شکوفه‌های آلبالو: چطور زبان ژاپنی را شروع کنیم؟

نوشته

دلایل مختلفی برای یادگیری ژاپنی وجود دارد. ارتباط با شرکت‌های ژاپنی، علاقه به مانگا و انیمه های ژاپنی، خواندن هایکو به زبان اصلی و یا حتی یادگیری یک زبان سخت برای تقویت حافظه. اما افراد زیادی وجود ندارند که بتوانند زبان ژاپنی را به شما یاد بدهند. زبان ژاپنی کمتر از زبان‌هایی مانند انگلیسی، فرانسه، آلمانی و حتی چینی مورد اقبال زبان آموزان است و به  همین ترتیب کلاس ها و آموزشگاه های آموزش زبان ژاپنی در تهران سختتر از این زبانهاست ( و احتمالا آسونتر از زبانهایی مثل سواحیلی یا رومانیایی) .

در ادامه ۶ توصیه درباره یادگیری زبان ژاپنی، از روزنامه japantoday می‌خوانیم.

۱. از شروع یادگیری نترسید

مدام تکرار نکنید که یادگیری زبان ژاپنی  سخت است و یا اینکه یکی از سخت‌ترین زبان‌های دنیا برای یادگیری است. سه نوع حروف الفبا دارد و باید بیش از ۲۰۰۰ کانجی رو یاد بگیرید تا بتوانید یک صفحه روزنامه را بخونید(به روایتی ۳۰۰۰ کارکتر کانجی). واقعیت این است  که  یادگیری هیچ زبان خارجی‌ای کاملا آسان نیست و هر کدام سختی خود را دارد. اگر برای شروع یادگیری شک دارید، یکبار دیگر هدف‌هایتان را مرور کنید و تصمیم‌تان را بار دیگر بسنجید. اگر مطمئن شدید که می‌خواهید زبان ژاپنی یاد بگیرید با اپ‌هایی مانند doulingo خود را درگیر این زبان کنید( یا با دیدن انیمه و فیلم ‌های ژاپنی) تا بتوانید که یک آموزشگاه یا مدرس خوب برای زبان ژاپنی پیدا کنید.

تصویر از: The Japan times

۲.آسان نگیرید

هیچ چیز با ارزشی در زندگی راحت به دست نمی‌آید، زبان ژاپنی هم مانند بقیه است. حتی کسانی که با علاقه زیاد یادگیری زبان ژاپنی را شروع کردند، مواقعی که در جمع اشتباهات ساده‌ای را مرتکب می‌شوند برایشان چندان خوشایند نیست. کسی دوست ندارد که به اشتباهاتش بخندند. شما می‌توانید ژاپنی یاد بگیرید به شرط اینکه سرسخت باشید، سرسخت‌تر از زبان ژاپنی. قبول کنید که قرار است زمان زیادی را برای یادگیری زبان ژاپنی صرف کنید . راه طولانی‌ای در پیش‌رو دارید از آن به بهترین نحو استفاده کنید.

۳. با یک روش ساختارمند آموزش ژاپنی را تکمیل کنید

زبان ژاپنی را می‌توان به روش خودآموز یاد گرفت. با مطالعه مانگا و دیدن انیمه های ژاپنی میتوان تا حدودی زبان ژاپنی یاد گرفت ولی همیشه این کافی نیست. برای اهداف جدی‌تر خودآموزی زبان ژاپنی لزوما کافی نیست. حتی گاهی اوقات باعث میشود که تصور کنید با دیدن انیمه و مانگا زبان ژاپنی را می‌توانید به راحتی صحبت کنید و یا بخوانید ولی به اندازه‌ای که زمان برای آن گذاشتید، پیشرفت نداشته باشید.

برای پیگیری جدی و حرفه‌ای  زبان ژاپنی رشته‌ی دانشگاهی آموزش زبان ژاپنی وجود دارد. از این رشته که بگذریم، کلاس‌ها و آموزشگاه‌هایی در تهران وجود دارند که زبان ژاپنی را به صورت تخصصی یاد می‌دهند. اگر نتوانستید کلاسی مناسب خودتان پیدا کنید باید سراغ معلم خصوصی زبان ژاپنی بروید. هنگام انتخاب مدرس و کلاس به روش آموزشی آن‌ها توجه کنید و کتاب آموزشی‌شان را حتما بررسی کنید.

در کارین می‌توانید تنها با ایجاد یک در خواست، هدف، محدوده قیمت و روزهای مناسبتان را به اطلاع معلم‌های خصوصی و آموزشگاه‌های تدریس زبان ژاپنی(فعلا در تهران) برسانید. معلم‌ها و آموزشگاه‌های زبان ژاپنی درخواست شما را می‌بینند و در صورتی که بتوانند درخواست شما را برآورده کنند به شما پیام می‌دهند.

آموزش زبان ژاپنی

زبان ژاپنی
عکس از My Tutor

۴.کلمه‌ها را خودتان یادداشت کنید

لیست‌های خشک و بلندبالای کلمات را فراموش کنید. یک ترفند عالی که برای اکثر زبان‌ها نتیجه می‌دهد، خودتان از کلماتی که می‌بینید و می‌خواهید به خاطر بسپرید لیست تهیه کنید. هربار که کلمه‌ جدید ژاپنی می‌شنوید، آن را در یک دفترچه بنویسید. این کار باعث می‌شود که مغز شما بین کلمه و کاربرد آن ارتباط برقرار کند.

۵. الگوهای زبان ژاپنی را پیدا کنید و یاد بگیرید

یکی از دلایلی که یادگیری زبان ژاپنی را کمی سخت می‌کند تفاوت در الگوهای جمله‌بندی در زبان ژاپنی با زبان انگلیسی[ و فارسی] است. در واقع جملاتی هستند که قالب آن‌ها اصلا در زبان انگلیسی[ و فارسی] وجود ندارد.  بعضی افراد اکثر زمان و تلاش خود را برای به خاطر سپردن کلمات صرف می‌کنند؛ در صورتی که اگر الگوهای جمله‌سازی را به خاطر نسپارید مانند «Google Translate» از زبان ژاپنی استفاده می‌کنید :-).

بنابراین الگوهای جمله‌سازی را به خاطر بسپارید و از آن‌ها در  مکالماتتان بهره ببرید.

زبان ژاپنی
عکس از Duncan Sensei

 

۶. اشتباه کنید!

ایده‌آل‌گرایی دشمن رشد و پیشرفت شما خواهد شد، ترس از اشتباه کردن فقط مانع پیشرفت شما در یادگیری زبان ژاپنی می‌شود. مغز ما کمی(فقط کمی!) تمایل دارد که خاطرات ناخوشایند را بیشتر از خاطرات خوشایند برای خودش یادآوری کند؛ بنابراین یادآوری موقعیت یک اشتباه باعث می‌شود  که  شما دیگر آن را تکرار نکنید. به نظر شما کدام دسته سریع‌تر پیشرفت می‌کند؟ کسانی که از مکالمه و اشتباه‌کردن‌های اولیه نمی‌ترسند یا  کسانی که با کتاب‌خواندن تلاش می‌کنند اطلاعات خود را تکمیل کنند و بعد سراغ استفاده از زبان می‌روند؟

در آخر باید بگوییم که درست است که یادگیری زبان ژاپنی به نظر ما فارسی‌زبان‌ها سخت باشد، اما راهنمایی‌های حرفه‌ایِ کسانی که این مسیر را رفته‌اند، پیشرفت شما را سریع کند.

آموزش زبان ژاپنی

برگرفته از: japantoday

مطالب مرتبط