چه سنی برای یاد دادن زبان به کودکان مناسب است؟

نوشته

اکثر محققان به دلایل اتفاق نظر دارند که کودک هر چه زودتر یادگیری زبان دوم را شروع کند بهتر است. اما سوال مهم این است که در چه سنی کودک ظرفیت و توانایی یادگیری زبان دوم را پیدا می‌کند؟ بعضی از افراد معتقدند که بهترین زمان شروع زبان دوم سن ۶ یا ۷ سالگی است. برخی می‌گویند که  در سن ۸ تا ۱۲ سالگی توانایی یادگیری زبان دوم در فرد بیشتر است.

می بینیم که محققان هر کدام نظر خودشان را با دلایل مختلف توجیه می‌کنند و شمایید  یک جدل علمی و  تصمیمی برای فرزندتان. در ادامه چند سوال در این موضوع را جواب میدهیم و از جنبه های مختلف برررسی می کنیم تا کمی حواشی این مسئله روشن تر شود.

چه سنی برای شروع زبان انلگلیسی بهتر است؟

آیا باید از خردسالی، ۳ یا ۴ سالگی، آموزش زبان دوم را آغاز کرد؟

اگر چند سال پیش این سوال را می‌پرسیدید، همه به شما نگاه می کردند، مثل اینکه شما یک فرد بیگانه بودید. این امر برای کودکان ۳ ساله غیرقابل تصور بود تا به یادگیری زبان دومی بپردازند. با توجه به اینکه هنوز به زبان مادری خود تسلط کاملی ندارند. در حال حاضر، یافته های تحقیقات نشان می دهد که چیزی کاملا متفاوت است.

مطالعات دانشگاه هاروارد نشان می دهد که با یادگیری زبان دوم، خلاقیت، مهارت تفکر انتقادی و انعطاف پذیری ذهن به طور قابل توجهی افزایش می یابد.  سالهای پیش دبستانی، به ویژه سه سال اول زندگی، اعتقاد بر این است که یک دوره حیاتی در زندگی یک کودک است. این  دوره، زمانی است که پایه های نگرش، تفکر و یادگیری در فرد شکل می‌گیرد.

براساس اطلاعاتی که ما در چند سال اول زندگی مان دریافت می کنیم، ۵۰ درصد از توانایایی های زندگی مان تا سن ۴ سالگی تکمیل می شود. و تا سن ۸ سالگی ۳۰ درصد دیگر از توانایی هایمان تکمیل می شود. این به آن معنا نیست که ۸۰ درصد از دانش یک فرد تا سن ۸ سالگی شکل می‌گیرد؛ در واقع به این معنی است که راه یادگیری به طور کلی در سال‌های ابتدایی زندگی شکل می‌گیرد.

مطالعات روی یادگیری زبان دوم در مهدکودک‌ها نشان می‌دهد که چرا کودکان پس از سن ۳ سالگی، زمانی که هنوز به مدرسه نرفتند، زبان دوم را به راحتی یاد می‌گیرند. دلیل آن خیلی ساده است، بچه‌ها این قابلیت را دارند که صداهای جدیدی که می‌شنوند را دوباره خودشان تولید کنند و به همین دلیل تلفظ‌های جدید را راحت‌تر یاد می‌گیرند.

تحقیقات در دانشگاه هانوفر نشان داده که پس از سال‌های نوجوانی، تغییرات مغز چالش‌های جدیدی را برای یادگیری یک زبان خارجی بوجود می‌آورد. در این سنین نحوه مکانیزم یاد گرفتن زبان، کاملا با خردسالی و کودکی متفاوت است.

تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که اول در زبان مادری خود به طور کامل مسلط می‎شوند، احتمال کمتری دارد که بتوانند در زبان دوم هم همان تسلط عالی را پیدا کنند(به اصطلاح دوزبانه شوند. بین دوزبانه بودن و روان صحبت کردن تفاوت‌هایی وجود دارد. وقتی یک زبان را مثل زبان مادری خود می‌دانید و تمامی جزییات و ساختار زبان به طور کامل در ذهنتان ملکه شده و نیازی به فکرکردن برای انتخاب کلمات درست ندارید، یک فرد دوزبانه هستید.)

چه سنی برای شروع زبان انلگلیسی بهتر است؟

چرا باید زبان دوم را در سنین ۱۱ تا ۱۳ سالگی شروع کرد؟

نتایج یک تحقیق روی ۱۷۰۰۰ دانش‌آموز انگلیسی زبان که زبان فرانسه یاد می‌گرفتند، نشان می‌دهد که کسانی که از ۱۱ سالگی درگیر یادگیری شدند از کسانی که در ۸ سالگی یادگیری را شروع کردند، در آزمون‌ها عملکرد بهتری داشتند. نتایج چند تحقیق دیگر هم این نتیجه را تایید کرد.

در سن نوجوانی توانایی درک درس‌ها و نکات زبانی رشد کرده و این باعث می‌شود سرعت یادگیری بیشتر از خردسالی باشد.

آیا با گذشتن این زمان‌ها یادگیری سخت‌تر می‌شود؟

تا اینجا دو نظر مختلف درباره بهترین سن برای یادگیری کودکان را با هم دیدیم اما با بالا رفتن سن چه اتفاقی برای یادگیری می‌افتد؟

درست است که در خردسالی توانایی تطبیق یافتن با لهجه و تلفظ جدید بیشتر است و در نوجوانی هم آمادگی برای یاد گرفتن ساختارهای زبانی بوجود آمده است؛ اما در بزرگسالی عامل دیگری وجود دارد که یادگیری را آسان می‌کند. در جوانی و بزرگسالی سرعت و بازده یادگیری بیشتر از زمان کودکی است. شناخت و آگاهی نسبت به زبان مادری باعث می‌شود که فرد قواعد و دستور زبان جدید را راحت‌تر درک کند. در واقع ظرفیت یادگیری ساختار زبان در افراد بزرگسال بیشتر از کودکان است.

چه سنی برای شروع زبان انلگلیسی بهتر است؟

آیا یادگیری زبان در سنین پایین باعث آسیب زدن به یاد گرفتن زبان مادری می‌شود؟

اگر کودک هنوز به درستی زبان مادری خود را حرف نزند و مجبور باشد که زبان دیگری را هم تمرین کند، خطر این اتفاق وجود دارد.

بعضی از تحقیقات نشان دادند که اگر در همزمان با یادگیری زبان مادری کودک مجبور به یادگیری زبان دوم باشد، کودک فرصت ماهر شدن در هر دو زبان را نخواهد داشت.

اگر والدین، کودکشان را وادار کنند که بیشتر زمانش را به یادگیری زبان دوم بگذراند؛ ممکن است که کودک زمان کافی برای درک ساختار زبان مادری خودش را از دست بدهد و این همان خطری است که محققان با توجه به آن با یادگیری در بچگی مخالفت می‌کردند.

نگرانی‌هایی مثل زده شدن از زبان در سنین کودکی  نیز وجود دارد. تنها راه پیشگیری از این اتفاقات حفظ تعادل توسط خانواده است. البته روش‌های تدریس زبان به کودکان نیز با درنظر گرفتن شرایط و ظرفیت‌های کودک طراحی شده‌اند، با این وجود هر کودک ویژگی‌های خاص خود را دارد و خانواده پیش از هر فرد دیگری در تشخیص این خطرات توانمندتر است.

در بعضی از موارد ممکن است فرد با یادگیری چندین زبان به صورت همزمان دچار یک عدم تسلط کامل بر هر کدام از این زبان‌ها می‌شود. این حالت را double semi-linguisism می‌گویند و باید سعی کنیم باتمرکز برروی یک الی دو زبان از آن جلوگیری کنیم.

کلام آخر

همانطور که دیدیم در هر سن توانایی فرد برای یادگیری متفاوت است؛ در نتیجه نمی‌توان پاسخ مشخصی به این سوال داد. اما می‌توان با آگاهی از ظرفیت یادگیری در هر سن بهترین تصمیم را درباره فرزندتان بگیرید.مثلا الان می‌دانیم که در خردسالی، کودک در یادگیری تلفظ‌ها و لهجه‌های جدید به شدت توانمند است، پس به هنگام انتخاب معلم یا آموزشگاه بر تلفظ صحیح دقت زیادی باید داشته باشید.

در کارین می‌توانید دغدغه پیدا کردن یک آموزشگاه یا معلم برای فرزندتان را به آسانی رفع کنید. با ثبت یک درخواست در کارین می‌توانید هر سوالی که از معلم‌ها دارید بپرسید و کارتان، زمان مناسب برای کلاس و محدوده آن را مشخص کنید. آموزشگاه‌ها و معلم‌ها درخواست شما را می‌بینند و اگر شرایطشان با شرایط شما مطاببقت داشت به شما پاسخ می‌دهند، هزینه تدریسشان را مشخص می‌کنند. و نهایتا شما می‌توانید با مقایسه و صحبت با هر کدام از این افراد خیلی راحت معلم دلخواهتان را پیدا کنید و آموزش را شروع کنید.

آموزش زبان

منابع :

brainscape.com

mother.ly

telegraph.co.uk

worddive.com

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

نکاتی که پیش از شروع تمرینات کیک‌بوکسینگ باید بدانید

کیک‌بوکسینگ ترکیبی از رشته‌های رزمی تکواندو و بوکس (کیک‌بوکسینگ‌آمریکایی)یا کاراته و موای تای(کیک بوکسینگ‌ ژاپنی )است. چندسالی است که این ورزش محبوب شده است. به خصوص در بین بانوان. در این متن ابتدا ۵...