آموزش گیتار: چند نکته در مورد آکورد و جلسات آموزشی آقای آردفروشان

نوشته

در پست‌های قبل‌مان به چند نکته در مورد آموزش گیتار و یادگیری گیتار حرف زدیم. آموزش گیتار از ابتدا  از اهداف این پست‌های ماست و در این راستا سعی کرده‌ایم که آموزش گام به گام گیتار را باهم شروع کنیم و جلو ببریم.

همانطور که گفتیم چندین نکته را باید قبل از شروع گیتار و آموزش گیتار بدانیم، نکاتی ساده‌ای همچون اهمیت پیوستگی و اینکه از خوب اجرا نشدن آهنگ در اولین اقدامات ما و زمان‌بر بودن یادگیری. همه‌ی این مسائل را باید در نظر بگیریم و باید یادمان باشد که این نکات در پیشرفت و بزرگ شدن ما در این مسیر اهمیت بالایی دارد.

در این پست به چند نکته در مورد نحوه‌ی آکورد گرفتن و چند فیلم آموزشی از آقای آرش آردفروشان استفاده خواهیم کرد. آقای آرش آردفروشان از نوازنده‌ها و مدرسین با سابقه‌ی گیتار هستند و از این فیلم‌ها می‌توانیم نکات آموزشی  ارزنده‌ای از ایشان یادبگیریم. ایشان سعی کرده اند در این فیلم‌های کوتاه و در هر قسمت به یک نکته‌ی مهم اشاره کنند.

آقای آرش آردفروشان در حال حاضر در کارین فعالیت نمی‌کنند ولی ایشان لطف کردند و اجازه دادند که فیلم‌های آموزشی‌شان را بازپخش کنیم شما می‌توانید مطالب بیشتری در مورد یادگیری و آموزش گیتار در کانالشان ببینید..

آکورد و نحوه‌ی درست گرفتن آکورد می‌تواند به ما کمک بزرگی بکند. هر چقدر راحتتر بتوانیم آکورد‌هایمان را بگیریم سریع‌تر می‌توانیم بنوازیم و در نتیجه آهنگ‌های سخت برای ما آسان‌تر می‌شوند. در ادامه به پنج نکته‌ی اصلی در مورد آکورد می‌پردازیم.

در این فیلم کوتاه برای شروع آقای آردفروشان به چند نکته‌ی کاربردی برای شروع اشاره می‌کنند:

 

۱. آرام و پیوسته

هنرمندانی که در صحنه‌ی اجرا با بیشترین سرعت ممکن آکورد عوض می‌کنند را در نظر بگیرید. این افراد سالیان سال تلاش و تمرین کردند تا به این مرحله برسند و همه‌ی این افراد از یک نقطه شروع کرده‌اند: با پیوستگی و سرعت کم.

عجله نداشته باشید و سعی کنید که قدم به قدم جلو بروید. سعی نکنید هم‌پای آن‌ها بروید این نکته در آموزش گیتار نقش مهمی دارد و باید حواستان به این نکته باشد که آموزش گیتار از ابتدا نیازمند این است که سرعتمان را کمتر کنیم و آرام‌تر جلو برویم.

قبل از دویدن باید راه رفتن را یادبگیریم. بهترین روش برای آموزش گام به گام گیتار،  پیوسته و آرام یادگرفتن است. انگشت‌هایتان باید با حالت‌های مخلتف آکورد‌ها آشنا شود و این مهارت وقت‌گیر است.

می‌توانید از اپلیکشین اوبرکرد استفاده کنید . این اپلیکشین به شما هنگام زدن آکورد گوش می‌دهد و در صورتی که اشتباه بزنید به شما تذکر می‌دهد.  یک پست مناسب دیگر هم وجود دارد که به  ۱۰ نکته برای  یادگیری بهتر تکنیک‌های گیتار می‌پردازد.

در این فیلم آقای آردفروشان به ما نشان می‌دهد که انگشت‌گذاری درست دست چپ به چه صورتی است:

 

۲. نواختن آکورد بدون نگاه کردن به گیتار

دیر یا زود در  آموزش گام به گام گیتار  باید یادبگیریم که بدون دیدن انگشتانتان آکورد‌ها را بگیرید. اگر به نوازنده‌های تازه وارد توجه کنید، اغلب آن‌ها به طور ممتد به دسته‌ی گیتار و نحوه‌ی گرفتن سازشان دقت می‌کنند. در مراحل آتی نواختن گیتارتان سعی کنید از این مسئله دوری کنید.

بعد از اینکه گرفتن آکورد‌ها برای شما آسان‌تر شد و برای هر کدام از این آکورد‌ها در آموزش گیتار به اندازه کافی مهارت پیدا کردید، سعی کنید که با یک نگاه کوتاه و بعضاً بدون نگاه کردن به سازتان آکورد‌ها را بگیرید.

با تمرین زیاد این مهارت را  به صورت ناخودآگاه یاد خواهید گرفت ولی هر چه زودتر بتوانید این کار را انجام دهید، برایتان بهتر است.

همچنین این مهارت باعث می‌شود که بدون نگاه کردن به نحوه‌ی گرفتن آکورد متوجه درست یا نادرست زدن‌تان بشوید.

 

آکورد رمینور. عکس از کانال آقای آرش آردفروشان

۳. از آکورد‌های سخت دوری نکنید

بعضی از آکورد‌ها سخت‌تر از دیگر آکورد‌ها هستند و در آموزش گیتار این موضوع برایتان در همان اوایل کار مشهود خواهد بود. مثلاً آکورد اف ماژور نیازمند گرفتن بار است و این کار برای افرادی که به تازگی نواختن گیتار را شروع کرده‌اند و کلاً در آموزش گیتار کار ساده‌ای نیست. از طرفی این آکورد یکی از آکورد‌های مهم  است و اگر نمی‌خواهید از یک کاپو استفاده کنید ( و ترجیحاً این کار را نکنید، چون دیر یا زود باید با چالش بدون کاپو زدن برای آکورد‌هایی که نیاز اساسی به کاپو ندارند، مواجه شوید.) همین مسئله برای ب مینور هم وجود دارد.

بله این آکورد‌ها به هیچ عنوان ساده نیستند ولی باید آن‌ها برای یادگیری گیتار یادبگیریم. این آکورد‌ها را پیوسته یادبگیرید و از آن‌ها دوری نکنید. مطمئن باشید که از تمرین کردن حسرتی نخواهید خورد.

عکس از Guitar World

۴. با آکورد‌های بار دارد آشنا شوید

همانطور که در قسمت قبل هم به طور خیلی خلاصه اشاره کردیم،  بعضی از آکورد‌ها سختتر از دیگر آکورد‌ها هستند و آکورد‌های بار دار در آموزش گیتار کار ساده‌ای نیستند.

 آکورد‌های بار دار در آهنگ‌های راک و گیتار الکتریک هستند. هر چند در گیتار‌ آکوستیک این کار سختتر است ولی نکته‌ی مثبت یادگیری این مهارت برروی گیتار آکوستیک این است که نواختن همین آکورد‌ها برروی گیتار الکترونیک بسیار آسان‌تر خواهد بود. می‌توانید از این مقاله که در مورد ۳ نکته برای آسان‌تر شدن نحوه‌ی گرفتن آکورد‌های بار دار صبحت می‌کند استفاده کنید.

یادگیری این آکورد‌ها می‌تواند در اجرای آکورد‌های دیگر هم به شما کمک کند و بعضاً جایگزین تعداد دیگر از آکورد‌ها شود.

آموزش گیتار
عکس از کانال تلگرام آقای آرش آردفروشان

۵. دقت کنید که چه آکوردی می‌زنید

با آکورد‌ها آزمایش کنید، صدای مختلف با آن‌ها بسازید، بعضاً یک یا دو انگشت را از روی آکورد‌ها بردارید و ببینید که صدای آکورد‌تان چقدر تغییر می کند. ولی در همه‌ی موارد توجه کنید که از اصل آکورد دارید دور می‌شوید و در بعضی از آهنگ‌ها برای نگهداری هارمونی موسیقی باید حتماً  همان آکورد اصلی را بزنید،‌ آکورد‌های دیگر که شبیه این آکورد هستند به کمک شما نمی‌یایند.

این مسئله بخاطر ساختار گیتار است و برخلاف پیانو می‌توانید از بعضی از آکورد‌ها به جای آکوردی دیگر استفاده کنید.  ممکن است در آینده دچار این اشتباه بشوید که کلاً یک آکورد را تغییر بدهید و آنرا به اسمی دیگر استفاده کنید. همانطور که گفتیم اپلیکشین اوبرکرد می‌تواند به کمک شما بیاید و بهتان بگوید که چه آکوردی می‌زنید و چگونه باید تصحیحشان بکنید.

این کار در مراحل آموزش گیتار وقتی تصمیم گرفتید که به سمت آهنگسازی بروید پررنگ‌تر می‌شود. اینکه بدانید این ترکیبی که می‌زنید چه آکوردی است و ترکیب چند آکورد مختلف چه صدایی به شما می‌دهد در آهنگسازی به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

البته که یادگیری و آموزش گیتار کار ساده‌ای نیست و باید بیشتر از هر کار دیگر وقت و انرژی کافی بگذارید ولی راه‌هایی برای آسان‌تر شدن کارتان وجود مثلاً می‌توانید از مدرسین مختلف برای یادگیری بهتر استفاده کنید.

به سمت کارین و آموزش گیتار

 

برگرفته از سایت Uber Chord

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

آبرنگ، آکریلیک یا رنگ روغن، کدام رنگ را برای نقاشی‌هایتان انتخاب می‌کنید؟

هر رنگی بافت و حس و حال مخصوص به خودش را دارد. برای کسانی که می‌خواهند نقاشی کشیدن با رنگ‌ها را شروع کند، یکی از جذاب‌ترین تصمیم‌ها، انتخاب رنگ و ابزار مورد نظرشون است....
article-image
آموزش

منابع مورد نیاز برای گرفتن بهترین نتیجه‌ها در آزمون آیلتسIELTS

موفق شدن در آزمون آیلتس راه‌ها و قلق‌های خودش را دارد. بعضی‌ها به یک معلم اعتماد می‌کنند و کل فرآیند آموزششان را به آن‌ها می‌سپارند، بعضی دیگر دوست دارند که خودشان با استفاده از...