۱۰ نکته اساسی در یادگیری موثر زبان فرانسوی

نوشته

در یادگیری زبان فرانسوی مانند هر زبان دیگری، تکرار و به حافظه سپردن نقش مهمی دارد. معمولا در بزرگسالی حافظه ما به اندازه کارایی سنین جوانی و کودکی ندارد. در این مقاله ۱۰ نکته که به افزایش کارایی و بازده شما را در به خاطر سپردن اطلاعات جدید برای زمانِ طولانی‌تری، به شما کمک می کند را مرور می‌کنیم.

۱۰. همیشه فرانسوی را همراه با گوش دادن بیاموزید.

بیاید با نکته‌ای شروع کنیم که بیشتر مردم به آن توجهی نمی‌کنند. اگر نمی‌خواهید که زبان فرانسوی را فقط برای خواندن رمان و مجله و مقالات فرانسوی بیاموزید این یکی از کلیدی ترین نکات است.

 می‌توان گفت «فرانسوی نوشتن» و «فرانسوی صحبت کردن» مانند دو زبان متفاوت هستند.

حتی زمانی‌که در حال یادگیری گرامر هستید، همزمان گوش دادن به تلفظ فرانسوی عبارات کمک فوق‌العاده‌ای به یادگیری شما می‌کند. انتخاب چیزی که به آن گوش می‌دهید یکی از مهم‌ترین کارهاست. کتاب داستان صوتی، سی‌دی‌های آموزشی، فیلم یا موسیقی؟ برای کسانی که تازه شروع به یادگیری زبان کرده‌اند، فیلم‌های فرانسوی می‌تواند مشوق خوبی باشد. در ابتدای کار، دیدن فیلم را به چشم یک تفریح ببینید تا یک فعالیت جدی آموزشی.

۹. روش یادگیری خود را بدانید.

به فرانسوی نوشتن نیاز دارید؟ یا می‌خواهید شنیدار خود را تقویت کنید؟ یا به خاطر علاقه شخصی‌تان می خواهید که متون فرانسوی را بخوانید؟

به هر حال مطمئن شوید که روشی که برای یادگیری انتخاب کرده‌اید دقیقا مطابق با هدف و توانایی‌های شما باشد. این نکته می گوید که اگر هدفتان از یادگیری زبان فرانسوی، مکالمه و ارتباط با فرانسوی زبانان است؛ یادگیری فرانسوی با گوش دادن را حتما در دستور کارتان قرار دهید .

۸. یادگیری در خانه و خودآموزی فرانسوی برای همه؟

همه‌ی کسانی که برای یادگیری زبان فرانسه می‌آیند، دارای استعداد یکسانی نیستند. این به این معنا نیست که افرادی که سرعت پیشرفتشان کمتر است زبان فرانسوی را نمی‌آموزند. از این حقیقت می‌توان این را برداشت کرد که همه‌ی افراد نمی‌توانند با خودآموزهای موجود، کارآمد زبان فرانسه بیاموزند.

بعضی از افراد نیاز دارند تا در یک جمع قرار بگیرند و با آن‌ها مسیر آموزش را طی کنند. برخی دیگر نیاز به نظارت مدرس بر سیر مطالعه و یادگیری دارند. یک مدرس می‌تواند انگیزه شما را برای ادامه مسیر حفظ کند و از اتلاف وقت شما و بی‌راهه رفتن جلوگیری کند.

 

یک قدم تا پیدا کردن مدرس فرانسوی
عکس از: welearnfrench

ممکن است شما به خاطر مشکلات پیدا کردن یک مدرس زبان فرانسوی مناسب راه خودآموزی را انتخاب کنید؛ اما می‌توانید در قسمت خدمات آموزش کارین، معلم زبان فرانسوی درخواست خود را بسازید و بدون هیچ دردسری معلم فرانسوی خود را انتخاب کنید.

۷. تا می توانید فرانسوی را به فارسی ترجمه نکنید.

زمانی که شما در سطع مبتدی هستید، برخی از ترجمه کردن‌ها غیرقابل اجتناب هستند. اما تا می‌توانید از زیاد شدن ترجمه فرانسوی به زبان مادری‌تان بپرهیزید.

بازگردانی به زبان مادری مراحلی را به پروسه ی صحبت کردن شما اضافه می کند و ممکن است در سطوح بالاتر سرعت پیشرفتتان را کم کند.

اگر ترجمه نکنیم پس چه کنیم؟

تا جایی که امکان دارد لغات جدید را با تصاویر، موقعیت ها و احساسات ارتباط دهید. برای مثال، زمانی که دارید لغتِ“j’ai froid” یاد می‌گیرید سرما را تجسم کنید.

می‌توانید آموزش فرانسوی را با فلش کارت تجربه کنید. اگر زمان کافی دارید به جای نوشتن ترجمه لغات موقعیت یا تصویر مرتبط به آن را بکشید. حتی اگه فکر می‌کنید که نقاشی‌تان خوب نیست فراموش نکنید که نقاشی شما برایتان معنی دارد و از آنچه تصور می‌کنید که برای آموزش فرانسوی شما مفیدتر است.

۶. حواستان به کلمات هم‌ریشه باشد.

لغاتی که در زبان فرانسوی برایتان آشنا به نظر می‌رسد، لغاتی که در زبان فارسی یا در زبان انگلیسی آنها را دیده‌اید، این دقیقا همانجایی که باید حواستان را جمع کنید.

بسیاری از افراد زمانی که یک لغت آشنا می‌بینند با خود می‌گویند:«این بسیار آسان است! این یکی را می‌دانم.»  اما زمانی که نیاز به استفاده کردن از آن لغت پیدا می‌کنند، آن را به یاد نمی‌آورند.

به علاوه بیشتر لغات مشترک(تقریبا همه) تلفظ متفاوتی دارند و احتمال دارد که فارسی یا انگلیسی فکر کردن ممکن است که هنگام تلفظ کلمه شما را به مشکل بیاندازد. برای مثال می‌توانید به تفاوت تلفظ شکلات در فارسی و انگلیسی و فرانسوی توجه کنید.

در نهایت، بعضی لغات هم وجود دارند که در هر دو زبان هستند و معنای کاملا متفاوتی دارند.

۵. فرانسوی را در جمله بیاموزید.

لغات انگلیسی را در جمله بیاموزید. با یادگیری کلمات در متن و جمله می توانید برا مدت طولانی‌تری، لغت و موقعیت و کاربرد آن در جمله را به یاد آورید.

 

 ۴. از مثال‌های واقعیِ اطرافتان استفاده کنید.

مغز شما یک جمله که یک واقعیت یا خاطره را توصیف می‌کند، بهتر به یاد می‌آورد. سعی کنید که جملاتی که برای یادگیری کلمات استفاده می‌کنید از اتفاقات و زندگی اطرافتان باشد. برای مثال اگر می خواهید رنگی را به خاطر سپارید، از وسایل اطرافتان استفاده کنید.

۳. همه چیز را یاد نگیرید. اولویت بندی کنید!

برای اینکه در حین یادگیری‌تان تفریح داشته باشید متن‌ها و داستان‌هایی که به دست‌تان برسد را بخوانید یا گوش کنید.

اگر حافظه‌تان قوی است، به همین منوال پیش بروید و همه مطالب جدید را به خاطر بسپارید.

اما اکثر افراد نمی‌توانند با این روش به طور موثر زبان یاد بگیرند. اولویت بندی: کدام یک از کلماتی که در داستان خواندید را احتمالا استفاده خواهید کرد؟ ابتدا بر آن‌ها تمرکز کنید، پس از تسلط بر آن بار دیگر داستان را بخوانید و مطالب دیگر را بیاموزید.

۲. یادگیری را قطع نکنید، پیوسته بیاموزید.

اگر شما تمام بعدازظهر خود را به آموختن زبان فرانسوی صرف کنید، احتمال اینکه از یادگیری خسته شوید و انگیزه و توجه خود را از دست بدهید، وجود دارد .

۱۵ دقیقه در روز به یادگیری زبان فرانسه بپردازید. اما یک شرط دارد؛ تمامی تمرکز خود را بر همین یک کار قرار دهید. با صرف ۱۵ دقیقه در روز نتایج بهتری به دست می‌آورید تا اینکه ۲ ساعت در تعطیلات آخر هفته زمان بگذارید و همزمان با کودکان بازی کنید.

۱. مرور کنید. تکرار کلید یادگیری شماست!

این مورد احتمالا مشکل شماره یک کسانی است که زبان می‌آموزند.

افراد معمولا به یادگیری موضوعات جدید توجه می‌کنند و مرور مطالب قدیمی را فراموش می‌کنند.

یک قانون در این رابطه وجود دارد: به ازای هر یک ساعت آموزش موضوعات جدید، شما نیاز دارید که حداقل یک ساعت مطالب گذشته را مرور کنید.

تکرار کلید موفقیت شماست!

مدرس فرانسوی خود را استخدام کنید!

برگرفته از: www.frenchtoday.com/blog

مطالب مرتبط

article-image
آموزش

شکوفه‌های صورتی و آی‌کی‌دو : هنری رزمی برای دفاع شخصی

آیکیدو یک ورزش رزمی است که در بین ایرانیان به اندازه کاراته، تکواندو و ووشو شناخته‌شده نیست.  در این متن به معرفی خوبی‌ها و تاثیرات این هنر رزمی پرداختیم. به سمت کارین وآموزش آی‌کی‌دو...