حرکات نمایشیِ زیبا و خطرناکِ ووشو از کجا آمده؟

نوشته

ووشو، یکی از زیباترین هنرهای رزمی موجود در دنیای مدرن ما از کجا آمده است؟ چرا ووشو به عنوان یک هنر رزمی این تنوع در سبک‌های خود را دارد و این تنوع از کجا آمده؟

 ووشو در زبان چینی از دو کلمه «وو» و «شو» تشکیل شده است. «وو» به معنای جنگیدن و «شو» به معنای هنر است. ووشو در کل به هنرهای رزمی چینی اطلاق می‌شود. این سوال بوجود می‌آید که اگر ووشو به معنای هنرهای رزمی چینی است، کنگ‌فو و و بقیه هنرهای رزمی را هم شامل می‌شود یا نه. ووشو و کنگ‌فو با هم تفاوت‌ دارند.

برشی از تاریخ هنرهای رزمی چینی

 دیدیم که ووشو در لغت به معنای هنر جنگیدن است و در چین به همه‌ی هنرهای رزمی سنتی چینی اطلاق می شود.( و  کنگ فو هم در لغت به معنای مهارت ویا کارایی است.)این کلمه در منطقه‌ای نزدیک هنگ‌کنگ شکل گرفته و به مرور برای توصیف هنرهای رزمی چینی استفاده شده‌است.

تاریخ پیدایش هنرهای رزمی در چین به هزاران سال قبل از میلاد برمی‌گردد و تا حدودی هم فضاهای افسانه‌ای باعث شده تاریخ این هنرهای در هاله‌ای از رمز و راز فرو برود. به نظر می‌رسد که یکی از شکل‌گیری‌های هنرهای رزمی حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، در زمان امپراطور هوآنگدی بوده است. در این زمان یک نوع کشتی که در آن از نوعی کلاه شاخدار استفاده می‌شد؛ به نیروهای نظامی آموزش می‌دادند. می‌توان از آنجا ردی از ریشه هنرهای رزمی چینی مثل کنگ‌فو و ووشو را پیدا کرد.

همانظور که گفتیم تاریخ هنرهای رزمی تا حدودی در رمز و راز است.بخشی از مشخص نبودن تاریخ این هنرها به خاطر تلاش مائو و حکومت کمونیستیست. مائو تلاش داشته که تقریبا همه چیز از چین سنتی نابود شود، در این زمان تعدادی از اساتید معبد شائولین کشور چین را ترک میکنند تا میراثشان حفظ شود. با این همه از اواسط قرن ۱۹، دولت چین تلاش کرد که هنرهای رزمی چینی را به عنوان یکی از نشانه‌های ملی چین بین مردم ترویج دهد. در اصل جنبه‌هایی از این هنر را به عنوان یک ورزش گردآوری و معرفی کرد. در سال ۱۹۵۸ انجمن ووشو چین به طور رسمی از طرف دولت کار خود را شروع کرد و این ورزش به نام ووشو شناخته شد. کشور چین سرمایه‌گذاری زیادی برای پاگیری این ورزش در کشورش انجام داد برای مثال این ورزش را در برنامه درسی مدارس خود وارد کرد.

این روزها اصطلاح ووشو برای توصیف ورزشی که هم حالت نمایشی و هم مبارزه‌ای دارد استفاده می‌شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

رقابت های ووشو

رقابت های بین المللی ووشو عموما به دو بخش تالو( حرکات نمایشی) و ساندا (مبارزه) تقسیم می‌شود. تالو یا حرکات نمایشی، حرکاتی هستند که برای مبارزه و دفاع در برابر یک حریف فرضی طراحی شده‌اند. حرکات نمایشی ووشو بر اساس معیارهای مشخصی داوری می‌شوند. این حرکات از هنرهای رزمی و سنتی چینی نشات گرفتند. امروزه این مسابقات به خاطر حرکات نمایشی مثل پرش‌ها و چرخش‌های هوایی معروف شده‌اند.

در مقابل بخش تالو، در بخش ساندا مانند باقی رشته‌های رزمی یک مبارزه در جریان است. خواهران منصوریان، قهرمانان ووشو ایران، این سبک ورزش را برای ما کمی شناخته‌تر کرده است.( و حتی به به قدرتمان در آن می‌بالیم. 🙂 ) در ساندا، قدرت و مقاومت در مبارزه اهمیت پیدا می‌کند.

به طور کلی رقابت‌های اصلی ووشو شاخه‌های زیر را دارد.

بی‌سلاح

  • چانگ کوآن
  • نان کوآن
  • تای چی چوآن

سلاح های کوتاه

  •  دائو (چاقو)
  • جیان (شمشیر دو لبه)
  • نانداو (شمشیر جنوبی لبه)
  • تاجیجیان (شمشیر دو طرفه تایجی)

سلاح های بلند

  • گان (چوب بلند)
  • چیانگ (نیزه)
  • ننگون (چوب جنوبی)

در کارین می‌توانید دغدغه پیدا کردن مربی  را به آسانی رفع کنید. با ثبت یک درخواست در کارین می‌توانید هر سوالی که از مربی‌ها دارید بپرسید و شرایطتان، زمان مناسب برای کلاس و محدوده آن را مشخص کنید. مربیان درخواست شما را می‌بینند و اگر شرایطشان با شرایط شما مطابقت داشت به شما پاسخ می‌دهند، هزینه تدریسشان را مشخص می‌کنند. و نهایتا شما می‌توانید با مقایسه و صحبت با هر کدام از این افراد خیلی راحت مربی دلخواهتان را پیدا کنید و آموزش هنر رزمی را شروع کنید.

آموزش هنرهای رزمی

 برگرفته از : thoughtco.com

عکس‌ها از: oregontaichi.com

مطالب مرتبط