوست شماست.

البته که می‌توانیم با تعلیم و یادگیری دفاع شخصی بهتر بتوانیم از خودمان دفاع کنیم و این مهارت از مهارت‌هایی است که در عمل باید یادبگیریم و دانستن نکات هر چند اهمیت زیادی دارند ولی به تنهایی کافی نیستند.

به سمت کارین و آموزش دفاع شخصی

 

  در این فیلم که برگرفته از کانال «آموزش دفاع شخصی» می‌باشد وبه چند نکته‌ی کاربردی می‌پردازد. این کانال آموزش دفاع شخصی و آموزش دفاع شخصی خیابانی می‌دهد  :

 

 

حال به نکاتی برای پیشگیری از اتفاقات غیرمترقبه اشاره می‌کنیم.

۱. نکات دفاع شخصی هنگام راه رفتن

 • سعی نکنید تنها راه بروید. در آموزش دفاع شخصی باید یادمان باشد که تنهایی باعث می‌شود که فرد حمله کننده بیشتر مشتاق شود که به سمت شما بیایید. در حالی که اگر تعدادتان زیاد باشد، با احتمال کمتری می‌تواند موفق شود. به همین علت در جمع‌های دو نفره و بیشتر راه بروید. در مواقعی هم که تنها هستید سعی کنید یک فردی را برای مسیرتان پیدا کنید.

 

 • از مسیر‌های تاریک، نامشخص و متروکه دوری کنید. از مسیر‌های مشخص و با نور قابل توجه استفاده کنید. در این حالت فرد حمله کننده علاقه‌‌اش به حرکت سمت شما کمتر می‌شود و این مسئله در دفاع شخصی اهمیت بالایی دارد.

 

 • از میانبر‌های داخل پارک، پارکینگ‌های خالی از آدم و دیگر جاهای متروکه و خالی دوری کنید. در این فضاها گزینه‌ی مناسبی برای حمله می‌شوید و راه فرارتان هم بسیار محدود می‌شود. همیشه فضاهای شلوغ‌تر را انتخاب کنید.

 

 • کیف‌ دستی‌تان را محکم در دستتان بگیرید. در جاهایی که نشسته‌اید دو دستی آن‌ را بگیرید و آنرا بغل کنید. در ایستگاه‌های اتوبوس، میز رستوران و دیگر جاها آنرا در نزدیک‌ترین جای ممکن قرار دهید و آن‌ها را بدون نظارتی ترک نکنید. همواره سعی کنید در دیدتان باشد و آن‌ها را در کنارتان قرار دهید. در دفاع شخصی این کار باعث می‌شود که دیگر نگران حملات ممکن نشوید.  سعی نکنید به جاهایی که قبلاً نرفته‌اید اعتماد کنید.

 

 • اگر یک راننده در نزدیکی شما ایستاد و از شما آدرس را پرسید، سعی نکنید به آن زیاد نزدیک شوید. در بعضی مواقع وقتی فرد به ماشین نزدیک می‌شود چاقو جلویش قرار می‌دهند و یا داخل ماشین هلش می‌دهند. در دفاع شخصی هدف اول پیشگیری است و با اینکار می‌توانید از فجایع بعدی جلوگیری کنید.

 

 • اگر احساس کردید کسی شما را دنبال می‌کند، از خیابان به سمت دیگر بروید و رفتار‌های مرموز داشته باشید، به صورت ممتد به پشتتان نگاه کنید و سعی کنید به جمعیت زیاد ملحق شوید و به سمتی بروید که نور زیادی دارد. در همه‌ی این موارد و در دفاع شخصی هدف این است که در جایی قرار بگیرید که کسی نتواند به راحتی به شما دسترسی داشته باشد.

 

 • اگر نزدیک خانه‌ی‌تان شدید، از قبل کلید‌تان را آماده بیرون بیاورید. این کار باعث می‌شود که در دم خانه معطل نشوید. در بعضی مواقع فرد حمله کننده خودش را در جایی مخفی می‌کند و خودش را برای حضور شما آماده می‌کند با این روش می‌توانید از حملات ممکن این افراد جلوگیری کنید.

 

 • اگر در محلی زندگی می‌کنید که نور کمی دارد و خانه‌ی‌تان به اندازه کافی روشن نیست، از قبل چراغ‌های خانه‌یتان را روشن بگذارید تا شخص حمله کننده فکر کند در خانه حضور دارید. همانطور که گفتیم در دفاع شخصی نور دوست رفیق و شفیق شماست.

 

 • در جاهای ناامن سرتان را بالانگه دارید و از گوشی‌تان بیش از حد استفاده نکنید. همانطور که گفتیم حواستان باید جمع باشد و باید حداکثر امکان از عوامل حواس‌پرتی بپرهیزیم.

 

:حال فیلمی در مورد نکاتی کاربردی دیگر

 

۲.نکات دفاع شخصی در خانه

 • از روزنه‌هایی که برای دیدن افراد از پشت در خانه استفاده می‌شود خریداری کنید و بعد از اطمینان کامل از هویت شخص درب را برروی آن فرد باز کنید. این نکته بارها برایمان تکرار شده است ولی باید بدانیم که این نکات ظاهراً بدیهی می‌توانند سرنوشت ساز باشند. آموزش دفاع شخصی آموزش بعضی از نکاتی است که بعضاً از خاطر برده‌ایم.

 

 • نبودتان در خانه را علنی نکنید. بعضی از افراد برروی درب خانه‌یشان بعد از خروج با یک برگه می‌نویسند که در خانه حضور ندارند. این کار را نکنید. این کار باعث می‌شود که فرد حمله کننده بتواند برای دزدی از خانه‌ی‌تان برنامه‌ریزی کند. در دفاع شخصی باید مرموز بودن را نگه داریم. اگر فرد حمله‌کننده احساس کننده که گزینه‌ی مناسبی برای حمله هستیم، کارمان تمام است.

 

 • افرادی که قصد حمله و دزدی دارند، از قبل چندین محله، خانه و ساعت‌های رفت و آمد شما را بررسی می‌کنند. دقت کنید که معمولاً چه افراد ناشناسی را در نزدیکی خانه‌ی‌تان می‌بینید. اگر این افراد در زمان‌های مختلف ظاهر شدند، شک کنید و حواستان را جمع‌تر کنید.

 

 • ظرف غذای سگ بخرید و بیرون درتان قرار دهید. حتی اگر سگی ندارید این کار را بکنید. این کار باعث می‌شود که دزد یا فرد حمله‌کننده فکر کند شما در خانه‌ی‌تان سگ دارید و در تجاوز به حریم‌تان دو به شک شود. همانطور که گفتیم در دفاع شخصی هدف اول  پیشگیری است.

 

 • یادتان باشد بهترین قفل دنیا اگر استفاده نشود به هیچ دردی نمی‌خورد. خانه‌ی‌تان را شب‌ها و بعد از اینکه از خانه خارج شدید قفل کنید. اگر در طبقات اولیه و یا ویلا زندگی می کنید، پنجره‌ها را هم قفل کنید.

 

 • پرده‌ها را ببندید تا فضای داخلی خانه‌ی‌تان مشخص نباشد و کسی نتواند از فضای داخلی خانه‌ی‌تان باشد. در آموزش دفاع شخصی فرد مقابل نباید اطلاعات زیادی از شما داشته باشد و این را باید در موقعیت‌های مختلف در نظر بگیریم.

 

 • وقتی که یک نظافت‌کار یا کارگر را وارد خانه‌ی می‌کنید ترجیحاً تنهایی این کار را نکنید و از دوستی یا عزیزی بخواهید که آن مدت را در کنار شما باشد. به هیچ عنوان خانه‌ی خالی را در اختیار این افراد نگذارید. سابقه‌ی این افراد را بررسی کنید. اگر در شرکتی کار می‌کنند از شرکت سابقه‌ کاری آن‌ها را بخواهید و با اطلاع کامل از هویت‌شان استخدامشان کنید. دفاع شخصی الزاماً فقط حرکات در لحظه نیست بلکه آمادگی نیز شامل آموزش دفاع شخصی می‌شود.

 

 • در اینترنت اطلاع خیلی شخصی‌تان را قرار ندهید. طوری رفتار نکنید که بتوان براحتی شما را پیدا کرد و یا از برنامه‌ی روزمره‌ی شما باخبر شد. در دفاع شخصی باید این نکته را همواره یادآوری کنیم که بعضی اوقات فقط کافی است بعضی افراد اسم ما را بدانند تا اطلاع کاملی از ما دریافت کنند. این راه را برایشان تنگ کنید

برگرفته از سایت Take Defense

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

نت ارزنده: چگونه سازدهنی را شروع کنیم و منابع مهم برای یادگیری

سازدهنی از ساز‌های کمتر مورد متوجه عموم می‌باشد  ولی با توجه به کارایی و لذت نواختن آن در حوزه‌های مختلف موسیقی می‌تواند یکی از بهترین سازهایی باشد که می‌توانید یادبگیرید.  این ساز نسب به...
article-image
آموزش

آبرنگ، آکریلیک یا رنگ روغن، کدام رنگ را برای نقاشی‌هایتان انتخاب می‌کنید؟

هر رنگی بافت و حس و حال مخصوص به خودش را دارد. برای کسانی که می‌خواهند نقاشی کشیدن با رنگ‌ها را شروع کند، یکی از جذاب‌ترین تصمیم‌ها، انتخاب رنگ و ابزار مورد نظرشون است....
article-image
آموزش , سال نو

قسمت دوم: ۱۰ ایده برای عکاسی کودک در بهار

    حال‌وهوای بهار حال‌وهوای زندگی است. تابیدن نور از پشت برگ‌های سبز تازه‌روییده، برگ‌های سبزی که هنوز گرمای تابستان آن‌ها را نسوزانده است، شکوفه‌های صورتی و شاخه‌های تازه، آسمان آبی وسبزه‌زارهای تازه روییده...