دنیای رنگ و رویا: برای شروع نقاشی رنگ روغن چه کنیم؟

نوشته

برای کشیدن یک منظره با رنگ روغن به چه چیزهایی نیاز دارید؟ رنگ روغن، قلم‌مو با اندازه‌های مختلف، بوم( و احتمالا سه‌پایه)، حلال پایه روغنی، روپوش و البته تجربه و مهارت! طبیعتا برای کسب مهارت باید در حضور یک استاد ماهر تکنیک‌های نقاشی را یاد بگیرید و برای به دست آوردن تجربه باید زیاد تمرین کنید و نقاشی‌های زیادی بکشید؛ در این متن هشت نکته کوتاه و ساده برای “شروع کار با رنگ روغن” را مرور میکنیم.

۱. تمرین با نقاشی های کوچکِ زیبا

نقاشی‌های کوچک این شانس را به شما می‌دهد که بدون اینکه زمان یا رنگ زیادی مصرف کنید، تکنیک‌های جدید را تمرین کنید و ترکیب درست رنگ‌ها را بیاموزید. می‌توانید بوم‌های کوچک ۲۰در۳۰ ( یا حتی کوچکتر) تهیه کنید و بر روی آن‌ها طرح‌های ساده را تمرین کنید (حتی می‌توانید روی مقوا تمرین کنید).

از کشیدن نقاشی های کوچک شروع کنید
نمونه‌ای از نقاشی‌های کوچک(عکس از:etsy.com)


۲. آتلیه‌ی کوچک من

چه نقاشی را به عنوان یک فعالیت جدی ادامه دهید چه به عنوان یک تفریح و کار مورد علاقه، داشتن یک فضا مخصوص و آماده برای نقاشی کشیدن خوبی‌های زیادی برای شما دارد. محیط مخصوص نقاشی این شانس را به شما می‌دهد که بتوانید بر روی تصویر و ترکیب رنگ‌ها متمرکز شوید. به فکر جایی باشید که پالت رنگی خود را در آنجا نگه دارید. بخار حلال‌های رنگ روغن و بوی رنگ ممکن است که شما را اذیت کند، به همین خاطر برای نقاشی کشیدن فضایی از خانه‌تان را انتخاب کنید که تهویه‌ی مناسبی داشته باشد.

۳. انتخاب قلم‌مو و بافت‌های متفاوت

اگر می‌خواهید که از سطح مبتدی بگذرید و نقاشی‌های حرفه‌ای‌تری بکشید، قلم‌موهای حرفه‌ای بخرید. قلم‌موهای حرفه‌ای نسبت بیشتری از رنگ‌ها(رنگدانه‌ها) را جذب خود می‌کند.

با خرید چند قلم‌مو- مثلا سه قلم‌مو- با اندازه‌های مختلف می‌توانید نقاشی با رنگ روغن را شروع کنید. می‌توانید با قلم‌موهایی که نوک برس آنها از الیاف مصنوعی ساخته شده هم کار کنید(این قلم‌موها برای رنگ آکریلیک مناسب هستند ولی می توان برای رنگ روغن نیز از آن استفاده کرد.)اکثر مواقع برای رنگ روغن از قلم‌مویی که از موهای طبیعی ساخته شده، استفاده می‌شود(که البته گران‌تر از قلم‌موهای الیاف مصنوعی است.). در این میان قلم‌موهای زبر طرفدار بیشتری دارد.

ارتباط با اساتید آموزش هنر در کارین

۴. بوم، چوب و سایر سطوح

با رنگ روغن بر سطوح مختلفی، بوم، چوب و یا کاغذ،می‌توانید نقاشی بکشید. هرکدام را که انتخاب کنید، به این نکته توجه کنید که بتونه لازم (ماده‌ای که پیش از رنگ باید روی سطح باشد) برای آن سطح چیست.منظور از بتونه مناسب این است که بتواند از چکه کردن روغن از روی سطح جلوگیری کند، از خوردگی سطح توسط اسیدهای موجود در رنگ محافظت کند و سطحی را ایجاد کند رنگ به راحتی به سطح مورد نظر بچسبد. برای شروع شما می توانید از تخته یا بوم های از پیش آماده استفاده کنید.

۵. پالت‌های رنگی

قبل از هرچیز(حتی خرید رنگ ها و قلم‌موها) خوب است که با تئوری رنگ‌ها آشنا شوید.رنگ‌های ترکیبی و اصلی، رنگ‌های متضاد و گرم و سرد از مواردی است که باید با آن‌ها آشنا شوید. رنگ‌ها ابزار اصلی شما در خلق اثرتان است، هرچه از آن‌ها درک بهتری داشته باشید، هنگام کشیدن نقاشی راحت‌تر رنگ دلخواه‌تان را پیدا می‌کنید.

نیازی نیست که از همان ابتدا از تمام رنگ‌هایی که خریده‌اید استفاده کنید و انواع رنگ‌ها را بسازید. در اولین نقاشی‌هایتان می‌توانید از یک یا دو رنگ ساده استفاده کنید و با اضافه کردن سیاه و سفید، سایه روشن‌ها را تمرین کنید. می‌توانید با توجه به سرد یا گرم بودن رنگ‌ها تصمیم بگیرید که از کدام رنگ در نقاشی‌تان استفاده کنید. اگر می‌خواهید که از دو رنگ استفاده کنید، استفاده از دو رنگ متضاد می‌تواند تجربه متفاوتی برای شما ایجاد کند. می‌توانید با استفاده از رنگ‌های متضاد سبز و قرمز، آبی و نارنجی، زرد و بنفش تصاویر متفاوتی را خلق کنید.

استفاده از دو رنگ متضاد نارنجی و آبی

۶. خطوط ساده و اصلی طرح

هنگام شروع،با مقدار کمی رنگ خطوط اصلی نقاشی خود را رسم کنید. مقدار رنگ حتما باید کم باشد تا خطوط به سرعت خشک شوند. برای مثال اگر می‌خواهید که منظره نقاشی کنید، خطوط اصلی می‌تواند خط افق، کوه‌ها و یا مرز دریاچه باشد. طرح اولیه بسیار ساده است و با یک نگاه کلی به تصویر  می‌توانید خطوط اصلی و طرح اولیه را بفهمید.

۷. رنگ کم یا زیاد؟

اگر رنگی که روی بوم می‌گذارید نازک و کم‌روغن باشد، سریع‌تر از سایر حالت‌ها خشک می‌شود. این نتیجه‌گیری ساده به نظر می‌رسد، اما اصل موضوع نیست. از رنگ‌های نازک و کم‌روغن باید در لایه‌های اول رنگ‌آمیزی استفاده شود. اگر روی رنگ‌های ضخیم، از رنگ نازک استفاده کنید؛ رنگ نازک زودتر خشک می‌شود و دیرخشک شدن رنگ ضخیم باعث ترک خوردن لایه آخر رنگ می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید :

استفاده از لایه‌ی ضخیم رنگ در نقاشی
عکس از: donnadowney

۸. ابزار خود را تمیز نگه دارید

قلم‌موها را بعد از تمام شدن کارتان با حلال مناسب تمیز کنید. اگر از حلال برای رقیق کردن رنگ استفاده می کنید، حتما پیش از تمیز کردن قلم‌موها ( و کثیف شدن حلال) از حلال تمیز در یک ظرف جدا مقداری نگه دارید. بعد از اینکه رنگ اضافی را از رو قلم‌مو‌ها پاک کردید با آب و صابون قلم‌موها را تمیز کنید و خشک کنید تا برای نوبت بعدی نقاشی کشیدن شما آماده باشد. ممکن است که ترکیبات شیمیایی داخل رنگ روغن برای سلامتی شما مضر باشد.(‌در بعضی از رنگ ها از عناصر سنگین مانند سرب استفاده می شود) باید به یاد داشته باشید که پوستتان تماس کمی با رنگ داشته باشد و  آن‌ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

 

در کارین می‌توانید دغدغه پیدا کردن استاد را به آسانی رفع کنید. با ثبت یک درخواست در کارین می‌توانید هر سوالی که از مربی‌ها دارید بپرسید و شرایطتان، زمان مناسب برای کلاس و محدوده آن را مشخص کنید. اساتید درخواست شما را می‌بینند و اگر شرایطشان با شرایط شما مطابقت داشت به شما پاسخ می‌دهند، هزینه تدریسشان را مشخص می‌کنند. و نهایتا شما می‌توانید با مقایسه و صحبت با هر کدام از این افراد خیلی راحت استاد دلخواهتان را پیدا کنید و آموزش هنر جدیدتان را بی‌دغدغه شروع کنید.

ارتباط با اساتید آموزش هنر در کارین

برگرفته از: thoughtco.com

مطالب مرتبط