لبخند ماندگار: ۱۰ نکته برای استخدام عکاس عروسی

نوشته

انواع نمونه کار مختلف عکاسی عروسی را نگاه کرده‌اید، تنوع را در نظر گرفتید، بررسی‌های لازم را انجام داده‌اید و به زمان تصمیم‌گیری رسیده‌ایم.  کدام عکاس عروسی در تهران به کارمان می‌آید؟ سبک کدام مناسب‌ترین است؟ و سئوالات دیگری که باید حتماً از خودمان قبل از این تصمیم بپرسیم.

ولی قبل از صحبت با افرادی که پتانسیل لازم برای عکاسی مراسم شما را دارند، باید حتماً چند سئوال کلیدی ازشان بپرسیم تا هم توقعات دو طرفه مشخص شود و هم معامله‌ی مطابق میل هر دو صورت گیرد.

رفتن به صفحه‌ی مراسم

چه سئوالاتی باید از این عکاسان بپرسیم؟ در ادامه این سئوالات را شرح می‌دهیم.

عکاسی عروسی
عکس از bestweddingproducts

۱. در چند مراسم  عروسی به عنوان عکاس حضور داشتید؟

البته که جواب «درست» برای این سوال وجود ندارد. ولی اغلب عکاسان عروسی حرفه‌ای حداقل در ۵۰ عروسی متفاوت حضور داشتند. به همین خاطر معمولاً ۱۳ بار حضور در عکاسی مختلف تجربه‌ی لازم برای انجام یک کار خوب را به عکاس می‌دهد. چه زمانی باید کدام عکس گرفته شود؟ چه برنامه‌ای باید برای مراسم ریخته شود؟ همه‌ی این نکات با گذر زمان و کسب تجربه یادگرفته می‌شوند.

البته این فقط یک عدد است. شما می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که می‌خواهید برای عکاسی عروسی خرج کنید و قیمت عکاس عروسی، ایده‌ای که مدنظرتان است پیاده‌ شود و تجربه‌های دیگر عکاس را در نظر بگیرید. مثلاً فردی که تقریباً حداکثر در ۶ مراسم عروسی حضور داشته است ولی در عوض در تعداد بسیار زیادی از جشن‌های دیگر حضور داشته می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای مراسم عروسی شما باشد

۲. از چه تجهیزاتی استفاده می‌کنید؟

تجهیزات عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارند ولی یک مسئله‌ای مهمتر از این است: عکاس چگونه از این تجهیزات استفاده می‌کند؟ بعضی اوقات با ساده‌ترین تجهیزات می‌توانیم عکس‌های خارق‌العاده‌ای بگیریم. فقط باید بدانیم که چطور می‌توانیم از ابزار‌های در دستمان خوب استفاده کنیم.

بزرگ‌شده‌ی عکس‌های عکاس را ببینید آنموقع می‌توانید جزییات را به خوبی بررسی کنید و تفاوت‌ها را متوجه شوید. همچنین یک نکته‌ی مهم دیگر: یک عکاس باید حتماً تجهیزات زاپاس همراهش باشد. تا اگر در مراسم شما دوربین و یا تجهیزات دیگرش دچار مشکل فنی شدند، برنامه‌تان پا در هوا نماند.

۳. در چه نورپردازی‌ها و وضعیت آب و  هوایی می‌توانید عکاسی کنید؟

بعد از انتخاب تاریخ و مکان عروسی با دقت خوبی می‌توانید پیشبینی کنید که وضعیت آب و هوایی عروسی‌تان به چه صورتی خواهد بود. شما می‌توانید حدس بزنید که آیا در روز عروسی شما باران خواهد آمد یا خیر. روشن خواهد بود یا ابری؟ با استفاده از این اطلاعات می‌توانید عکاس مناسب‌تان را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود عکاسی را انتخاب کنید که براحتی بتواند در وضعیت آب و هوایی متفاوت عکاسی کند، در هر حال اگر باران ببارد هیچ‌کس بدش نمی‌آید یک عکس خاطره‌انگیز از این لحظه ثبت کند.

به همین خاطر هنگامی که عکس‌های عکاس را بررسی می‌کنید دقت کنید که همه‌ی آن‌ها در یک فضای و یک حالت آب و هوایی نباشد. یک عکاسی که همه‌ی عکس‌هایش در هوای روشن گرفته شده‌اند نمی‌تواند عکس خوبی را برای یک فضای بارانی تضمین کند.

شما حتی می‌توانید از عکاستان درخواست کنید عکس‌هایی که مشابه مراسمتان است را به شما نشان دهد

عکاسی عروسی
عکس از rotisserieaffair

۴. استراتژی عکاسی شما در طی مراسم به چه صورتی است؟

در روز مراسم عروسی اتفاقات بسیار زیادی در هر لحظه می‌افتد – جمع شدن اعضای خانواده‌، دیدار با دوستان قدیم، حضور بعضی نفرات که ارزش زیادی برای شما دارند و… – و ثبت شدن همه‌ی این لحظات برای شما مهم است. بعضی از این لحظات مهمتر از لحظات دیگر . به همین خاطر عکاس شما باید بداند چگونه می‌تواند همه‌ی این لحظات را ثبت کند.. سلیقه‌ی شما با سلیقه‌ی عکاس باید نزدیک باشد و گرنه نمی‌توانید به یک توافق دوجانبه برسید.

۵. از عکاس بخواهید از یک موقعیتی که در عروسی بد پیشرفت به شما بگوید و چگونه موقعیت را درست کرد؟

یک عروس و داماد باید حتماً این سئوال را از عکاس بپرسند. هنر عکاس در موقعیت‌های سخت و در این لحظات مشخص می‌شود. از عکاس بخواهید مثال دقیق بزند و به شما بگوید چه اتفاقی افتاد. چه مشکلی پیش آمد؟ چگونه درست شد؟ در آخر چه شد؟ مثلاً اگر مراسم عروسی‌ای دو ساعت دیرتر شروع شود و همه‌ی برق‌ها برود، یک عکاس حرفه‌ای چگونه می‌تواند این موقعیت را به یک موقعیت مناسب تبدیل کند؟ این مسئله‌ی مهمی است و می‌تواند در تصمیم‌گیری شما کمک کند.

۶. در صورتی که عکاس در روز عروسی مریض شود شما، برنامه‌ جایگزینی در نظر گرفتید؟

درست. احتمال رخ دادن این اتفاق بسیار کم است. بدترین حالت را در نظر گرفتیم ولی اگر اتفاق بیافتد به هیچ عنوان نمی‌خواهید مراسم‌تان بدون عکس خوش‌رنگ باشد.

از خود عکاس این سئوال را بپرسید، اغلب عکاسان به صورت گروهی کار می‌کنند و اگر در یک استودیو فعالیت می‌کنند می‌توانند فرد دیگری را برای کارتان انتخاب کنند.

۷. چندتا عکس دریافت خواهیم کرد؟

جواب این سئوال بستگی دارد  به بسته‌ای که از عکاس خریداری می‌کنید. ولی این سئوال برای راحتی خیال شماست. ببینید این اعداد مطابق میلتان است یا خیر. معمولاً عکاسان در یک روز کامل عروسی بین ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ عکس می‌گیرند.

عکاسی عروسی
عکس از wallpaperscraft

۸. عکس‌هایمان بعد از چه مدتی آماده می‌شود؟

این سوال باعث می‌شود که به یک توافقی در مورد زمان برسید تا هم شما دائم منتظر آماده شدن عکس نباشید هم عکاس بداند که تا چه زمانی وقت دارد که این عکس‌ها را دست شما برساند. این سئوال برای راحتی خیال شماست.

اگر می‌خواهید عکس‌تان حتماً در طی یک هفته آماده شود، باید دنبال عکاسی باشد که می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. اگر زمان آماده شدن عکس‌ها برای شما مهم نیست هم یک نکته‌ی مهمی در انتخاب عکاس شماست. با توجه به نیاز و اولویتتان می‌توانید عکاس موردنظرتان را گلچین کنید.

ولی حتماً به یک توافقی برسید تا سطح توقعات هر دو طرف مشخص باشد تا هم شما عکاس مناسبتان را پیدا کنید و هم عکاس بداند شما چه توقعی دارید.

۹. افرادی که شما را استخدام کردند شما را چطور ارزیابی کردند؟

از نظرات افراد دیگر استفاده کنید. شما می‌توانید از نظرات افرادی که قبلاً یک عکاس مجالس عروسی استخدام کردند استفاده کنید  و به یک نتیجه‌گیری برسید

۱۰. چقدر با یکدیگر سازگار هستید؟

چقدر با عکاستان سازگارید؟ البته منظور این نیست که این سئوال را مستقیماً از عکاستان بپرسید. منظور این است که ببینید چقدر سطح توقع‌تان، سلیقه‌تان، نحوه‌ی برنامه‌ریزی‌هایتان با یکدیگر تشابه دارد. یادتان باشد عکاستان فردی است که بیشترین وقت را در مراسمتان می‌گذارید. نه همسرتان، نه ساقدوش‌هایتان.  بلکه عکاس‌تان. آیا علاقه دارید عکاس عروس‌تان در باغ در حالت‌های بخصوصی از شما عکس بگیرد؟‌ آیا علاقه دارید در شهر دیگر از شما عکس گرفته شود؟ عکاسی عروسی در استانبول؟‌

به همین خاطر تشابه نظر در این مسائل نقش مهمی در فرآیند استخدام عکاس عروسی دارد.

مطالب مرتبط